“Azexport”un təqdim etdiyi sərbəst satış sertifikatına tələb artıb
Son zamanlar sərbəst satış sertifikatına beynəlxalq arenada marağın artması müşahidə edilir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Azexport” portalının təqdim etdiyi bu sertifikat insan orqanizmi ilə birbaşa təmasda olan tibbi avadanlıqların, dərman vasitələrinin və qida məhsullarının xarici bazarlara ixracı zamanı bəzi ölkələr tərəfindən tələb olunan sənədlərdən biridir.
Portalın rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, bu sertifikat sadalanan kateqoriyadan olan məhsulların Azərbaycan Respublikasından ixracı zamanı tələb olunan zəruri sənədlər siyahısında yoxdur və könüllü xarakter daşıyır. “Buna baxmayaraq, bəzi ölkələrdə sərbəst satış sertifikatı zəruri sənədlər siyahısına daxil edilib. Bu da həmin ölkələrdə qida və dərman məhsullarının idxalı zamanı sərbəst satış sertifikatın mövcudluğunu mütləq şərt edir. Hazırda dünya ölkələrində bu sertifikata olan tələb artmaqdadır. Yəni hər il daha çox ölkə sərbəst satış sertifikatını qida və dərman məhsullarının idxalı üçün zəruri sənədlər siyahısına əlavə edir. Bəzi hallarda sertifikatın beynəlxalq adı regiona görə dəyişir. Buna misal olaraq “Free Sale Certificate” (FSC), “Certificate of Free Sale” (CFS) və “Free Sale Declaration” (FSD) kimi formaları qeyd etmək olar. Adların fərqli olmasına baxmayaraq, bunlar Azərbaycan Respublikasında “Azexport” portalı tərəfindən təqdim olunan sərbəst satış sertifikatı ilə eyni hüquqa malik sənəddir”,- deyə A.Qədəşov bildirib.
Qeyd edək ki, sərbəst satış sertifikatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 sentyabr 2017-ci il tarixli müvafiq Fərmanına uyğun olaraq “Azexport” portalı tərəfindən təqdim edilir. Sertifikat ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiq edir.
Ümumilikdə, 2018-ci ilin aprel ayından 2024-cü ilin fevral ayına kimi 696 adda məhsula sərbəst satış sertifikatı təqdim olunub. Sertifikatın verilməsi “Made in Azerbaijan” məhsullarının əvvəllər ixracında çətinlik yaranan Amerika, Asiya, Okeaniya, Avropa və Körfəz regionunun 100-dən artıq ölkəsinə məhsulların ixracını asanlaşdırıb.

Recently, there has been an increase in the interest in the free sale certificate in the international arena. This certificate, presented by the "Azexport" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), is one of the documents required by some countries when exporting medical equipment, medicines and food products that come into direct contact with the human body to foreign markets.
Aykhan Gadashov, the head of the portal, said that this certificate is not in the list of necessary documents required for the export of products of the listed category from the Republic of Azerbaijan and is voluntary. "Nevertheless, in some countries, the certificate of free sale is included in the list of necessary documents. This makes the presence of a free sale certificate mandatory when importing food and pharmaceutical products in those countries. Currently, the demand for this certificate is increasing in the countries of the world. That is, every year more and more countries add the certificate of free sale to the list of necessary documents for the import of food and pharmaceutical products. In some cases, the international name of the certificate varies by region. Examples of this are forms such as "Free Sale Certificate" (FSC), "Certificate of Free Sale" (CFS) and "Free Sale Declaration" (FSD). Although the names are different, these are documents with the same rights as the free sale certificate presented by the "Azexport" portal in the Republic of Azerbaijan," said A. Gadashov.
It should be noted that the free sale certificate is presented by the "Azexport" portal in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 12, 2017. The certificate confirms that the exported goods are in free circulation in the Republic of Azerbaijan, certified by the relevant state bodies and institutions, and meet the standards.
In total, from April 2018 to February 2024, certificates of free sale were presented to 696 products. Issuing the certificate facilitated the export of "Made in Azerbaijan" products to more than 100 countries of America, Asia, Oceania, Europe and the Gulf region.