İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Qazaxıstanda ehtiyat və istifadə cədvəllərinin hazırlanmasını müzakirə edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilmiş “Ehtiyat və istifadə cədvəlləri” mövzusunda seminarda iştirak edib. Seminar Beynəlxalq Valyuta Fondunun Qafqaz, Orta Asiya və Monqolustan Regional Bacarıqların İnkişafı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarda ehtiyat və istifadə cədvəllərinin hazırlanması, bu cədvəllər əsasında xərclər-buraxılış cədvəllərinin tərtib edilməsi və balanslaşdırılması, eyni zamanda hazırlanmış cədvəllər üzərindən əsas iqtisadi göstəricilərin hesablanması məsələləri müzakirə edilib. Bundan əlavə, xərclər-buraxılış cədvəlləri əsasında hazırlanan modellərdən istifadə etməklə simulyasiya modellərinin qurulması da müzakirə edilən mövzular arasında olub.

Deputy executive director of CAERC discussed the preparation of reserve and use tables in Kazakhstan
Rashad Huseynov, Deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, participated in the seminar on "Reserve and utilization tables" held in Almaty, Kazakhstan. The seminar was organized by the Caucasus, Central Asia and Mongolia Regional Skills Development Center of the International Monetary Fund.
In the seminar, the issues of preparation of reserve and usage tables, drawing up and balancing of cost-release tables based on these tables, and calculation of main economic indicators on the basis of the tables prepared at the same time were discussed. In addition, building simulation models using models based on cost-release tables was among the topics discussed.