TDAM-ın rəhbəri “Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” adlı tədbirdə iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Ayhan Satıcı “Azərbaycan-Özbəkistan: əməkdaşlığın yeni üfüqləri” mövzusunda keçirilmiş dəyirmi masada iştirak edib. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Özbəkistanın Mərkəzi Asiya Beynəlxalq İnstitutunun birgə təşkil etdiyi tədbirdə hər iki ölkənin qarşılıqlı səfirləri, Özbəkistanın araşdırma mərkəzlərinin, ayrı-ayrı dövlət qurumları və nazirliklərinin nümayəndələri, Azərbaycanın millət vəkilləri və araşdırmaçıları iştirak ediblər.
Azərbaycan-Özbəkistan əməkdaşlığının perspektivlərinə həsr olunmuş tədbirdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinin müəyyən edilməsi, habelə onların həyata keçirilməsi üçün konkret təklif və təşəbbüslərin işlənib hazırlanması kimi məsələlər müzakirə edilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin iki ölkə münasibətlərinin inkişafında xüsusi rolu olduğu vurğulanıb. Azərbaycan və Özbəkistanın bir sıra sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişafında ortaq maraqlara malik olduğu qeyd edilib.
Dəyirmi masanın iştirakçıları “Özbəkistan-Azərbaycan münasibətləri: müasir imkanlar və perspektivlər” və “Orta Asiya və Azərbaycan: sabitlik və davamlı inkişaf naminə qarşılıqlı əlaqələr” mövzusu ətrafında müzakirələr aparıblar.
Qeyd edək ki, Özbəkistanın beyin mərkəzlərinin nümayəndələri Azərbaycana gerçəkləşdirdikləri səfər çərçivəsində avqustun 7-də İİTKM-də də olublar, burada qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.

The head of TWRC participated in the event "Azerbaijan-Uzbekistan: new horizons of cooperation"
Ayhan Satici, acting head of the Turkic World Research Center (TWRC) operating by Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Center (CAERC), participated in the round table on "Azerbaijan-Uzbekistan: new horizons of cooperation". The event jointly organized by the Center of Analysis of International Relations and the International Institute of Central Asia of Uzbekistan was attended by mutual ambassadors of both countries, representatives of research centers of Uzbekistan, individual state institutions and ministries, parliamentarians and researchers of Azerbaijan.
At the event dedicated to the prospects of Azerbaijan-Uzbekistan cooperation, issues such as the current state of relations between the two countries, the determination of future directions of bilateral and multilateral cooperation, as well as the development of specific proposals and initiatives for their implementation were discussed. It was emphasized that Great Leader Heydar Aliyev had a special role in the development of relations between the two countries. It was noted that Azerbaijan and Uzbekistan have common interests in the development of cooperation in a number of fields, including transport.
The participants of the round table held discussions on the topic "Uzbekistan-Azerbaijan relations: modern opportunities and prospects" and "Central Asia and Azerbaijan: mutual relations for stability and sustainable development".
It should be noted that the representatives of Uzbekistan's think tanks also visited CAERC on August 7 as part of their visit to Azerbaijan, where they discussed issues of mutual cooperation.