İİTKM-də Macarıstan səfirliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma və missiya rəhbərinin müavini Tamaş Vaszarini qəbul edib.
Vüsal Qasımlı səfiri yeni vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və Azərbaycandakı fəaliyyətinin iki qardaş ölkə arasında ikitərəfli əlaqələri daha da genişləndirəcəyinə əminliyini bildirib. Macarıstanın Avropa məkanında Azərbaycanın ən vacib tərəfdaşlarından biri olmaqla iki ölkə arasında çox yaxşı siyasi, iqtisadi və ticarət əlaqələrinin olduğunu və enerji sahəsində strateji əməkdaşlığının əhəmiyyətini qeyd edib. Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində birgə fəaliyyətin iki ölkə arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Səfir Tamaş Yojef Torma Macarıstan ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrin dostluğa və strateji tərəfdaşlığa əsaslandığını bildirib. Bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasını və Macarıstandan olan tərəfdaşlarla geniş miqyaslı əməkdaşlığa başlanıldığını qeyd edib. Macarıstandan olan beyin mərkəzləri ilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi arasında birgə tədqiqatların aparılması, iqtisadi forumların və seminarların təşkil olunması sahəsində əməkdaşlığın qurulmasında maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
V.Qasımlı Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpa prosesi, ölkənin iqtisadi inkişaf strategiyasının hədəfləri, eləcə də dövlət proqramlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi sahəsində Mərkəzin fəaliyyətini qeyd edib. “Doing Business” və digər beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşdırılması, Mərkəzin layihələri olan Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Azranking.az və “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi barədə səfirə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə Mərkəzin dövrü nəşri olan və ticarət, neft və qaz, nəqliyyat və logistika sahəsində türk dünyası ölkələrinin müqayisəli təhlilini özündə əks etdirən “Türk İqtisadi İcmalı” təqdim edilib və nəşrin növbəti buraxılışında Macarıstana dair bölmənin hazırlanmasında birgə əməkdaşlıq barədə razılığa gəlinib.
Sonda qonağa Mərkəzin hazırladığı “Yeni Qarabağnamə: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında post-konflikt quruculuğu” kitabı təqdim edilib.

Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, received Hungarian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Tamas Yojef Torma and Deputy Head of Mission Tamas Vaszari.
Vusal Gasimli congratulated the ambassador on his appointment to the new post and expressed confidence that his activities in Azerbaijan will further expand bilateral relations between the two brotherly countries. Hungary is one of the most important partners of Azerbaijan in the European space, and noted that two countries have very good political, economic and trade relations and strategic cooperation in the field of energy. He emphasized that joint activities within the framework of the Organization of Turkic States will contribute to the deepening of cooperation between the two countries.
Ambassador Tamas Yojef Torma stated that relations between Hungary and Azerbaijan are based on friendship and strategic partnership. This year the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries was celebrated and was also a year for the beginning of large-scale cooperation with partners from Hungary. He emphasized the interest in establishing cooperation between think tanks from Hungary and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication in the field of joint research, organization of economic forums and seminars.
V.Gasimli informed about the process of restoration of territories freed from occupation, the goals of the country's economic development strategy, as well as the activity of the Center in the field of monitoring and evaluation of state programs. The ambassador was given detailed information about the improvement of Azerbaijan's position in "Doing Business" and other international rankings, the flagship projects of the Center, Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Digital Trade Hub, Azranking.az and the "One Stop Shop" Export Support Center.
At the meeting, the "Turkish Economic Review", which is a periodical publication of the Center was presented with comparative analysis of the countries of the Turkic world in the fields of trade, oil and gas, transport and logistics. It was agreed to conduct joint cooperation in the preparation of the section on Hungary in the next issue of the publication.
At the end, the guest was presented the book "New Karabakh Letter: Post-conflict construction in Karabakh and Eastern Zangezur economic regions" prepared by the Center.