İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Çinin Siçuan əyalətinin paytaxtı Çendu şəhərində təşkil olunun "İnkişaf etməkdə olan ölkələr üçün yaşıl enerji və karbon pikinin və karbon neytrallığı hədəflərinin idarə edilməsi"(Seminar on Green Energy and the Management of Meeting Carbon Peaking and Carbon Neutrality Goals for Developing Countries) mövzusundakı beynəlxalq tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edib.
O bildirib ki, 2025-ci ildə Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında iki ölkə lideri tərəfindən Birgə Bəyanat imzalanıb. Bu çərçivədə yaşıl enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir.
R.Hüseyn çıxışında COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycan Respulikasının enerji keçidi, bərpa olunan mənbələrdən istifadə istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib. O, yaşıl enerji sahəsində Azərbaycanın beynəlxalq şirkətlərlə uğurlu əməkdaşlığına toxunub və burada Çin şirkətlərinin də yer aldığını qeyd edib. Hazırda Azərbaycan dörd yaşıl enerji dəhlizinin reallaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Bu yaşıl dəhlizlər Mərkəzi Asiyanı Avropa ilə birləşdirəcək.
Tədbirdə günəş və külək enerjisi sahəsində Çinin son nailiyyətləri, həmçinin yaşıl hidrogen, bioenerji ilə bağlı məruzələr edilib. Beynəlxalq seminarda Azərbaycandan İİTKM-lə yanaşı, İqtisadiyyat Nazirliyi, Energetika Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi nümayəndələri də iştirak edirlər.

Deputy Executive Director of CAERC delivered a speech on "Green Energy" in China
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered an opening speech at an international event titled "Seminar on Green Energy and the Management of Meeting Carbon Peaking and Carbon Neutrality Goals for Developing Countries," organized in Chengdu, the capital of China's Sichuan province.
He stated that in 2025, a Joint Declaration on establishing comprehensive strategic partnership relations between the Republic of Azerbaijan and the People's Republic of China was signed by the leaders of the two countries. Within this framework, successful cooperation is being implemented in the field of green energy.
In his speech, R. Huseyn shared insights on the measures implemented by Azerbaijan—the host country of COP29—toward energy transition and the utilization of renewable sources. He touched upon Azerbaijan's successful cooperation with international corporations in the green energy sector, noting that Chinese companies are also actively involved in these initiatives. Currently, Azerbaijan is working toward realizing four green energy corridors. These green corridors will connect Central Asia with Europe.
The event featured reports on China's latest achievements in solar and wind energy sectors, as well as presentations regarding green hydrogen and bioenergy. Along with CAERC from Azerbaijan, representatives from the Ministry of Economy, the Ministry of Energy, and the State Customs Committee are also participating in the international seminar.