İİTKM “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya” üzrə monitorinqi Şəmkir və Samux rayonlarında davam etdirib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nümayəndələri “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi məqsədilə Şəmkir və Samux rayonlarında səfərdə olublar.
Səfərdə İİTKM ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar Nazirliyi, eləcə də yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Şəmkir rayonunda Şəmkir su anbarında görülən işlərə baxış keçirilib. Samux rayonunda isə Yenikənd su anbarında bəndin üzərindən keçən yolda sürətə nəzarətin olmaması və ağır tonnajlı avtomobillərin hərəkəti, əhali üçün alternativ yolun mövcud olmaması, kanala su ötürən baş su buraxıcı qurğuların əsaslı təmirə ehtiyacı olduğu müəyyən edilib. Eyni zamanda, Qarasaqqal kanalının sol sahilinin torpaq məcralı olması, kanalın aşağı hissəsindən keçən kəndlərin su basma təhlükəsi ilə üzləşməsi, nasos stansiyalarının təmiri məsələləri müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 10 oktyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”da nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirir.
Strategiya çərçivəsində su ehtiyatlarının idarə olunması, su itkilərinin azaldılması, infrastrukturun modernləşdirilməsi və müasir suvarma sistemlərinin tətbiqi istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir.

CAERC continued its monitoring of the "National Strategy for the Efficient Use of Water Resources" in Shamkir and Samux districts
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) visited the Shamkir and Samux districts to monitor and evaluate the implementation of the "National Strategy for the Efficient Use of Water Resources."
Alongside CAERC, the visit involved representatives from the Azerbaijan State Water Resources Agency, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Ecology and Natural Resources, as well as local executive authorities.
In the Shamkir district, inspections were carried out to review the works executed at the Shamkir reservoir. In the Samux district, at the Yenikend reservoir, it was identified that there is a lack of speed control on the road crossing over the dam, coupled with the heavy-tonnage vehicle traffic and the absence of an alternative road for the population. Furthermore, it was determined that the main headworks delivering water to the canal require capital repair. Concurrently, discussions were held regarding the unlined, earthen structure of the Garasaggal canal's left bank, the flood risks faced by the villages located along the lower section of the canal, and matters regarding the repair of pumping stations.
Within the framework of the Strategy, measures aimed at water resource management, the reduction of water losses, infrastructure modernization, and the deployment of modern irrigation systems are being implemented.