Günay Quliyeva: Moody’s Ermənistanın inkişafını qonşuları ilə gərginliyi azaltmaqda görür
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin baş analitiki, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, Günay Quliyeva "Moody's" Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin Ermənistanla bağlı son hesabatını şərh edərək bildirir ki, Ermənistanın kredit reytinqi Ba3 səviyyəsində saxlanılıb və proqnoz sabit qalır.
Müqayisə üçün 06 aprel 2021-ci tarixdə "Moody's" in Azərbaycanla bağlı proqnozları isə stabildən pozitivə, emitentin və üstün hüquqa malik təmin edilməmiş borc üzrə uzunmüddətli reytinqlərini "Ba2" səviyyəsinə qaldırılmışdır.
Ermənistan sürətlə yayılan Covid-19 pandemiyası və İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra iqtisadiyyatı ciddi risklərlə üz-üzə qalıb. Hesabatda göstərilir ki, Asiya və Qafqaz bölgəsindəki suveren ölkələr arasında ən ciddi tənəzzül 2020-ci ildə ÜDM-də 7,6 faiz daralma ilə Ermənistanda baş verib. Ermənistanın büdcə kəsiri ÜDM -in 5% -dən yuxarı, hökumət borcu 2019 -cu illə müqayisədə 50.1% -dən 2020 -ci ildə ÜDM -in 63.5% -i həddə yüksəlib.
Digər tərəfdən iqtisadi bərpanın əsas şərti olan vaksinasiya prosesi də ölkədə çox zəif aparılır. Hesabatda ölkə üçün mənfi risklər, yeni koronavirus infeksiyası dalğalarının olması və ÜDM-də əhəmiyyətli paya malik turizm sektorunda tez bir zamanda bərpa perspektivlərinin mümkünsüzlüyü kimi göstərilir. Avqustun sonuna olan məlumata görə, Ermənistan əhalisinin yalnız 5%-i ən azı bir dəfə peyvənd alıb ki, bu da gələcəkdə infeksiyaların artmasına səbəb ola bilər.
Bütün bunlar təbii ki, ora investisiya qoymaq istəyən rasional düşüncəli investorlar üçün də ciddi təhdiddir. Ermənistanın kredit reytinqlərinin hətta post-konflikt dövründə belə artmaması, beynəlxalq reytinq agentliklərinin də Ermənistan iqtisadiyyatının iqtisadi inkişaf prespektivlərini dumanlı gördüklərinin göstəricisidir. “Dünya investisiya hesabatı 2020”-nin məlumatına əsasən son 6 il ərzində Ermənistana cəmi 1.6 milyard ABŞ dolları həcmində BXİ yatırılıb (müqayisə üçün Azərbaycana 19 milyard ABŞ dolları). Konfliktdən əvvəlki dövrdə Ermənistana yatırılmayan investisiyanın post-konflikt dövründə və kredit reytinqlərinin yaxşılaşmadığı vəziyyətdə yatırılması mümkün deyil.
Ölkəyə yatırılan investisiyaların böyük bir hissəsini beynəlxalq maliyyə qurumlarından ayrılan kreditlər olduğunu və Ermənistanın ümumi dövlət borcunun ÜDM-in 63,5 faiz nisbətində olmasını nəzərə alsaq maliyyə hesabatları açıq və şəffaf olan heç bir maliyyə institutu öz vəsaitlərini riskə atmaz. Dövlət borcunun kritik həddən yuxarı olması gələcəkdə Ermənistanı defolt vəziyyətə gətirib çıxara bilər. Yaxın keçmişdə Yunanıstan bu vəziyyətinin bütün ağır nəticələri ilə üz-üzə qalması səbəbindən, öz torpaqlarını belə əcnəbilərə satırdı. Bu gün Ermənistanın isə əcnəbilərə satacaq nəinki torpağı, hətta icarəyə verəcək təbii resurs mənbələri belə çox məhdud saydadır.
Bu kontekstdən beynəlxalq maliyyə qurumları və ayrı-ayrı təşkilatlar Ermənistana yardım ayırmamışdan əvvəl ölkənin mövcud durumu ilə bağlı geniş təhlil aparmalı və yalnız bundan sonra öz vəsaitlərini riskə atmalıdırlar.
Eyni hesabatda Moody's, Ermənistan hökumətinin qarşıdakı 5 il ərzində bu göstəricini 60%-ə endirmək siyasətinin əhəmiyyətini vurğulayır. Təbii ki, bununla reytinq agentliyi qısa müddətdə ümumi borcun ÜDM-ə nisbətinin əhəmiyyətli azalacağına ümid etmir.
Digər tərəfdən Moody's bu çətin vəziyyətdən Ermənistanın çıxması üçün çıxış yolu da göstərir. Beynəlxalq reytinq agentliyi Ermənistan iqtisadiyyatının inkişaf prespektivlərini qonşu ölkələrlə gərginliyi aradan qaldırmaqda görür. Bir daha Azərbaycanla sülh müqaviləsi, sərhədlərin demarkasiya və delimitasiyası, regionda kommunikasiya xəttlərinin açılması, o cümlədən regionun bütün ölkələri üçün çox əhəmiyyətli Zəngəzur dəhlizinin reallaşması Ermənistanın iqtisadi inkişafı üçün əsas şərtdir.
Regionda dayanıqlı sülhün olması region ölkələri arası yenidən inteqrasiyanın nəticəsi olaraq yeni iqtisadi inkişafı sürətləndirəcək, digər tərəfdən reinteqrasiya nəticəsində əldə olunmuş iqtisadi inkişaf dayanıqlı sülhü təmin edəcəkdir.

Gunay Guliyeva: Moody's Considers that Armenia's Development Lies in Easing Tensions with Its Neighbors
Chief Analyst of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Ph.D. in Economics Gunay Guliyeva commented on the last report on Armenia of the Moody’s International Rating Agency. She stated that Armenia's credit rating was maintained at Ba3 and the outlook remained stable.
For comparison, on April 06, 2021, Moody’s changed the outlook on Azerbaijan's rating to positive from stable and affirmed the long-term issuer and senior unsecured debt ratings at Ba2.
After the rapid spread of the Covid-19 pandemic and the Second Karabakh War, Armenia's economy encountered serious risks. According to the report, the most serious recession among sovereign countries in Asia and the Caucasus occurred in Armenia in 2020 with a 7.6 percent contraction in GDP. Armenia's budget deficit is more than 5% of GDP, government debt has risen from 50.1% in 2019 to 63.5% of GDP in 2020.
On the other hand, the vaccination process that is considered a key condition for economic recovery is weak in the country.
The report demonstrates negative risks for the country, new waves of coronavirus infection, and the impossibility of rapid recovery in the tourism sector, which has a significant share in GDP. As of the end of August, only 5% of the Armenian population had been vaccinated at least once, which could lead to an increase in the spread of infections in the future. Of course, all this is a serious threat for rationally thinking investors. Since Armenia's credit ratings did not increase even in the post-conflict period, it indicates that international rating agencies are vague about the prospects for the economic development of the Armenian economy. According to the World Investment Report 2020, over the past six years, the amount of FDI invested in Armenia was only 1.6 billion US dollars (compared to 19 billion US dollars invested in Azerbaijan). Funds not invested in Armenia in the pre-conflict period cannot be invested in the post-conflict period when credit ratings have not improved.
Given that the major part of investments in the country are loans from international financial institutions and Armenia's total public debt is 63.5 percent of GDP, there would not be any financial institution with open and transparent financial statements to risk its funds. Excessive public debt could lead Armenia to default in the future. In the recent past, faced with dire consequences of a similar situation, Greece was selling its lands to foreigners. Today, Armenia has very limited resources to lease, not only land to sell to foreigners.
In this context, international financial institutions and separate organizations should conduct a comprehensive analysis of the current situation in the country before assisting Armenia, and only then think about risking their funds.
In the same report, Moody's emphasizes the importance for Armenian government to take policy to reduce this figure to 60% over the next five years. Of course, the rating agency does not expect a significant reduction in total debt - to - GDP in the short term.
On the other side, Moody's indicates a way out of this difficult situation for Armenia. The international rating agency sees the prospects for the development of the Armenian economy in resolving tensions with neighboring countries. The peace agreement with Azerbaijan, the demarcation and delimitation of borders, the opening of communication lines in the region, as well as the launch of the Zangazur corridor, which is very important for all countries in the region, are key conditions for Armenia's economic development.
Ensuring lasting peace in the region will accelerate new economic development as a result of re-integration between the countries of the region, the same as the economic development achieved as a result of reintegration will ensure lasting peace.