İİTKM-də “Qida təhlükəsizliyi” dərslik layihəsi ilə bağlı FAO nümayəndələri ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Qida təhlükəsizliyi” adlı dərslik layihəsi çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə FAO-nun Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Ofisinin məsul əməkdaşı Meri Kenni, FAO-nun Azərbaycan nümayəndəliyinin əməkdaşı Beyrək Hacıyev, İİTKM tərəfdən isə icraçı direktorun müavini Ramil Hüseyn, Dövlət proqramları şöbəsinin müdiri Lətif Zeynallı və baş məsləhətçi Günay Rəhimli iştirak ediblər.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn bildirib ki, hazırda Mərkəz tərəfindən 26 dövlət proqramının, o cümlədən qida təhlükəsizliyi üzrə dövlət proqramının icrasının monitorinqi həyata keçirilir. İİTKM ölkənin aparıcı beyin mərkəzlərindən biri kimi tələbat olan istiqamətlər üzrə kitabların hazırlanması və koordinasiyasını da əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri hesab edir. Ölkədə qida təhlükəsizliyinin strateji əhəmiyyəti nəzərə alınaraq Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) ilə birlikdə “Qida təhlükəsizliyi” dərsliyi layihəsinə başlanılıb. Bildirilib ki, dərslik UNEC-in Elmi Şurasında təsdiqləndikdən sonra ali təhsil müəssisələrində tədris məqsədilə istifadə olunacaq. Ramil Hüseyn vurğulayıb ki, kitabda yerli təcrübə ilə yanaşı, beynəlxalq yanaşmaların da əks olunması vacibdir və bu baxımdan FAO-nun ekspert dəstəyi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Meri Kenni isə FAO-nun Azərbaycanda qida təhlükəsizliyi sahəsində həyata keçirilən proseslərdə fəal iştirak etdiyini qeyd edib və İİTKM-in bu dərslik layihəsi ilə bağlı təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib. O bildirib ki, belə bir dərsliyə region ölkələrində də ehtiyac var. Bu baxımdan kitabın həm Azərbaycan, həm də ingilis dillərində nəşrinin faydalı olacağı qeyd edilib. Meri Kenni FAO üçün bilik və beynəlxalq təcrübənin paylaşılmasının əsas prioritetlərdən olduğunu vurğulayaraq təşkilatın layihəyə töhfə verməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Görüşdə növbəti mərhələdə həyata keçiriləcək addımlar, həmçinin FAO-nun kitabın hazırlanması və ekspert rəylərinin təqdim olunması prosesində iştirakı müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, akademik mühit, dövlət qurumları və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə hazırlanan dərslik FAO-nun dəstəyi ilə həm Azərbaycan, həm də region üçün qida təhlükəsizliyi sahəsində fundamental bir mənbə rolu oynayacaq.

A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with representatives of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) within the framework of a textbook project titled "Food Safety." The meeting was attended by Mary Kenny, a responsible officer from the FAO Regional Office for Europe and Central Asia, and Beyrak Hajiyev from the FAO Partnership and Liaison Office in Azerbaijan. Representing CAERC were Ramil Huseyn, Deputy Executive Director; Latif Zeynalli, Head of the State Programs Division; and Gunay Rahimli, Senior Specialist.
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, stated that the Center is currently monitoring the implementation of 26 state programs, including the state program on food safety. As one of the country's leading think tanks, CAERC considers the preparation and coordination of books in high-demand areas as one of its core activities. Given the strategic importance of food safety in the country, the "Food Safety" textbook project was initiated in collaboration with the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA). It was noted that after the textbook is approved by the Scientific Council of UNEC, it will be used for teaching purposes in higher education institutions. Ramil Huseyn emphasized that it is essential for the book to reflect international approaches alongside local experience, making FAO's expert support particularly significant.
Mary Kenny noted that FAO is actively involved in the processes implemented in the field of food safety in Azerbaijan and highly appreciated CAERC's initiative regarding this textbook project. She mentioned that there is a demand for such a textbook in other countries across the region as well. In this regard, it was noted that publishing the book in both Azerbaijani and English would be highly beneficial. Emphasizing that the sharing of knowledge and international expertise is a key priority for FAO, Mary Kenny expressed the organization's pleasure in contributing to the project.
During the meeting, the steps to be taken in the next phase were discussed, as well as FAO's participation in the preparation of the book and the provision of expert reviews. It was noted that the textbook, prepared with the involvement of the academic community, government agencies, and private sector representatives, will serve as a fundamental resource in the field of food safety for both Azerbaijan and the region with the support of FAO.