İİTKM "Qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2019–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın ilkin monitorinq və qiymətləndirilməsini aparıb
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair 2019–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın 2020-ci il üzrə icra nəticələrinə dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatının ilkin layihəsi hazırlanıb.
Müvafiq hesabat hazırlanarkən dünya təcrübəsi araşdırılıb və bir sıra ən yaxşı təcrübələrdən, o cümlədən Dünya Bankının, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının, BMT strukturlarının və digər beynəlxalq təşkilatların nəticəəsaslı monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində əldə olunan nailiyyətlərindən geniş istifadə edilib. Dövlət Proqramının icra müddətinə (2019-2025-ci illər) uyğun olaraq nəticələr sxemi tərtib olunarkən ilkin nəticə, aralıq nəticə və gözlənilən təsirlər üzrə indikatorlar təyin olunub. Ölkədə ilk genişmiqyaslı nəticəəsaslı icra və qiymətləndirmə prosesi olan bu proqramın monitorinq və qiymətləndirmə hesabatı Dünya Bankı ekspertlərinin tövsiyələri nəzərə alınaraq hazırlanıb.

The CAERC Has Conducted Initial Monitoring and Evaluation of the State Program on Food Security for 2009-2025
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan (CAERC) has prepared the draft report on monitoring and evaluation of the State Program on Ensuring Food Security in the Republic of Azerbaijan for 2019-2025. The monitoring and evaluation will cover the results of the Program implementation during 2020.
For preparation of the report, the Center has studied the world experience and applied some of them, including the achievements of the World Bank, Organization for Economic Cooperation and Development, UN structure and other international organizations in conducting results-based monitoring and evaluation. After preparation of a results scheme in accordance with the period of State Program implementation (2019-2025), there were identified indicators for initial outcome, intermediate outcome, and expected effects. The Center has taken account the recommendations of the World Bank experts while preparing the monitoring and evaluation report of the State Program. It is considered the first large-scale results-based implementation and evaluation process in the country.