İİTKM-in “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kitabının ikinci cildi “Emerald” nəşriyyatında çap edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) tərəfindən hazırlanan “The Economic Potential of Islamic Countries” (“İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı”) adlı iki cildlik tədqiqat əsərinin ikinci cildi Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Emerald” nəşriyyatı tərəfindən çap edilib. İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının baş redaktorluğu ilə hazırlanmış nəşr “Scopus” elmi bazasında indeksləşdirilib və İslam ölkələrinin iqtisadi və sosial inkişaf potensialının geniş elmi təhlili kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Kitabda İslam ölkələrinin iqtisadi inkişaf perspektivləri dayanıqlı inkişaf, idarəetmə, enerji transformasiyası və rəqəmsal iqtisadiyyat kimi mühüm istiqamətlər kontekstində təhlil olunur. Qlobal iqtisadi mühitin sürətlə dəyişdiyi, texnoloji irəliləyişlərin, geosiyasi transformasiyaların və iqlim dəyişikliklərinin iqtisadi sistemlərə ciddi təsir göstərdiyi bir dövrdə nəşr İslam ölkələrinin kollektiv iqtisadi potensialından daha səmərəli istifadə imkanlarını araşdırır. Eyni zamanda bu ölkələrin qarşısında duran iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, siyasi sabitlik və infrastrukturun inkişafı kimi əsas çağırışlara da diqqət yetirilir.
Kitab 20-dən çox İslam ölkəsindən nüfuzlu beyin mərkəzlərini təmsil edən 47 müəllifin iştirakı ilə hazırlanıb. Nəşrdə İCESCO və OIC SESRIC kimi beynəlxalq qurumların ayrıca fəsillərlə təmsil olunması layihənin elmi və institusional əhəmiyyətini daha da artıraraq onu İslam ölkələrinin iqtisadi və sosial inkişaf potensialının genişmiqyaslı akademik təhlillərindən birinə çevirir.
Qeyd edək ki, layihə “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 21 noyabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı və Nazirlər Kabinetinin 19 yanvar 2024-cü il tarixli 33s nömrəli Sərəncamı ilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə həvalə edilən tapşırıqların icrası çərçivəsində hazırlanıb.
Ötən il nəşr olunan kitabın birinci cildində iqtisadi əməkdaşlıq, fiskal siyasət və İslam maliyyəsi kimi mövzular araşdırılıb. Hər iki cild İƏT və D-8 ölkələrinin təcrübələrini müqayisəli şəkildə təqdim etməklə yanaşı, Azərbaycanın regional əməkdaşlıq və enerji diplomatiyasında artan rolunu da ön plana çıxarır.
Kitab hazırda “Amazon”, “Google Books” və “Books-A-Million” platformalarında satışdadır və bu da onun oxucular və tədqiqatçılar üçün qlobal miqyasda geniş əlçatanlığını təmin edir.

The second volume of the two-volume research work titled “The Economic Potential of Islamic Countries”, prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has been published by the prestigious British publisher Emerald. The publication, prepared under the editorship of Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, Doctor of Economic Sciences and Professor, has been indexed in the Scopus scientific database and represents a significant academic study of the economic and social development potential of Islamic countries.
The book examines the economic development prospects of Islamic countries in the context of key areas such as sustainable development, governance, energy transition, and the digital economy. At a time when the global economic environment is rapidly evolving and technological progress, geopolitical transformations, and climate change are exerting substantial influence on economic systems, the publication explores opportunities for more effective utilization of the collective economic potential of Islamic countries. It also highlights major challenges facing these countries, including economic diversification, political stability, and infrastructure development.
The book was prepared with the participation of 47 authors representing prominent think tanks from more than 20 Islamic countries. The inclusion of dedicated chapters by international institutions such as ICESCO and OIC SESRIC further strengthens the scientific and institutional significance of the project, making it one of the most comprehensive academic analyses of the economic and social development potential of Islamic countries.
It should be noted that the project was prepared within the framework of the tasks assigned to the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 21, 2023, titled “On the declaration of the city of Shusha as the Cultural Capital of the Islamic World for 2024,” as well as the Order No. 33s of the Cabinet of Ministers dated January 19, 2024.
The first volume of the book, published last year, examined topics such as economic cooperation, fiscal policy, and Islamic finance. Both volumes present the experiences of OIC and D-8 countries from a comparative perspective while also highlighting Azerbaijan’s growing role in regional cooperation and energy diplomacy.
The book is currently available on platforms such as Amazon, Google Books, and Books-A-Million, ensuring broad global accessibility for readers and researchers.