Sumqayıtda “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar: Nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda regional ictimai müzakirə keçirilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə regionlarda “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar: Nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda regional ictimai müzakirələrin növbətisi Sumqayıtda keçirilib. Müzakirə zamanı Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri üzrə köməkçisi xidmətinin sektor müdiri Elxan Mikayılov, Sumqayit Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının I müavini Faiq Kərimov və millət vəkili Tahir Mirkişili çıxışlar ediblər. Onlar bildiriblər ki, Abşeron iqtisadi rayonunun ölkədə aparılan iqtisadi islahatların fonunda əhəmiyyətli inkişafı nəzərə çarpır. Sumqayıtın sənaye potensialı ölkənin qeyri-neft ixracının artımı və iş yerlərinin yaradılması baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusilə, Kimya Sənaye Parkında polimer, iri diametrli polietilen boru, polad boru və şüşə lövhələrin istehsalı təkcə qeyri-neft sənayesi üçün deyil, bütövlükdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və dayanıqlı inkişafına xidmət edir. Sumqayıt Texnologiyalar Parkı ölkədə iqtisadi modernizasiya siyasətinin parlaq nümunəsidir. Abşeron iqtisadi rayonu həm də turizm və kənd təsərrüfatının da inkişafı üçün potensiala malikdir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan iqtisadi islahatlar Abşeron iqtisadi rayonunda sahibkarlığın inkişafı üçün münbit şərait yaradıb. Təsadüfi deyil ki, bu bölgənin şirkətləri Azexport.az portalı vasitəsilə qeyri-neft sektoru məhsullarına sifarişlər alırlar.
İctimai müzakirələr zamanı Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Departament rəhbəri Ayaz Çaparlı və İqtisadiyyat Nazirliyinin sektor müdiri Fariz Əhmədov iqtisadi islahatlar barədə prezentasiyalar təqdim ediblər. Tədbirdə Vergilər nazirliyinin 2 saylı Ərazi Vergilər Departamentinin rəhbəri Abbas İsmayılov və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin regional nümayəndələri də iştirak edib.
Çıxışlar yekunlaşdıqdan sonra sahibkarları, bələdiyyə və ictimaiyyət nümayəndələrini maraqlandıran suallara cavablar verilib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı müzakirələrə yekun vuraraq bildirib ki, Abşeron iqtisadi rayonunun sənaye, turizm, nəqliyyat və aqrar sahədəki potensialının daha səmərəli istifadəsi üçün iqtisadi islahatlar geniş imkanlar açır. Bu baxımdan ictimai məlumatlılığın və iştirakçılığın təmin edilməsi islahatların gətirdiyi faydaları daha yaxşı mənimsəməyə imkan verir. Eyni zamanda region ictimaiyyətinin rəyi yeni islahatların həyata keçirilməsi zamanı nəzərə alınır. İndiyə qədər İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Ağdam, Şəki, Quba, İsmayıllı və Gəncədə 1000-dən artıq ictimaiyyət nümayəndələri ilə birlikdə belə müzakirələr aparılıb.

Regional Public Discussion on “Economic Reforms in Azerbaijan: Achievements and Prospects” Held in Sumgait
At the initiative of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan, another regional public discussion on the topic “Economic Reforms in Azerbaijan: Achievements and Prospects” was held in Sumgait.
During the discussion, Executive Director of CAERC Vusal Qasimli, Sector Head of the Service of the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan for Economic Policy and Industry Issues Elkhan Mikayilov, First Deputy Head of the Sumgait City Executive Authority Faiq Karimov, and Member of Parliament Tahir Mirkishili delivered speeches.
They noted that the significant development of the Absheron economic region is evident against the background of ongoing economic reforms in the country. Sumgait’s industrial potential plays an important role in increasing non-oil exports and creating jobs. In particular, the production of polymers, large-diameter polyethylene pipes, steel pipes and glass panels at the Chemical Industrial Park serves not only the development of the non-oil industry but also the diversification and sustainable growth of the overall economy.
Sumgait Technologies Park was highlighted as a clear example of the country’s economic modernization policy. The Absheron economic region also has considerable potential for the development of tourism and agriculture. Economic reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev have created favorable conditions for the development of entrepreneurship in the Absheron economic region. It is no coincidence that companies from this region receive orders for non-oil sector products through the Azexport.az portal.
During the public discussions, Head of Department of CAERC Ayaz Chaparli and Sector Head of the Ministry of Economy Fariz Ahmadov delivered presentations on economic reforms. Head of the No. 2 Regional Tax Department of the Ministry of Taxes Abbas Ismayilov and regional representatives of the Ministry of Agriculture also participated in the event.
Following the speeches, questions of interest to entrepreneurs, municipal representatives and members of the public were answered.
Concluding the discussion, Executive Director of CAERC Vusal Qasimli stated that economic reforms create broad opportunities for more efficient utilization of the Absheron economic region’s potential in industry, tourism, transport and agriculture. In this regard, ensuring public awareness and participation enables better understanding of the benefits brought by reforms. At the same time, feedback from regional communities is taken into account in the implementation of new reforms.
It was noted that CAERC has so far conducted similar discussions with more than 1,000 representatives of the public in Aghdam, Sheki, Guba, Ismayilli and Ganja.