İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin əməkdaşı OECD-nin seminarında iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin analitiki, dosent Ramil Hüseyn İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) dəvəti ilə 10-13 oktyabr 2016-cı il tarixlərində İtaliyanın Venesiya şəhərində keçirilən "Kiçik və Orta Sahibkarlığının rəqabətqabliyyətliyinin artırılması islahatlarına dəstək" (The Policy Seminar: Supporting SME Competitiveness Reforms) mövzusunda seminarda iştirak edib.
Seminar çərçivəsində iştirakçılar İtaliyanın Şimal Şərq Regionunda (Conegliano və Valdobbiadene ərazisində) yaradılanan şərabçılıq klasterinin və Venesiya şəhərinin yaxınlığındakı VEGA Elm və Texnologiya Parkının fəaliyyəti ilə tanış olmuşlar. Rəsmi şəxslərdən İtaliyada kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat almışlar.
İİTKM-nin analitiki seminar zamanı aparılan müzakirələrə qatılıb və Azərbaycan Respublikasında bu sahədə aparılan islahatlar barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. O, OECD-nin nümayənələri ilə görüşlərdə Azərbaycanda hazırlanan milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətlərindən birinin kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak malları istehsalı və digər istehsalat olduğunu vurğulamışdır. Qeyd etmişdir ki, bu faktın özü kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına xidmət edəcəkdir. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 21 sentyabr 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan malların vahid məlumat bazasının yaradılmasıda kiçik və orta sahibkarlığa yeni imkanlar yaradacaqdır.
OECD təmsilçilərinin nəzərinə çatdırılmışdır ki, Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək məqsədi ilə sosialyönümlü layihələr həyata keçirən “ABAD” mərkəzlərinin yaradılması prosesinə başlanılmışdır.

Collaborator of Center for Analysis of Economic Reforms and Communication attended OECD seminar
Invited by Organization for Economic Cooperation and Development, Associate Professor Ramil Huseyn the analyst of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication attended the Policy Seminar: Supporting SME Competitiveness Reforms in Venice, Italy in 10- 13 October 2016.
Within the frame of the seminar, the attendants were familiarized with the activities of VEGA Science and Technology Park close to wine-making cluster created in North East Region of Italy (within the territory of Conegliano and Valdobbiadene) and to Venice city. They received information from officials regarding the works performed in terms of development of small and medium enterprises in Italy.
The analyst of CAERC joined discussions conducted during the seminar and informed the attendants, of the reforms conducted in this area in the Republic of Azerbaijan. In the meeting with OECD representatives, he emphasized that production of consumer goods and other production on small and medium enterprise level were one of the primary directions of the Strategic Roadmap for national economy and main sectors of economy developed in Azerbaijan. He stressed that such a fact itself would serve for development of small and medium enterprises. He also noted that the creation of single database for the goods produced in the Republic of Azerbaijan as per the Executive Order dated September 21, 2016 of the President of the Republic of Azerbaijan would create new opportunities for small and medium enterprises.
It was brought to the attention of the OECD representatives that there had started the process for creation of “ABAD” center that would implement socially- oriented projects to ensure support to active participation of citizens in socio – economic development of Azerbaijan, development of small and medium enterprises, increase in the employment level of people and establishment of competitive family households.