Yerli malların vahid məlumat bazası yaradılacaq
Bakı- Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan malların vahid məlumat bazasının yaradılması haqqında" Sərəncamı 21 sentyabr 2016-cı ildə imzalamışdır. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzindən Sərəncamı şərh edərək bildirmişdilər ki, ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar fonunda sahibkarlığın və qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində qeyri-neft sektorunun ÜDM-də payi artaraq 63,5 faiz təşkil etmişdir: "Bundan başqa, ölkədə istehsal və xidmət sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarların istehsal imkanlarının artırılması və ixrac potensiallı malların istehsalının stimullaşdırılması məqsədilə onlara dövlət dəstəyi və dövlət təşviqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi sahəsində də əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bu tədbirlərin davamlılığını təmin etmək, yerli malların xarici bazarlara çıxarılması imkanlarını daha da artırmaq, beynəlxalq bazarların tələbinə uyğun malların istehsalını sürətləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti daha bir Sərəncam imzalamışdır.
Sərəncama əsasən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi üç ay müddətində ölkədə istehsal olunan mallar və onların istehsalçıları barədə məlumatları özündə əks etdirən İnternet portalını yaratmalıdır. Bu portaldan Azərbaycan, ingilis və rus dillərində məlumatlar əldə etmək mümkün olacaqdır ki, bu da istifadəçi dairəsinin genişlənməsinə imkan yaradacaqdır.
Portalda istifadəsi sadə, lakin əhatə dairəsi geniş olan axtarış sisteminin yaradılması da nəzərdə tutulur. Belə ki, istifadəçi hər bir mal növü, onun istehsalçısı, faktiki ünvanı, əlaqə vasitələri, hətta müəssisənin istehsal imkanları, tərəfdaşları və s. barədə məlumatları bu sistem vasitəsilə əldə edə biləcəkdir.
İstehsalçılarla məlumatların elektron şəkildə və daha operativ mübadiləsi, istehsalçılar tərəfindən məlumatların portala daxil edilməsi və yenilənməsi məqsədilə portalda “elektron kabinet” bölməsinin yaradilmasi istifadəçilərin daha operativ məlumat əldə etməsini təmin edəcəkdir.
Sahibkarlar tərəfindən məlumatların mütəmadi olaraq portalda yerləşdirməsi üçün İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən təbliğat-təşviqat tədbirləri həyata keçiriləcək, portal barədə məlumatlar kütləvi informasıya vasitələri ilə işıqlandırılacaqdır.
Portalın yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan 400,0 min manat vəsait ayrılacaqdır ki, bu vəsaitin təyinatı üzrə xərclənməsinin təmin edilməsi və Sərəncamdan irəli gələn digər məsələlərin həlli də İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə həvalə olunmuşdur.
Sərəncamda bu tədbirlərin həyata keçirilməsində aidiyyatı qurumların vəzifə və səlahiyyətləri də müəyyən edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktları iki ay, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktları isə üç ay müddətində bu Sərəncama uyğunlaşdırılaraq, tədbirin həyata kecirilməsinə bilavasitə nəzarət edən ölkə Prezidentinə təqdim edilməlidir. Bunların təmin edilməsi Nazirlər Kabinetinə həvalə olunmuşdur.
Bu işlərin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsində yerli icra hakimiyyəti orqanlarının da böyük rolu olacaqdır.
Belə ki, portal istifadəyə verildikdən sonra yerli icra hakimiyyəti orqanları onların inzibati ərazisində fəaliyyət göstərən mal istehsalçıları və onların istehsal etdikləri mallar barədə məlumatların dörd ay müddətində sahibkarlar tərəfindən portalda yerləşdirilməsini təmin etməlidirlər.
Bu məqsədlə onlar təşviqedici tədbirlər həyata keçirməli və yerləşdirilən məlumatların mütəmadi olaraq yenilənməsinə nəzarət etməlidirlər.
Bütün mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları, digər dövlət qurumları İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin müraciəti əsasında zəruri məlumatları təqdim etməli, Sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı müvafiq kömək göstərməlidirlər.
Sərəncam istehsal olunan Azərbaycan mallarının həm yerli sahibkarlar arasında, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliği üçün yeni imkanlar yaradacaqdır."

Single database of the domestic products to be created
Baku- President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed Executive Order “On creation of the single database of the goods produced in the Republic of Azerbaijan” on September 21, 2016. Center for Analysis of Economic Reforms and Communications commenting on the Order, said that the share of the non –oil sector in GDP had increased to 63,5 percent as a result of the actions carried out in development of the entrepreneurship and non-oil sector under the circumstances of the economic reforms conducted in the country: “Furthermore, for the purpose of increasing the production capabilities of the entrepreneurs operating in the production and services sectors and for stimulation of export – potential goods in the country there have been carried out significant actions in the area of government support to these entrepreneurs and improvement of government promotion mechanisms.”
President of the Republic of Azerbaijan signed another Executive Order with a view to ensuring continuity of these actions, further improving access of the domestic goods to foreign market and facilitating the production of the goods to the requirements of the international markets.
Pursuant to this order, Center for Analysis of Economic Reforms and Communications should, within three months, create a web – portal containing information on the goods produced in the country and the producers of these goods. This portal will allow receiving information in Azerbaijani, English and Russian languages which will enable expanding the circle of users.
It is also proposed to create a search system in the portal which is user- friendly, but has a broad coverage. That is, through this system a user will be able to receive information on each type of goods, its producers, actual address, contact details, and even the production capacities of the enterprise, its partners etc.
Creation of “electronic cabinet” section in the portal for the purpose of electronic or more operative exchange of information with the producers, entry and update of data by the users in the portal will allow users to receive more operative information.
There will be carried out promotion actions by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications to ensure regular posting of information in the portal by the entrepreneurs, and information on the portal will be disseminated via mass media.
There will be allocated funds in amount of 400,0 thousand from the reserve fund of the President of the Republic of Azerbaijan for the purpose of creation of the portal, and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications has been charged with ensuring that these funds are spend as intended and with solving other issues arising out of the Order.
The Order has also specified the duties and powers of the relevant authorities in implementation of these actions.
The normative legal acts of the President of the Republic of Azerbaijan and Cabinet of Ministers should be brought in line with this Order within two months, and the normative acts of the central executive authorities within three months and submitted to the President of the country. Cabinet of Ministers is charged with ensuring the above-mentioned.
Local executive powers will also play an important role in successful performance of these works.
That is following putting the portal into use, the local executive authorities should ensure that information on the producers operating in their administrative territories and the goods they produce are posted in the portal by entrepreneurs within four months.
To this end, these authorities should carry out promotion actions and control over regular update of the information posted.
All the central and local executive authorities, other state authorities should submit necessary information based on the request of Center for Analysis of Economic Reforms and Communications and provide relevant assistance in respect of performance of the duties arising out of the order.
This Order will create new opportunities for promotion of the produced Azerbaijani goods both among the local entrepreneurs and on international level.