Ermənistana olan "yardım"lar işğalın maliyyələşməsinə xidmət edir
1 aylıq müharibə nəticəsində Ermənistan iqtisadiyyatına ən azı 3,5 milyard ABŞ dolları dəyərində ziyan vurulduğu məlumdur. Əlavə olaraq, alternativ xərcləri və itirilmiş imkanları nəzərə aldıqda isə bu zərərin məbləği bir neçə dəfə artıq olur. Ümumi Daxili Məhsulu (ÜDM) 13,7 milyard, rəsmi rezerv aktivləri 2,6 milyard ABŞ dolları olan bir ölkə üçün bunlar kifayət qədər yüksək göstəricidir.
Ermənistan Asiya regionunda rəsmi yoxsulluq səviyyəsi (23,5 faiz) ən pis vəziyyətdə olan ölkələrdən biri kimi, müharibə xərclərini artırmaq üçün heç də əlverişli imkanlara malik deyildir. ÜDM-nin 2,3 faizini pandemiya ilə mübarizədə itirmiş Ermənistan beynəlxalq təşkilatların hesablamalarına görə qarşıdakı illərdə daha yüksək fiskal defisit (Asiya İnkişaf Bankının proqnozu-5,6 faiz, Beynəlxalq Valyuta Fondunun proqnozu-7,4 faiz) və aşağı gəlirlərlə üz-üzə qalacaqdır.[1] Göründüyü kimi, büdcə gəlirlərinin azaldığı, iqtisadi aktivliyin 2009-cu ildən bəri ən kəskin azalmasının müşahidə olunduğu (13,7 faizlik azalma) iqtisadiyyat COVİD-19 böhranı ilə mübarizədən hələ də özünə gələ bilməyib.
Həmçinin, minimum qiymətləndirmə ssenariləri əsasında ən azı 2,7 milyard ABŞ dolları həcmində ciddi hərbi-sursat və texnika itkilərinə məruz qalan Ermənistan öz hərbi xərclərini 82 milyon ABŞ dolları həcmində artırmaq məcburiyyətində qaldı. Əlavə olaraq, erməni diasporunun dünyanın müxtəlif ölkələrində apardıqları kompaniyalarla Ermənistana maliyyə nəfəsliyini təmin etmək istiqamətindəki addımları da diqqətçəkəndir. Belə ki, “Hayastan Ümumerməni Fondu”na dünyanın müxtəlif ölkələrində aparılmış kompaniyalar çərçivəsində 150 milyon ABŞ dollarından bir qədər artıq ianə toplanmışdır.[2] Ancaq bunların Ermənistanı gözləyən potensial iqtisadi tükənmədən və sosial-psixoloji partlayışlardan qoruya bilməyəcək qədər az olduğunu hər kəs anlayır.
Ermənistana “humanitar yardım” adı altında silah qaçaqmalçılığı həyata keçirilir.
İndiki halda, müxtəlif cinayətkar qruplarla əlaqəyə girərək Ermənistana silah daşınmasına çalışan ölkənin bu baxımdan da imkanları yüksək görünmür. Artıq Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı (İCAO) Ermənistana bu ölkənin qeydiyyatında olan təyyarələrdən silah qaçaqmalçılığında istifadə olunması barədə məlumatlandırılıb. Ermənistana silah və hərbi texnika daşınması bir sıra hallarda “humanitar yardım” adı altında həyata keçirilir. Burada, dəyəri bir neçə milyon dollarlarla ölçülən zenit-raket sistemlərinin və digər ağır texnikanın daşınması həyata keçirilir. Aydındır ki, indiki halda ayrı-ayrı cinayətkar qruplaşmalar vasitəsi ilə həyata keçirilən bu siyasətin Ermənistanın gələcək iqtisadi müstəqilliyi üçün nə ilə nəticələnəcəyi bəllidir. Amerika Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (CIA) məlumatlarından da məlum olduğu kimi, vaxtı ilə aparılmış bu cür qarşılıqlı anlaşmaların nəticəsidir ki, hazırda Ermənistanın strateji əhəmiyyət daşıyan enerji, kritik infrastruktur və digər sahələri tamami ilə üçüncü ölkələrdən asılı vəziyyətdədir.[3] Ona görə də, erməni cəmiyyəti və vətəndaşı cəmiyyəti institutları Ermənistana cinayətkar qruplaşmalar vasitəsi ilə bu formada silah yardımlarının edilməsinə qarşı çıxmalıdır ki, ölkənin geridə qalan cüzi müstəqilliyini də itirməsin.
Ermənistana verilən maliyyə vəsaitləri terrorizmin maliyyələşməsinə xidmət edir.
Ermənistanı borc vəsaitləri və infrastruktur investisiyaları ilə maliyyələşdirən bır sıra beynəlxalq təşkilatların addımları əslində Ermənistan tərəfindən dolayısı ilə terrorizmin və işğalın maliyyələşdirilməsinə sərf olunur. Belə ki, bu xüsusda son dövrlər infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı Ermənistanın xarici təşkilatlardan cəlb etdiyi vəsaitlərin bir hissəsi sonradan çirkli pulların yuyulması sxemləri üzrə nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafına sərf olunur. Həmin dəhlizlər isə beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də narkotik qaçaqmalçılığı və silah daşımaçılığı üzrə təhlükəli marşrutlar kimi qeyd olunur[4]. Artıq beynəlxalq ictimaiyyətə bəllidir ki, Dağlıq Qarabağda mövcud olan separatçı rejimin narkotik plantasiyaları və onun trafik üçün nəqliyyat dəhlizləri mövcuddur. Azərbaycan ordusunun apardığı anti-terror əməliyyatları çərçivəsində də işğal olunmuş ərazilərdə erməni terrorçu qüvvələrinin narkotik vasitələrin yüksək istifadəsi və təchizatını təşkil etdiyi aşkara çıxarıldı. Bu ərazilərdə ASALA, PKK kimi ABŞ və Avropa Birliyi səviyyəsində terrorçu kimi tanınmış təşkilatların akkumulyasiyası da bu trafiki təşkil etməkdən ibarət olmuşdur. Çirkli pulların yuyulması və narkotik qaçaqmalçılığının Ermənistanda dövlət siyasəti kimi həyata keçirilməsi ABŞ Dövlət Departamenti tərəfindən hazırlanan hesabatlarda da əks olunmuşdur.
Amerika Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsindən xüsusi sitat: Erməni terrorizmi
Oktyabr ayında Gəncə şəhərinə heç bir hərbi hədəfin olmadığı halda ard-arda edilən terror hücumları ilə Ermənistan dövləti özünün terrorçu mahiyyətini beynəlxalq ictimaiyyətə xatırlatmış oldu. Təsadüfi deyil ki, Ermənistan Amerika Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin adına xüsusi terrorizm ifadəsi (“erməni terrorizmi”) formalaşdırdığı çox nadir Avropa ölkələrindən biri, Cənubi Qafqazın isə yeganə ölkəsidir. Buna görə də erməni lobbilərinin dünyanın müxtəlif ölkələrində Ermənistana “humanitar yardım” adı altında təşkil etdikləri dəstək kompaniyalarının bu cür kriminal niyyətlərin realizasiyasına sərf olunması unudulmamalıdır. Ermənistan uzun müddətdir Avropa və Asiyanın müxtəlif maliyyə və investisiya qurumları ilə də investisiyaların cəlbi istiqamətində davamlı iş aparmaqdadır. Gözləniləndir və ümid olunur ki, artıq bu cür açıq-açığına terrorçu hücumlardan sonra beynəlxalq investorlar Ermənistanın maliyyələşdirilməsi və ona yatırılmış hər hansı sərmayənin, verilmiş borc vəsaitinin birbaşa terrorizmə xidmət etdiyini qəbul edəcək və bu ölkənin maliyyələşdirilməsini dayandıracaqdır.

"Aid" provided to Armenia serves to financing the occupation
It is known that during 1 month of the war, the Armenian economy suffered the damage amounted to at least 3.5 billion US dollars. In addition, taking into account the alternative costs and lost opportunities, this damage increases by several times. These numbers are high enough for a country with a gross domestic product (GDP) equal to 13.7 billion US dollars and official reserve assets of 2.6 billion US dollars.
As one of the countries with the worst poverty rates (23.5 percent) in Asia, Armenia has no favorable opportunities to increase military spending. According to international organizations, Armenia, which has lost 2.3 percent of GDP in the fight against the pandemic, will face an even greater fiscal deficit in the coming years (the Asian Development Bank's forecast is 5.6 percent, the International Monetary Fund's forecast is 7.4 percent) and low incomes[1]. As it is seen, the economy, which saw a decline in budget revenues and the sharpest decline in economic activity since 2009 (a 13.7 percent decline), has not yet recovered from the fight against the COVID-19 crisis.
In addition, according to the minimum assessment scenarios, Armenia suffered losses of military equipment and ammunition worth at least 2.7 billion US dollars, and that is why the country was forced to increase its military spending by 82 million US dollars. Also, the steps taken by the Armenian diaspora through holding campaigns in various countries of the world to provide Armenia with financial support attracts attention. Thus, the All-Armenian Fund Hayastan raised over 150 million US dollars in donations through the implementation of campaigns in various countries[2]. However, it is clear that this donation is not enough to protect Armenia from the expected potential economic exhaustion and socio-psychological explosions.
Arms are smuggled to Armenia under the guise of "humanitarian aid".
Currently, a country that is trying to smuggle weapons to Armenia through contact with various criminal groups does not have great opportunities in this regard. The International Civil Aviation Organization (ICAO) has already informed Armenia about the use of aircraft registered in this country for arms smuggling. In a number of cases, the transfer of weapons and military equipment to Armenia is carried out under the guise of "humanitarian aid".
This includes the transportation of anti-aircraft missile systems and other heavy equipment worth several million dollars. It is clear what kind of consequences this policy, currently being implemented through various criminal groups, will have for the future economic independence of Armenia. As it becomes clear from the data of the US Central Intelligence Agency (CIA), due to such mutual agreements reached previously, the energy, critical infrastructure and other strategically important areas of Armenia are now completely dependent on third countries[3]. That is why the Armenian society and civil society institutions must oppose the provision of such military assistance through criminal gangs and let their country not lose the remaining small part of its independence.
The financial resources provided to Armenia serve to financing terrorism.
Borrowings provided to Armenia by international organizations as well as infrastructure investments are indirectly spent by the Armenian side to finance terrorism and occupation. Thus, in this regard, part of the funds recently attracted by Armenia from foreign organizations to finance infrastructure projects are afterwards spent on the development of transport corridors through dirty money laundering schemes. Those corridors are marked by international organizations as dangerous routes for drug smuggling and arms transportation. The international community already knows that the separatist regime in Nagorno-Karabakh has drug plantations and transport corridors for their transportation. As part of the anti-terrorist operations carried out by the Azerbaijani army, it was revealed that in the occupied territories, Armenian terrorist forces used drugs in large quantities and organized the supply. The accumulation in these territories of ASALA, PKK, recognized terrorist organizations in the United States and the European Union, was also associated with the organization of this traffic. The fact that money laundering and drug smuggling is carried out in Armenia as a state policy was reflected in a report prepared by the US State Department.
US Central Intelligence Agency special quote: Armenian terrorism
Consecutive terrorist attacks on Ganja - a city without any military targets, initiated by Armenia on October, reminded the world community of its terrorist nature. It is no coincidence that among the few European countries and the only one in the South Caucasus, the US Central Intelligence Agency has formed a special concept of terrorism (“Armenian terrorism”) with regard to Armenia. That is why it bears remembering that the funds raised through campaigns to support Armenia, organized by Armenian lobbyists in different countries of the world under the guise of "humanitarian aid", are wasted on the implementation of such criminal intentions. Armenia has been working for a long time to attract investments from various financial and investment structures. It is expected and hoped that after such obvious terrorist attacks, international investors will recognize that any investments aimed at financing Armenia, as well as debt funds provided to it, directly serve terrorism, and thus will suspend financing of this country.