İİTKM-in nümayəndəsi Çində keçirilən beynəlxalq təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Çinin Lanzhau şəhərində Təbii Enerji Araşdırmalar İnstitutu (Gansuı Natural Energy Research Institute) tərəfindən “Külək enerji texnologiyaları” üzrə keçirilən təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edib.
7 ölkədən 28 nümayəndənin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə əvvəlcə İnstitutun direktoru Vei Jun Azərbaycan-Çin münasibətlərinin əhəmiyyətini və güclənən iqtisadi əlaqələrdən danışıb və sözü R.Hüseynə ötürüb.
R.Hüseyn nitqində Azərbaycanla Çin arasında əlaqələrin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu tədbirin iki ölkə arasında vizaların ləğv olunduğu dövrə təsadüf etməsini strateji əməkdaşlığın əhəmiyyətini artıran amil kimi xüsusi qeyd edib.
Azərbaycanın yaşıl enerji istehsalının artırılmasına xüsusi diqqət yetirdiyini bildirən Ramil Hüseyn ölkədə bu istiqamətdə kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini, hazırda Azərbaycanda günəş və külək enerjisinin inkişafı üçün qlobal şirkətlərlə, o cümlədən Çin şirkətləri ilə əməkdaşlığın davam etdiyini vurğulayıb. Ölkədə yeni inşa edilən külək və günəş elektrik stansiyalarının avadanlıqlarının bir hissəsinin Çin istehsalı olduğu və idxal edildiyi xüsusi qeyd olunub.
R.Hüseyn sonda qeyd edib ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər enerji qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 30%-ə çatdırmaq kimi strateji hədəfi var və mövcud məlumatlar göstərir ki, ölkə bu hədəfə uğurla nail olacaq.

Deputy Executive Director of CAERC delivers opening remarks at training in Lanzhou, China
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered the opening speech at a training program on Wind Energy Technologies organized by the Gansu Natural Energy Research Institute in Lanzhou, China.
The event brought together 28 participants from 7 countries. The training began with welcoming remarks from the Institute’s Director, Wei Jun, who emphasized the importance of China-Azerbaijan relations and the strengthening economic ties between the two nations. He then invited Mr. Huseyn to deliver his address.
In his speech, Ramil Huseyn highlighted the rapid development of bilateral relations between Azerbaijan and China, noting that the timing of this event coincided with the recent mutual visa exemption between the two countries—a factor that further reinforces their strategic partnership.
He emphasized Azerbaijan’s strong commitment to increasing the production of green energy, noting that a wide range of comprehensive measures are being implemented in this area. Mr. Huseyn also stressed that Azerbaijan is actively cooperating with global companies, including Chinese enterprises, in the development of solar and wind energy. He specifically pointed out that the majority of equipment for the newly constructed solar and wind power plants in the country is manufactured in and imported from China.
In conclusion, Mr. Huseyn underlined Azerbaijan’s strategic goal to increase the share of renewable energy in its installed power generation capacity to 30% by 2030. He expressed confidence that current progress clearly indicates the country is on track to successfully meet this target.