İİTKM Türk dövlətlərinin investisiya gücündən bəhs edəcək yeni kitab layihəsinə start verib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) Türk İnvestisiya Fondu ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində “Turkic States: Rising Investment Powerhouses” (Türk Dövlətləri: Yeni İnvestisiya Məkanı) adlı yeni kitab layihəsinə start verib. Layihədə dünyanın aparıcı beyin mərkəzlərindən olan alimlər və tədqiqatçılar müəllif kimi iştirak etməyə dəvət olunurlar.
Beynəlxalq əməkdaşlığa əsaslanan və ingilis dilində hazırlanacaq kitabda Türk dövlətlərində iqtisadi transformasiya və artan investisiya imkanları araşdırılacaq. Bu layihə Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) tərəfindən qəbul edilmiş "Türk Dünyası – 2040 Vizyonu" və "Türk Dövlətləri Təşkilatının 2022–2026-cı illər üzrə Strateji Sənədi"ndə müəyyən edilmiş strateji hədəfləri dəstəkləyir.
Kitabda Türk dövlətlərində investisiya mühiti, regional əməkdaşlıq, infrastruktur layihələri və sektorlar üzrə investisiya potensialı geniş təhlil olunacaq. Azad iqtisadi zonalar, yaşıl texnologiyalar, rəqəmsal transformasiya və transsərhəd infrastruktur layihələri kimi sahələrə xüsusi diqqət yetiriləcək. Kitab xarici investisiya üçün Türk dövlətlərinin investisiya potensialını göstərən geniş və analitik mənbə rolunu oynayacaq.
Müəlliflər türk dövlətlərində dayanıqlı enerji, dövlət-özəl tərəfdaşlıqları, rəqəmsal iqtisadiyyat və regional inteqrasiya mövzularında tədqiqatlarını təqdim edəcəklər. Kitabda Türk dövlətləri arasında iqtisadi inteqrasiyanın ölçülməsi metodları və bu inteqrasiyanın inkişaf meyarlarına təsiri analiz olunacaq. Nəşrdə həmçinin praktiki nümunələr, tövsiyələr və ümumilikdə regionun investisiya cəlbediciliyini artırmaq yollarına dair ekspert fikirləri yer alacaq.
Əsas tarixlər:
•Tezislərin təqdim olunması üçün son tarix: 30 iyun 2025
•Tam fəsillərin təqdim olunması üçün son tarix: 30 sentyabr 2025
Ətraflı məlumat və qeydiyyat üçün link: https://ereforms.gov.az/book
Sual və müraciətlər üçün İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz:

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) of the Republic of Azerbaijan, in partnership with the Turkic Investment Fund, invites scholars, researchers, and policymakers from around the world to contribute to the groundbreaking publication, “Turkic States: Rising Investment Powerhouses.”
This partnership-driven book will explore the economic transformation and growing investment opportunities within the Turkic States, with a particular focus on their evolving role in the global economy. The project supports the strategic goals outlined in the "Turkic World Vision – 2040" and the "Strategy of the Organization of Turkic States for 2022–2026", both adopted by the Organization of Turkic States (OTS).
The publication will delve into the investment climate, regional cooperation, infrastructure development, and sector-specific opportunities across the Turkic States. Special attention will be given to free economic zones, green technologies, digital transformation, and cross-border infrastructure projects. It will serve as a comprehensive guide to the region's potential for foreign direct investment.
Co-authors are invited to submit chapters on topics including sustainable energy, public-private partnerships, digital economies, and regional integration. The latter will specifically address approaches to measuring regional integration across the Turkic States and explore how varying levels of integration impact broader development needs. The book will also feature real-world case studies, policy recommendations, and expert insights on enhancing the region's investment appeal.
Important Dates:
• Abstract Submission Deadline: June 30 2025
• Final Chapter Submission Deadline: September 30, 2025
For more details and submission guidelines, please visit link of Call for Proposal file: https://ereforms.gov.az/book