“Azexport” portalı “TET Forum 2024”-də təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov Bakıda keçirilən “Turan E-Trade and E-Export” forumunda moderator və spiker kimi iştirak edib. Azərbaycanın iqtisadi inkişafına və beynəlxalq bazarlarda milli brendlərin tanıdılmasına həsr olunmuş forumda “Sərhədlərarası böyümə strategiyası” panelini idarə edən Ayxan Qədəşov “Azexport.az” portalının ixracatçılar üçün yaratdığı imkanlar barədə təqdimatla çıxış edib. Portalda Azərbaycanın və regionun ilk virtual sərgi və konfrans məkanı, platformanın iş prosesi forum iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Forumda elektron ticarət sektorunun qabaqcıl şirkətləri, mütəxəssisləri, həmçinin 10-dan artıq ölkədən beynəxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər. Xüsusilə Türkiyə və Qazaxıstandan olan şirkətlər “Azexport”un rəqəmsal sərgi zalında təmsil olunmaqla bağlı təşəbbüs irəli sürüblər.
Forumda Mərkəzi Asiya Françayzinq Assosiasiyasının sədri Gülbanu Maigarina ilə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov arasında əməkdaşlıq və gələcəkdə birgə layihələrin reallaşdırması ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Forum çərçivəsində "Azexport" portalı, Azərbaycan Françayzinq Assosasiyası (AFA) və “MeetUp Networking” klubu “Made in Turan” markasının Türk Dünyası coğrafiyasında, həmçinin digər regionlarda tanıdılması üçün birgə əməkdaşlığı hədəfləyən anlaşma memorandumu imzalayıb.

"Azexport" portal presented at "TET Forum 2024"
Aykhan Qadashov, the head of the Azexport portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated as both a moderator and a speaker at the Turan E-Trade and E-Export Forum held in Baku. Aykhan Qadashov moderated the “Cross-Border Growth Strategy” panel, which focused on the economic development of Azerbaijan and the promotion of national brands in international markets. During his presentation, he highlighted the opportunities created by the Azexport.az portal for exporters. The portal, which serves as the first virtual exhibition and conference space in Azerbaijan and the region, and its operational processes, were met with significant interest from forum participants.
The forum was attended by leading companies and experts in the e-commerce sector, as well as representatives from international organizations from more than 10 countries. Notably, companies from Turkey and Kazakhstan proposed initiatives to be represented in the digital exhibition hall of Azexport.
At the forum, an agreement was reached between Gulbanu Maigarina, the chairwoman of the Central Asian Franchise Association, and Aykhan Qadashov, the head of the Azexport portal, to collaborate on future joint projects.
As part of the forum, a memorandum of understanding was signed between the Azexport portal, the Azerbaijan Franchise Association (AFA), and the MeetUp Networking Club. The memorandum outlines plans for joint cooperation to promote the "Made in Turan" brand within the Turkic World and other regions.