İİTKM Bakıda Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumu keçirəcək
2024-cü il noyabrın 16-da İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM), Asiya İnkişaf Bankı (AİB), Asiya İnkişaf Bankı İnstitutu (AİBİ) və Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramı İnstitutu (CAREC Institute) ilə birgə Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumu keçirəcək.
“Qlobal Yaşıl İqtisadiyyat: İqlim Fəaliyyəti, Maliyyələşdirmə və İnnovasiya” (Global Green Economy: Climate Action, Financing and Innovation) mövzusunda təşkil olunan Forumda T20 şəbəkəsinə daxil olan və qlobal miqyasda ən nüfuzlu beyin mərkəzlərinin nümayəndələri, alimlər, dövlət qurumlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, özəl sektor təmsilçiləri, QHT-lər və digər maraqlı tərəflər iştirak edəcəklər.
Qlobal Beyin Mərkəzləri Forumu ölkələr arasında dialoqu təşviq etməklə iqlim dəyişikliyinin təsirlərinin daha yaxşı anlaşılmasına və Paris Sazişinin icrasını dəstəkləyən tədbirlərin təşviqinə töhfə verməyi qarşıya hədəf qoyur. Forum Azərbaycanın COP29 çərçivəsində qlobal arenada nüfuzunun artırılmasına və beynəlxalq beyin mərkəzləri şəbəkəsi daxilində ölkənin strateji mövqeyinin gücləndirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Forumda İİTKM-in icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı, AİBİ-nin icraçı direktoru Dr. Tetsuşi Sonobe, İndoneziya Respublikası Prezidentinin xüsusi müşaviri Prof. Bambanq Brodjoneqoro, Asiya İnkişaf Bankı İnstitutunun (AİBİ) icraçı direktorunun müşaviri Nikolas Buşoud, BMT Universiteti - Ətraf Mühit və İnsan Təhlükəsizliyi İnstitutundan Dr. Şen Sayomenq, Brukinqs İnstitutunun baş elmi işçisi Amar Bhattaçarya, “Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondu”nun prezidenti Dr. Adil Nacam və digər nüfuzlu beyin mərkəzlərinin rəhbərləri və alimləri çıxış edəcəklər.
Forumun birinci hissəsində “Davamlılığa aparan qlobal yollar: təsirlərin azaldılması, uyğunlaşma və enerji keçidi” (Global Pathways to Sustainability: Mitigation, Adaptation, and Energy Transition), ikinci hissədə isə “Qlobal İqlim Dayanıqlılığı üçün Yaşıl Maliyyə: Strategiyalar və İnnovasiyalar” (Green Finance for Global Climate Resilience: Strategies and Innovations) mövzuları ətrafında müzakirələr aparılacaq.
Tədbir İİTKM-in inzibati binasında hibrid rejimdə keçiriləcək. Forumda müzakirələrə onlayn qoşulmaq üçün http://globalthinktanksforum.ereforms.org saytından qeydiyyatdan keçmək lazımdır.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), will host the Global Think Tanks Forum in Baku on November 16, 2024. Organized in collaboration with the Asian Development Bank (ADB), the Asian Development Bank Institute (ADBI), and the Central Asia Regional Economic Cooperation Program Institute (CAREC Institute), the Forum will focus on the theme, "Global Green Economy: Climate Action, Financing, and Innovation."
This gathering will bring together representatives from the most influential think tanks within the T20 network, as well as scientists, government officials, parliamentarians, private sector leaders, Non-Governmental Organizations, and other key stakeholders. The Global Think Tanks Forum aims to foster greater understanding of climate change impacts, facilitate inter-country dialogue, and drive actions that support the implementation of the Paris Agreement. Additionally, the Forum will enhance Azerbaijan's global reputation and strategic position within the international think tank community in the context of COP29.
Notable speakers at the Forum will include Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC; Dr. Tetsushi Sonobe, CEO of the ADBI; Prof. Bambang Brodjonegoro, Special Advisor to the President of the Republic of Indonesia; Nicolas Bushoud, Senior Advisor to the Executive Director of ADBI; Dr. Shen Xiaomeng from the UN University - Institute for Environment and Human Security; Amar Bhattacharya, Senior Fellow, Brookings Institutions; and Dr. Adil Najam, President of the WWF International, among other prominent thought leaders and scholars.
The first session will focus on "Global Pathways to Sustainability: Mitigation, Adaptation, and Energy Transition," followed by a second session on "Green Finance for Global Climate Resilience: Strategies and Innovations." The Forum will be held in a hybrid format at the CAERC headquarters. To participate in the Forum discussions online, please register at http://globalthinktanksforum.ereforms.org.