Azərbaycan xalqı tarixinin ən yadda qalan və şanlı dönəmlərindən birini yaşayır. Ali baş komandan, Prezident İlham Əliyevin strateji rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusu vaxtilə nağıl kimi görünən həqiqətləri günbəgün bərqərar edir, işğal olunmuş ərazilərdən didərgin düşmüş əhalinin uzun illərin həsrətinə son qoyulur.
Hər gün yeni torpaqların işğaldan azad olunması ilə bağlı xoş müjdələrin gəldiyi bir vaxtda 27 il Azərbaycandan ayrı düşmüş, adları hər bir azərbaycanlının yaddaşında hifz olunan bu ərazilərin iqtisadi potensialı barədə yazmaq zamanı artıq yetişib. Əlbəttə, bu ərazilərin azərbaycanlılar üçün tarixi-mədəni əhəmiyyəti hər hansı iqtisadi dəyərlərdən qat-qat yüksəkdir. Son hadisələr də məhz buna dəlalət edir.
Sirr deyil ki, 2020-ci il bütün dünya ölkələri üçün çətin keçir. Pandemiya, dünya iqtisadi böhranı əksər ölkələrin iqtisadi durumuna ciddi təsirlər göstərmiş, ölkələr planlaşdırdıqları irimiqyaslı siyasətləri təxirə salmaq, xərclərini tarazlamaq məcburiyyətində qalıblar. Lakin, Azərbaycan dövləti və xalqı hər hansı iqtisadi, sosial və səhiyyə çətinliklərinə, müharibənin gətirdiyi maddi ziyanlara, çoxsaylı və çoxçeşidli maliyyə xərclərinə baxmayaraq, özünə qarşı edilmiş təcavüzə sipər gəlmiş və torpaqların azad edilməsi üçün əks hücum əməliyyatına başlayıb.
Bu bir daha Azərbaycan dövləti üçün tarixi-mədəni dəyərlərin və həqiqətlərin ali olduğunu nümayiş etdirir. Bununla belə, işğaldan azad olunan ərazilərin tarixi-mədəni dəyəri ilə yanaşı zəngin iqtisadi potensialı da mövcuddur. Və bu ərazilərin ölkə iqtisadiyyatına inteqrasiyası ilə yaradılacaq yeni iqtisadi dəyər Azərbaycan dövlətinin çəkdiyi və bundan sonra da tərəddüdsüz və xüsusi fiskal gərginlik yaşamadan çəkəcəyi bütün maliyyə xərclərini dəfələrlə üstələyəcəkdir.
Bəs işğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadi potensialı nədən ibarətdir? İşğal olunmuş ərazilərin iqtisadi potensialının əsas parametrlərinə diqqət yetirsək görərik ki, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və onun ətrafında olan Laçın, Kəlbəcər, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Ağdam (rayon mərkəzi və ərazisinin böyük hissəsi), Füzuli (rayon mərkəzi və ərazisinin böyük bir hissəsi) inzibati rayonları 1989-1993-cü illərdə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuşdur və işğal tarixindən bu günədək talançılıq, qeyri-səmərəli istismar nəticəsində regionun infrastrukturu yox səviyyəsinə gətirilib. Bu səbəbdən, gələcək bərpa işləri ümumi infrastrukturun (yollar, qaz, su, elektrik enerjisi, rabitə) və ilkin yaşayış şəraitin qurulmasından başlamalı və sonrakı mərhələdə isə iqtisadi inkişaf layihələrinə keçilməlidir.
Regionun təbii landşaftı və turizm potensialı
İşğal olunmuş regionda müxtəlif təbiət abidələri, nadir bitki və heyvan növləri yayılmışdır. İşğal olunan Kiçik Qafqazın dağlıq zonası Azərbaycanın iri meşə rayonudur. Regionun ümumi meşə sahəsi təxminən 246.7 min hektardır, o cümlədən 13197 ha qiymətli meşə sahələridir. Ölkəmizdə xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin sahəsi hazırda 890 min hektara çatdırılıb ki, bunun da 42997 hektarı erməni işğalçılarının tapdağı altındadır.
Təbii landşaftı, nadir bitki və heyvanlar aləmini mühafizə etmək məqsədi ilə Kiçik Qafqazın işğal altında olan ərazilərində vaxtilə bir sıra qoruq və yasaqlıqlar təşkil olunmuşdur. Bunlardan Bəsitçay Qoruğunu, Laçın yasaqlığını göstərmək olar. Bəsitçay qoruğu Azərbaycanın cənub-qərbində bu günlərdə işğaldan azad edilmiş Zəngilan ərazilərində Bəsitçayın dərəsində 1974-cü ildə yaradılıb. Qoruğun sahəsi 107 hektardır. Burada qorunan obyekt şərq çinarıdır. Çay boyu çinar meşəliyi 12 km məsafədə uzanır. Burada bitən ağacların yaşı 500 ilə çatırdı və şərq çinarı "Qırmızı Kitab"a daxil edilib.
Laçın yasaqlığı Azərbaycanın işğal olunmuş Laçın rayonu ərazisində 1961-ci ildə təşkil edilmişdir. Sahəsi 21.4 min hektardır. Yasaqlıqda dağ keçisi, cüyür, çöl donuzu, turac, kəklik mühafizə olunurdu. Eyni zamanda, Dağlıq Qarabağda yerləşən Şuşa şəhərinin füsunkar təbiəti də turizm baxımından əlverişlidir. Azərbaycanda yeganə olaraq Şuşa rayonu ərazisində bitən xarı bülbül Qarabağın rəmzi hesab olunur.
Regionun sənaye potensialı
Sovet dövründə Dağlıq Qarabağ düzən Qarabağla və Azərbaycanın digər iqtisadi rayonları ilə sıx iqtisadi əlaqədə inkişaf edib. Bütün istiqamətlərdə keçən yollar bu iki ərazini iqtisadi cəhətdən bir-birinə möhkəm bağlamışdır. Dağlıq Qarabağın ermənilər tərəfindən işğal olunması və digər Azərbaycan rayonlarından ayrılması regionun əhalisi və təsərrüfatı üçün çox ciddi problemlər yaratdı. Uzun illərdən bəri Dağlıq Qarabağın ərazisində yerləşən müəssisələrin böyük əksəriyyəti Azərbaycanın rayonlarından gətirilən yanacaq, xammal və materiallar əsasında işləyirdilər, bir çoxları isə Bakının iri müəssisələrinin filialları kimi fəaliyyət göstərirdi.
1985-ci ildə Qarabağın Xankəndindəki iri İpək Kombinatına daxil olan barama xammalının cəmi 8%-i Dağlıq Qarabağın özündə istehsal olunurdu. Yerdə qalan 92%-i isə Azərbaycanın digər rayonlarından gətirilirdi. Dağlıq Qarabağ Vilayətinin 1986-cı ildə həyata keçirdiyi xarici iqtisadi əlaqələrin həcminin cəmi 0.3 %-i, idxalının isə 1.4 %-i Ermənistan Respublikasının payına düşdüyü halda, Azərbaycana onun ixracatının 33.3 % düşürdü.
Keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin mərkəzi Xankəndi vaxtilə birbaşa Azərbaycan dəmir və şosse yollarına və bütövlükdə respublikanın nəqliyyat-kommunikasiya sisteminə sıx bağlanmışdır. Xankəndindən dəmir yolu ilə Bakıya qədər olan məsafə 392 km-dir. Regionun gələcək inkişafında bu çox vacib amildir və infrastruktur layihələr sovet vaxtı mövcud olan nəqliyyat loqistikasının xəritələrindən istifadə edə bilər. Təbii, zəbt olunmuş rayonlarda illərdən bəri fəaliyyət göstərən vahid nəqliyyat-kommunikasiya sistemi Ermənistanın təcavüzü nəticəsində hal-hazırda dağıdılmış və bərbad vəziyyətdədir.
Bu məqalədə zonanın sənaye potensialına 4 bucaqdan baxılır, mövcud olan digər inkişaf aspektləri isə gələcəkdə daha böyük tədqiqatlarla açıqlanacaq. Beləliklə, ilkin baxışda zəngin su təchizatı, elektrik enerjisi, sənaye rekreasiya imkanları və zəngin faydalı qazıntılar azad olunan ərazilərin sənaye potensialının karkasını təşkil edir.
Regionun su təchizatı imkanları
Bütün dünyada iqlim dəyişikliyi və onun nəticəsində su qıtlığı ən aktual problemlərdən biridir. Su qıtlığı Azərbaycan üçün də önəmlidir. Sirr deyil ki, ölkənin su ehtiyatları obyektiv coğrafi səbəblərdən daha kasaddır və əsas mənbələr qonşu ölkələrdədir. Ölkə ərazisində su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 15 aprel tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Dövlət Komissiyası fəaliyyət göstərir.
Bu kontekstdə azad olunan ərazilərin zəngin su ehtiyatları ölkənin sənayesi və kənd təsərrüfatı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Sərsəng su anbarı 1976-cı ildə Tərtərçayın üzərində, Ağdərə (hazırda Tərtər) rayonu ərazisində inşa edilib. Onun ümumi sututumu 560 milyon m³, bəndinin hündürlüyü isə 125 m-dir. Sərsəng su anbarı respublikada bəndinin hündürlüyünə görə ən hündür bəndli su anbarlarından biridir.
Sərsəng su anbarının daxil olduğu Ağdərə rayonunun tam azad olunması respublikanın 6 rayonunda (Tərtər, Ağdam, Bərdə, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi) 100 min hektara yaxın torpaq sahəsini suvarma suyu ilə təmin etməyə imkan yaradacaqdır. Qeyd etmək lazımdır ki, işğal zonasında Sərsəng su anbarından başqa ümumi tutumu 80 mln. m³ olan digər su anbarları da qalmışdır. Onların da ölkə təsərrüfatına qatılması əlavə 15 min hektar torpaq sahəsinin suvarılmasına şərait yarada bilər.
Bundan əlavə, Cəbrayıl və Zəngilan ərazisində yerləşən Xudafərin su anbarının azad olunması 75 min hektar yeni ərazinin suvarılması və mövcud suvarılan ərazilərin suvarılmasının yaxşılaşdırılması deməkdir. Bu su anbarının həcmi bəzi hesablamalara görə 1.6 mlrd. kubmetrdir.
Həmçinin regionda 11 yeraltı şirin su mənbəyinin yerləşdiyi ehtimal edilir. Digər ölçü ilə bu 1 milyon 968 min m3/gün yeraltı şirin su təchizatı deməkdir.
Regionun elektrik enerjisi resursu
Regionun əsas elektrik enerjisi istehsalı su yığımı və təchizatı areallarına təsadüf edir. Söhbət təbii ki, Sərsəng və Xudafərin SES-lərindən gedir.
Sərsəng SES və ya digər adı ilə Tərtər SES 1976-ci ildə Tərtərçayın üzərində, keçmiş Ağdərə (indiki Tərtər) rayonu ərazisində inşa edilmiş su elektrik stansiyasıdır. Hər birinin gücü 25 MVt olan 2 ədəd turbindən ibarət su elektrik stansiyası hazırda qeyri-qənaətbəxş vəziyyətdədir. Stansiyada təmir bərpa işləri aparıldıqdan sonra, istehsal gücü daha da artırıla və ətraf rayonların elektrik enerjisinə tələbatının ödənilməsinə yönəldilə bilər.
Xudafərin SES isə Araz çayı üzərində İranla Azərbaycan arasında imzalanmış razılaşmaya uyğun olaraq inşa edilir. Belə ki, 2016-cı ilin fevralında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İran İslam Respublikası Hökuməti arasında Araz çayı üzərində “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin davam etdirilməsi, istismarı, energetika və su ehtiyatlarından istifadə sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” imzalanmışdır. Araz üzərində elektrik stansiyalarının ümumi gücü 280 meqavata çata bilər. Bu layihələrin reallaşması Azərbaycana illik 368 milyon kVt/saat elektrik enerjisi istehsalı gətirə bilər.
Aydındır ki, Sərsəng və Xudafərin SES-ləri ətraf rayonların enerji təminatının yaxşılaşdırılmasında, azad edilmiş ərazilərin bərpa edilməsində aktiv istifadə ediləcəkdir. Ümumilikdə isə bu elektrik stansiyalarının ölkənin enerji sisteminə qatılması güclərin artırılması ilə yanaşı, mənbələrin coğrafi diversifikasiyası, yəni Abşeron, Şirvan və Mingəçevir üzərindən yüklərin azaldılması, həmçinin alternativ (bərpa olunan) enerji istehsalının ümumi istehsalda payının artırılması deməkdir.
Regionun sənaye rekreasiya imkanları
Ehtimal edilir ki, Azərbaycanın mineral sularının ümumi geoloji ehtiyatlarının 39.6%-i işğal altında olan rayonların payına düşür.
Zəbt olunmuş ərazilərdə böyük müalicə əhəmiyyəti olan 120-dək müxtəlif tərkibli mineral su yataqları vardır. Digər ölçü ilə bu 7805 m3/gün mineral su təchizatı deməkdir.
Bunların içərisində Kəlbəcər rayonunda Yuxarı və Aşağı İstisu, Bağırsaq, Keşdək, Laçın rayonunda İlıqsu, Minkənd, Şuşa rayonunda Turşsu, Sırlan və başqa mineral sular diqqəti xüsusilə cəlb edirlər.
Kəlbəcər rayonu ərazisində yerləşən İstisu mineral suları özlərinin əlverişli qaz və kimyəvi tərkibinə, yüksək temperaturuna, böyük təbii ehtiyatlarına görə fərqlənir. İstisu bulağı üstündə keçən əsrin 80-ci illərində iri kurort və mineral sudoldurma zavodu tikilmişdir. Həmin zavod sutkada 800 min litr su istehsal edirdi. Turşsu mineral bulağı Azərbaycanın Şuşa şəhərinin 17 km-lik məsafəsində yerləşir. Turşsu vasitəsi ilə müxtəlif daxili xəstəliklər müalicə olunur, kəmər vasitəsi ilə Şuşa şəhərinə su verilirdi.
Beləliklə, regionun mineral su ehtiyatı içki sənayesində yeni emal güclərinin, içki sənayesi/turizm/rekreasiya üçbucağında müasir habın təşkil edilməsinə şərait yarada bilər.
Regionun yeyinti sənayesi potensialı
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının ümumilikdə 1.7 milyon hektar ərazisi işğal olunmuşdur. Bu torpaqların əksəriyyəti müxtəlif növ kənd təsərrüfatı məhsullarının becərilməsi üçün yararlıdır. Həmin məhsulların emalı yeyinti sənayesində yeni güclərin yaranmasına, etibarlı təchizat bazasının formalaşdırılmasına imkan verəcəkdir.
Regionun faydalı qazıntı/xammal potensialı
İşğal edilmiş ərazilərdə 155 müxtəlif növ faydalı qazıntı yataqları, o cümlədən: 5 qızıl, 6 civə, 2 mis, 1 qurğuşun və sink, 19 üzlük daşı, 10 mişar daşı, 4 sement xammalı, 13 müxtəlif növ tikinti daşları, 1 soda istehsalı üçün xammal, 21 pemza və vulkan külü, 10 gil, 9 qum-çınqıl, 5 tikinti qumu, 9 gips, anhidrid və gəc, 1 perlit, 1 obsidian, 3 vermikulit, 14 əlvan və bəzək daşları (əqiq, yəşəm, oniks, cad, pefritoid və s. ) yataqları yerləşir.
Yuxarıda sadalanan növ faydalı qazıntılar Qızılbulaq, Mehmana, Dəmirli, Canyataq-gülyataq, Ağdərə, Şorbulaq, Şuşa, Şirlan, Turşsu, Xocalı, Zərinbax, Ağçay, Xankəndi, Ediş, Xocavənd, Söyüdlü, Ağduzdağ, Tutxun, Ağyataq, Levçay, Kilsəli, Keşdək, Keçəldağ, Çəlli, Yuxarı İstisu, Aşağı İstusu, Mozçay, Qoturlu, Çilkəz, Narzanlı, Əhmədli, Hoçaz, Laçın, Novruzlu, Yuxarı Əkərəçay, Quşçu, Minkənd, Hacılı, Xanlıq, Qubadlı, Vejnəli, Bartaz, Oxçuçay, Zəngilan, Şərifan, Tuluz, Qaracalı, Soltanlı, Çaxmaxçay, Göyərçin-Veysəlli, Minbaşılı, Ağtəpə, Cəfərabad, Şahverdilər, Çaxmaxqaya, Dövlətyarlı, Diləgərdi, Kürdmahmudlu, Quruçay, Şahbulaq, Gülablı, Çobandağ, Boyəhmədli, Şahbulaq, Ağdam, Qarqarçay, Xaçınçay və s. yataqlarda aşkar edilib.
Sözügedən yataqlarda sənaye ehtiyatları təsdiq edilmiş 132.6 ton qızıl, 37.3 min ton qurğuşun, 189 milyon m3 mişar daşı, 1 milyon 526 min ton gəc, 18 milyon 432 min m3 üzlük daşı, 23 milyon 243 min m3 gil, 57 milyon 965 min ton tikinti daşı, 96 milyon 987 min ton qum-çınqıl, 1898.4 ton civə, 4 milyon 473 min m3 perlit, 2 milyon 144 min m3 pemza, 129 milyon 833 min m3 soda istehsalı üçün əhəngdaşı, 147 milyon 108 min ton sement xammalı və s. iqtisadiyyatın inkişafında vacib əhəmiyyət daşıyan faydalı qazıntılar aşkar edilib.
Regionda nadir və qiymətli faydalı qazıntı yataqları yayılmışdır. Əhəmiyyətli mis-sink filizlərinin ehtiyatları Kiçik Qafqazın şərqində yerləşən Mehmana yataqlarında cəmlənmişdir. Burada istismara hazır olan filiz ehtiyatları vaxtilə öyrənilmişdir. Sənaye əhəmiyyəti olan civə ehtiyatları Kəlbəcər rayonundakı Şorbulaq və Ağyataqda yerləşir.
İşğal olunmuş ərazilər Azərbaycanın sənayesi və tikintisində böyük əhəmiyyəti olan müxtəlif növ tikinti materialları ilə çox zəngindir. Belə materialların böyük ehtiyatları Ağdam rayonu ərazisində yerləşən Çobandağ (əhəngin ehtiyatları 140 milyon ton və gillər 20 milyon ton ), Şahbulaq (25 milyon ton gil), Boyəhmədli (45 milyon ton gil) və digər yataqlardadır. Həmçinin, iri tikinti daş yataqları Xankəndində, mərmər isə Harovda yerləşir.
Aşağıdakı cədvəldə işğal olunmuş rayonlar üzrə ayrı-ayrılıqda hansı faydalı qazıntıların olduğu verilir:
Rayonun adı |
Faydalı qazıntı növü |
Ağdərə |
Qızıl, qurğuşun, sink, mis, mişar daşı, gəc
Şuşa |
Üzlük daşı, gil, tikinti daşı
Xocalı |
Gil, üzlük daşı, qum-çınqıl |
Xocavənd |
Üzlük daşı, tikinti daşı |
Kəlbəcər |
Qızıl, civə, mişar daşı, gil, perlit, qum-çınqıl, tikinti daşları, üzlük daşları, əlvan daşlar (obsidian, oniks, pefritoid, listvenit) |
Laçın |
Civə, mişar daşı, üzlük daşı, tikinti daşı, gil, qum-çınqıl, pemza, vermukulit, vulkan külü, əqiq, jad |
Qubadlı |
Mişar daşı, gil, tikinti daşı, üzlük daşı, əlvan daşı |
Zəngilan |
Qızıl, gümüş, üzlük daşı, əhəng daşı, gil, tikinti daşı, qum-çınqıl |
Cəbrayıl |
Mişar daşı, gil, qum, sement, gəc, tikinti daşı, kips, ahhidrid, pemza, vulkan külü, əlvan daşlar (yəşəm, xalsədan) |
Füzuli |
Mişar daşı, gil, qum-çınqıl |
Ağdam |
Mişar daşı, üzlük daşı, sement xammalı, gil, qum-çınqıl |
Təbii ki yuxarıdakı faydalı qazıntılarla bağlı məlumatlar müəyyən mənada nisbi xarakter daşıyır və növbəti mərhələdə bütün yataqların qiymətləndirilməsi aparılmalı, sovet dövrünə aid rəqəmlər dəqiqləşdirilməlidir. Nəzərə alınmalıdır ki, keçən 30 il ərzində ərazilər talançılığa məruz qalmışdır. Həmçinin, yeni qiymətləndirmə üsulları meydana gəlmişdir və regionun faydalı qazıntılarla bağlı yeni geoloji xəritəsi hazırlanmalıdır.
İlkin baxışda faydalı qazıntıların gələcək istismarı 3 blokda aparıla bilər: əlvan metallar və onların metallurgiyası, tikinti materialları və nadir metallar. Əlvan metallar və tikinti materialları ənənəvi iqtisadiyyat üçün xas olan sahələrdir və mövcud ehtiyatlar bu sahələrdə yeni güclərin yaranmasına imkan verəcəkdir. İşlərin görülməsi zamanı sovet vaxtında bu sahələrdə aparılmış tədqiqatlar və ilkin infrastruktura (mövcudluğundan asılı olaraq) əsaslanmaq olar. Əlavə olaraq, yüksək texnologiyalarda geniş istifadə olunan nadir metalların regionda mövcudluğu ilə bağlı araşdırmalar və geoloji işlər aparıla bilər.
Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərindən istifadə müasir dövrün çağırışıdır
Ayhan Satıcı
Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri
Azərbaycan Türk dünyasında ticari-iqtisadi potensialın artırılmasında əsas drayverlərdəndir
İİTKM-in şöbə müdiri Təranə Salıfova: "Qarabağda bayrağımızın ucaldılması ölkə iqtisadiyyatına xüsusi töhfə verəcək"
Dövlət Başçılarının 5-ci Məşvərət görüşü regionda inteqrasiya proseslərini daha da sürətləndirəcək
Azərbaycanda 2026-cı ilə kimi sosial xidmətin keyfiyyəti əhəmiyyətli dərəcədə artırılacaq
Özbəkistan Prezidentinin dövlət səfəri iqtisadi münasibətlərin də dərinləşməsində yeni mərhələdir
Şəbnəm Məmmədli
Sosial-iqtisadi proqramların monitorinqi sektorunun müdiri
“Azalternativenerji” MMC-nin ləğvi dövlət resurslarına olan tələbat və risklərin azaldılmasına xidmət edəcək

Comments by Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
The Azerbaijani people are going through one of the most memorable and glorious periods in their history. Under the strategic leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, in front of our eyes - online, if we may say so, the Azerbaijani army daily establishes truths that at one time seemed to be dreamlike and put an end to the sorrow of people urged to leave the occupied territories.
At a period when every day brings good news about the liberation of new lands, the time has come to write about the economic potential of the territories separated from Azerbaijan for 27 years, and the names of which are always remembered by every Azerbaijani. Of course, the historical and cultural significance of these territories is many times higher for the Azerbaijani people than the economic values, which is proved by recent events.
It is not a secret that 2020 was a severe year for all countries in the world. The pandemic and the global economic crisis have had a serious impact on the economic condition of most countries that were forced to postpone their planned large-scale policies and balance their costs. However, despite any economic, social and health difficulties, material damage caused by the war, as well as numerous and varied financial costs, the state and people of Azerbaijan repulsed the aggression and launched a counter-offensive operation to liberate their lands.
This once again demonstrates the superiority of historical and cultural values and truths for Azerbaijan. However, along with historical and cultural values, the liberated territories have rich economic potential. The new economic value that will be created by integrating these territories into the country's economy will many times exceed all the financial costs that the Azerbaijani state has borne and will continue to bear without hesitation and special financial tension.
More precisely, what is the economic potential of the territories liberated from occupation? Naturally, the format of an article does not let to reveal all the broad possibilities of these territories. At the same time, the main parameters of the occupied territories can be viewed.
In 1989-1993, Armenia occupied Nagorno-Karabakh and the surrounding Lachin, Kalbajar, Gubadli, Zangilan, Jabrayil, Aghdam (most of the regional center and territory) and Fuzuli (most of the regional center and territory) administrative districts belonging to the Republic of Azerbaijan. Looting and ineffective exploitation, carried out from the beginning of the occupation to the present day, has reduced the region's infrastructure to zero. For this reason, first of all, future restoration work should include the creation of general infrastructure (roads, gas, water, electricity, communications) and basic housing conditions, and then it should cover the implementation of economic development projects.
Natural landscape and tourism potential of the region
Various natural monuments, rare plant and animal species are widespread in the occupied region. The occupied mountainous zone of the Lesser Caucasus is a large forest region of Azerbaijan. The total forest area of the region is about 246.7 thousand hectares, including 13197 hectares of valuable forests. At the moment, the area of specially protected natural areas in our country has been brought to 890 thousand hectares, and 42997 hectares of them are under Armenian occupation.
In order to protect the natural landscape, rare flora and fauna in the occupied territories of the Lesser Caucasus, a number of reserves were created in the region. Among them are the Basitchay nature reserve and the Lachin reserve. The Basitchay reserve with 107 hectares area was established in 1974 in the south-west of Azerbaijan in the Basitchay gorge, located on the territory of the recently liberated Zangilan. The eastern plane tree is preserved here. The plane tree forest stretches along the river for 12 kilometers. In this reserve, the eastern plane trees, included to the Red Book, were up to 500 years old.
The Lachin reserve, founded in 1961 in the occupied Lachin region of Azerbaijan, has the area of 21.4 thousand hectares. Mountain goats, roe deer, wild boars, francolins and partridges were protected here. At the same time, the enchanting nature of the city of Shusha, located in Nagorno-Karabakh, is favorable for the development of tourism. The hary-bulbul flower, which grows only in the Shusha region of Azerbaijan, is a symbol of Karabakh.
Region’s industrial potential
In Soviet times, Nagorno-Karabakh developed in close economic ties with the plain zone of Karabakh and other economic regions of Azerbaijan. Roads running in all directions created close economic ties between two areas. The occupation of Nagorno-Karabakh by the Armenians and its separation from other regions of Azerbaijan created very serious problems for the population and economy of the region. During a long period, the overwhelming majority of enterprises located on the territory of Nagorno-Karabakh functioned on the basis of fuel, raw materials and materials imported from regions of Azerbaijan, and many worked as branches of large enterprises in Baku.
In 1985, only 8% of cocoon raw materials supplied to the Silk Factory in Khankendi were produced in Nagorno-Karabakh, and the remaining 92% were imported from other regions of Azerbaijan. While in 1986 only 0.3% of the economic relations of the Nagorno-Karabakh region and 1.4% of imports made the share of Armenian SSR, 33.3% of the goods produced in the former region were sold in the remaining part of Azerbaijan.
At that time, the center of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region Khankendi was directly connected with the railways and highways of Azerbaijan and, in general, with the transport and communication system of the republic. The railway distance from Khankendi to Baku is 392 km. Сonsidering the importance of this factor for the future development of the region, transport logistics maps of the Soviet era can be used in infrastructure projects. Naturally, as a result of the Armenian aggression, the unified transport and communication system, which has been operating in the occupied territories for many years, has been destroyed and rendered unusable.
This article examines the industrial potential of this zone from 4 angles. Other existing aspects of development will be revealed in the future, after more precise research is carried out. Thus, the initial overview shows that water resources, electricity, opportunities for the development of the recreational industry, and rich mineral deposits make the skeleton of the industrial potential of the liberated territories.
Water supply capacity of the region
Climate change and the associated water scarcity are one of the most actual problems around the world. The problem of water scarcity is also important for Azerbaijan. It is no secret that for objective geographic reasons the country's water resources are limited, and the main sources are located in neighboring countries. To ensure the efficient use of water resources in the country, there is a State Commission established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 15, 2020.
In this context, the rich water resources of the liberated territories are of particular importance for the industry and agriculture of the country. The Sarsang reservoir was built in 1976 on the Terterchay River in the territory of the Aghdere (currently Terter) region. Its total capacity is 560 million m³, and the height of the dam is 125 m. By the height of the dam, the Sarsang Reservoir is considered to have the one of the highest dams in the country.
The complete liberation of the Aghdere region and Sarsang reservoir located there, will create an opportunity to provide irrigation water to land in 6 districts (Terter, Aghdam, Barda, Goranboy, Yevlakh and Aghjabadi) with a total area of up to 100 thousand hectares. It should be noted that, in addition to the Sarsang reservoir the occupied zone has other reservoirs with a total capacity of 80 million m³. Their integration to the country's economy can create conditions for irrigating another 15 thousand hectares of land.
In addition, the liberation of the Khudaferin reservoir, located in the territory of Jabrayil and Zangilan, will lead to the irrigation of 75 thousand hectares of new land and improve the irrigation of existing irrigated land. According to some estimates, the volume of this reservoir is 1.6 billion cubic meters.
It is also supposed that there are 11 underground sources of drinking water in the region, which means a supply of drinking water in the amount of 1 million 986 thousand m3 / day.
Region’s energy sources
Water collection and water supply account for the main production of the electricity in the region. Of course, here, the Sarsang and Khudaferin hydroelectric power plants are considered.
The Sarsang HPP, also known as the Terter HPP, is a hydroelectric power plant built in 1976 on the Terter River in the territory of the former Aghdere (now Tartar) region. At present, the hydroelectric power plant, consisting of two turbines, each with a capacity of 25 MW, is in an extremely unsatisfactory condition. After the repair of the station, production capacity can be further increased and used to meet the needs of the surrounding areas in electricity.
Khudaferin HPP is being built on the Araz River in accordance with an agreement signed between Iran and Azerbaijan. Thus, in February 2016, the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Iran signed an Agreement on cooperation in the continuation of the construction, operation, and use of energy and water resources of hydropower facilities and hydropower plants "Khudaferin" and "Maiden Tower" on the Araz River. The total capacity of power plants on the Araz River can reach 280 megawatts. The implementation of these projects can bring Azerbaijan 368 million kilowatt / hour of electricity per year.
It is clear that the Sarsang and Khudaferin hydroelectric power stations will be actively used to improve the energy supply of the surrounding regions and restore the liberated territories. In general, the connection of these power plants to the country's energy system, along with an increase in capacity, means geographic diversification of sources, that is, a decrease in the load on Absheron, Shirvan and Mingachevir, as well as an increase in the share of alternative (renewable) energy in the total production.
Recreational industry capacity of the region
It is assumed that 39.6% of the total geological reserves of mineral waters in Azerbaijan fall on the share of the occupied regions.
In the occupied territories there are about 120 deposits of mineral water of various composition and medicinal value. In other dimensions, this means a mineral water supply of 7805 m3 / day.
Yukhary and Ashagi Istisu, Bagyrsag, Keshdak mineral water springs of the Kalbajar region, Ilygsu, Minkend in the Lachin region, and Turshsu, Syrlan in the Shusha region and other mineral waters attract special attention. Mineral waters of Istisu, located on the territory of the Kalbajar region, are distinguished by their favorable gas and chemical composition, high temperature, and large natural resources. As in the 80s of the last century, a large resort and the mineral water bottling industry can be revived at the Istisu spring. Previously, this plant produced 800 thousand liters of water per day. The Turshsu mineral spring is located 17 km far from the Azerbaijani city of Shusha. Various internal diseases were treated with water from Turshsu. At the same time, water was supplied to the city of Shusha through the water supply system.
So, the mineral water reserves of the region can contribute to the creation of new processing capacities in the drinking industry and a modern hub in the triangle - drinking industry / tourism / recreation.
Region’s food industry potential
As a result of the military encroachment of Armenia, 1.7 million hectares of the territory of the Republic of Azerbaijan were occupied. Most of these lands are suitable for growing various types of agricultural products. The processing of these products will allow new powers in the food industry to emerge and form a reliable supply base.
Mineral and raw materials potential of the region
In the occupied territories, there are 155 deposits of various types of minerals, including: 5 gold deposits, 6 mercury deposits, 2 copper deposits, 1 lead and zinc deposits, 19 facing stone deposits, 10 sawn stone deposits, 4 cement deposits, 13 deposits of various types of building stones, 1 deposit of soda raw materials, 21 deposits of pumice and volcanic ash, 10 deposits of clay, 9 deposits of sand and gravel rocks, 5 deposits of building sand, 9 deposits of gypsum, anhydride and clay gypsum, 1 deposit of perlite, 1 deposit of obsidian, 3 deposits of vermiculite, 14 deposits of colored and decorative stones (agate, jasmine, onyx, cad, pephritoid, etc.).
The following are the names of the main deposits of the above-mentioned minerals: Gizilbulaq, Mehmana, Damirli, Janyataq – Gyulyataq, Agderk, Shirbulaq, Shusha, Shirlan, Turshsu, Khodjali, Zarinbah, Aghchay, Khankendi, Edish, Khodjavend, Soyudlu, Aghduzdaq, Tutun Aghyataq, Levchay, Kilsali, Keshdek, Kecheldagh, Chelli, Yukhari Istisu, Ahsaghi Istisu, Mozchay, Qoturlu, Chikaz, Narzanli, Ahmedli, Khodjaz, Lachin, Novruzlu, Yukhari Akarachay, Qushchu, Minkend, Khadjili, Gubadli, Vedjnali, Bartaz, Okhchuchay, Zangilan, Sharifan, Tuluz, Qaradjali, Soltanli, Chakhmachay, Goyercin-Veysalli, Minbashili, Aghtepe, Jafarabad, Shahverdiler, Chakhmaqqaya, Dovletyarli, Dilayagerdi, Kurdmahmudlu, Quruchay, Shakhbulaq, Gulabli, Chobandagh, Boyahmedli, Aghdam, Qarqarchay, Khachinchay etc.
Minerals of great importance for the development of the economy were discovered in theses deposits. The following minerals with proven industrial significance can be listed among them: 132.6 tons of gold, 37.3 thousand tons of lead, 189 million m3 of sawn stone, 1 million 526 thousand tons of gypsum, 18 million 432 thousand m3 of facing stone, 23 million 243 thousand m3 clays, 57 million 965 thousand tons of building stone, 96 million 987 thousand tons of sand and gravel, 1,898.4 tons of mercury, 4 million 473 thousand m3 of perlite, 2 million 144 thousand m3 of pumice, 129 million 833 thousand m3 of limestone for the production of soda, 147 million 108 thousand tons of cement raw materials, etc.
Deposits of rare and valuable minerals are widespread in the region. Reserves of significant copper-zinc ores are concentrated in the Mehman deposits in the eastern part of the Lesser Caucasus. Ore deposits in this territory were studied previously, and now are ready for exploitation. The industrially important reserves of mercury are located in Shorbulag and Agyatag of the Kalbajar region.
The occupied territories are very rich in various types of building materials, which are of great importance in the industry and construction of Azerbaijan. There are large reserves of such materials at the Chobandag (140 million tons of limestone, 20 million tons of clay), Shahbulag (25 million tons of clay), Boyakhmedli (45 million tons of clay) deposits and others located in the Aghdam region. Also, large deposits of large building stone are located in Khankendi, and marble - in Kharov.
This table provides a list of minerals separately for each occupied region:
Name of the region |
Types of minerals |
Aghdere |
Gold, lead, zinc, copper, sawn stone, clay gypsum |
Shusha |
Facing stone, clay, building stone |
Khojaly |
Clay, facing stone, sand and gravel |
Khojavend |
Facing stone, building stone |
Kalbajar |
Gold, mercury, sawn stone, clay, perlite, sand and gravel, building stones, facing stones, colored stones (obsidian, onyx, pefritoid, listvenite) |
Lachin |
Mercury, sawn stone, facing stone, building stone, clay, sand and gravel, pumice, vermiculite, volcanic ash, agate, jade |
Gubadli |
Sawn stone, clay, building stone, facing stone, colored stone |
Zangilan |
Gold, silver, facing stone, limestone, clay, building stone, sand and gravel |
Jabrayil |
Sawn stone, clay, sand, cement, clay gypsum, building stone, gypsum, anhydride, pumice, volcanic ash, colored stones (jade, chalcedony) |
Fuzuli |
Sawn stone, clay, sand and gravel |
Aghdam |
Sawn stone, facing stone, cement raw materials, clay, sand and gravel |
Of course, the information on the above minerals is somehow relative, and at the next stage it is necessary to assess all the deposits, as well as to clarify the figures relating to the Soviet period. It should be borne in mind that over the past 30 years the territories have been plundered. In addition, new assessment methods have emerged. A new geological map of the region's mineral resources should also be developed.
The initial review demonstrates that the future exploitation of minerals can be carried out in 3 blocks: non-ferrous metals and non-ferrous metallurgy, construction materials, and rare metals. Non-ferrous metals and building materials are areas typical of the traditional economy, and the available resources will allow new capacities to be created in these areas. The work can be based on the research done in these areas during the Soviet era and on primary infrastructure (depending on availability). In addition, research and geological work can be carried out regarding the presence of rare metals, which are widely used in high technologies.