Vüsal Qasımlı “StartUp School 2” layihəsinin tərəfdaşlarını qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı “StartUp School 2 – AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsinin “Məzun Günü”ndə iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərə gələn ABŞ-ın Nevada Universitetinin “Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi” nin rəhbəri Mehmet Tosun, Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzinin baş elmi işçisi Nicat Mehdiyevi qəbul edib. Görüş zamanı sabah keçiriləcək “Məzun Günü”nə hazırlıqla bağlı aparılan son işlər müzakirə olunub.Təşkil olunacaq hakaton yarışı barədə əsas məqamlara diqqət yetirilib.
Eyni zamanda birgə həyata keçirilən “StartUp School 1” və “StartUp School 2” layihələrindən əldə olunan uğurlar və çağırışlar müzakirə olunub. Həmçinin gələcək əməkdaşlıq imkanları barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı “Startup School” layihələrini ABŞ-ın Nevada Universiteti və Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirir.

Vusal Gasimli met with partners of the "StartUp School 2" project
Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication participated in a meeting with Mehmet Tosun, Head of the Ozmen Entrepreneurship Center at the University of Nevada, USA, and Nijat Mehdiyev, Senior Researcher at the German Artificial Intelligence Research Center. This meeting took place in Azerbaijan, in preparation for the upcoming "Graduation Day" of the "StartUp School 2 – AI for Green Solidarity" project.
During the meeting, the latest developments related to the preparations for the "Graduation Day" event, scheduled for the following day, were discussed. The main components of the upcoming hackathon competition were also reviewed.
Additionally, the successes and challenges encountered in the jointly implemented "StartUp School 1" and "StartUp School 2" projects were thoroughly examined. The discussion also covered potential opportunities for future collaboration.
It is important to note that the "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, oversees the implementation of the "Startup School" projects in cooperation with the University of Nevada, USA, and the German Artificial Intelligence Research Center.