Vüsal Qasımlı Latviyanın Fiskal İntizam Şurasının sədri ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisadi elmlər doktoru, professor Vüsal Qasımlı Latviya Universitetinin Tədqiqat İnstitutunun direktoru və Fiskal İntizam Şurasının sədri, professor İnna Şteinbukanı qəbul edib.
V.Qasımlı İİTKM-in fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr, eləcə də yaradılan monitorinq və qiymətləndirmə institutu barədə məlumat verib. O, həmçinin Azərbaycanda fiskal sahədə həyata keçirilən islahatlar, o cümlədən, ölkədə nəticəəsaslı və səmərəli idarəetmə konsepsiyasının tətbiqi məsələləri barədə qonağı məlumatlandırıb. İcraçı direktor həmçinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” və “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası üzrə işlərin gedişinə nəzarətin birbaşa, operativ və effektiv təmini məqsədilə yaradılmış portallar barədə ətraflı məlumat təqdim edib, bu portalların çoxfunksiyalı və interaktiv formada fəaliyyət göstərdiyini bildirib. V.Qasımlı qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə müvafiq tədbirlərin icrası ilə bağlı yaradılmış bu hesabatlılıq mexanizmi özündə real vaxt rejimində müxtəlif analitik təhlillər aparmağa və qərarlar qəbul etməyə imkan verən və dövlət səviyyəsində yaradılmış qlobal miqyasda nadir nümunələrdəndir.
Latviya Fiskal İntizam Şurasının sədri İnna Şteinbuka görüşdə təqdim olunan məlumatlardan məmnunluq ifadə edib. O bildirib ki, qurumlar arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi həyata keçirmək üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. O, həmçinin, rəhbərlik etdiyi şuranın Latviyada fiskal intizamın möhkəmləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətləri barədə məlumat verib.

Prof. Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with Prof. Inna Shteinbuka the Director of the Research Institute of the University of Latvia and the Chairman of the Latvian Fiscal Discipline Council.
V. Gasimli informed about the directions of activity of CAERC, implemented projects, as well as created monitoring and evaluation institute. He also informed about the reforms carried out in the fiscal field in Azerbaijan, including the implementation of the result-based and efficient management concept in the country. The executive director was also created for the purpose of direct, operative and effective control over the implementation of the measures provided for in the "I State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation of the Republic of Azerbaijan" and the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026". provided detailed information about the portals. He said that these portals operate in a multifunctional and interactive form. It was noted that this accountability mechanism created for the implementation of relevant measures in the liberated territories is one of the rare examples on a global scale, which allows to conduct various analytical analyzes and make decisions in real time and is created at the state level.
Inna Shteinbuka, director of the Research Institute of the University of Latvia, expressed her satisfaction with the information presented at the meeting. He said that there are good opportunities for cooperation and exchange of experience between institutions. He also informed about the activities of the institution he leads in the direction of strengthening fiscal discipline in Latvia.