“Startup School 2” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir UNEC-də keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsi ilə bağlı növbəti maarifləndirmə tədbirini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) keçirib. Tədbirdə tələbələrlə yanaşı, UNEC-in müəllim və professor heyəti də iştirak edib.
Görüş zamanı “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva layihə haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. Portalın layihə meneceri Nəzrin Əkbərova portal üzərindən qeydiyyat prosesinin reallaşdırılması, komanda üzvlərinin seçilməsi və layihənin hazırlanması prosedurlarını izah edib. Portalın xarici təcrübəçisi Peter Balogh isə startaplarla bağlı təcrübələrini tələbələrlə bölüşüb.
Tədbir çərçivəsində keçirilmiş viktorina nəticəsində sual-cavab zamanı fəal iştirak edən tələbələrə İİTKM-in ABŞ-ın Nevada Universiteti və Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə birgə hazırladığı “İnnovasiya və sahibkarlıq: startap ekosistemi” kitabı təqdim olunub. Sonda tələbələrin sualları cavablandırılıb və onlara gələcək fəaliyyətləri ilə bağlı tövsiyələr verilib.

The next event within the framework of the "Startup School 2" project was held at UNEC
"Enterprise Azerbaijan" portal, which is operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), held the next educational event at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) regarding the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project. In addition to students, teachers and professors of UNEC also participated in the event.
During the meeting, Matanat Musayeva , the head of "Enterprise Azerbaijan" portal informed the event participants about the project. The project manager of the portal, explained the procedures for the implementation of the registration process, selection of team members and preparation of the project through the portal. The foreign intern of the portal, Peter Balogh, shared his experience with the students.
As a result of the quiz held as part of the event, the students who actively participated in the question-and-answer session were presented with the book "Innovation and Entrepreneurship: Startup Ecosystem" prepared by CAERC in cooperation with Nevada University and Baku Engineering University (BEU). At the end, the students' questions were answered and they were given recommendations for their future activities.
It should be noted that the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by CAERC implements the "StartUp School 2 - AI for Green Solidarity" project together with the University of Nevada, USA and the Artificial Intelligence Research Center of Germany. Acceptance of documents for the project began on February 1, 2024 and will continue until March 17.