İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) hazırladığı “İxrac icmalı”nın sentyabr sayı təqdim olunub. İcmala əsasən, 2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 24,4 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14,6% artaraq 2,2 milyard ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 571,4 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Cari ilin ilk 8 ayı ərzində elektrik enerjisi 3,9 dəfə, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 3,8 dəfə, qara metal məmulatlarının ixracı 36,6%, şəkər ixracı 17,9%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 7,4% artıb.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 10,4% artaraq 593,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft/qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 32,8% artaraq 132,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (315 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pomidor (tomat) (124,3 milyon ABŞ dolları) ikinci, pambıq mahlıcı (83,4 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 721,5 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 586,6 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 219,1 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 86,4 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 72,4 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Cari ilin avqust ayının qeyri-neft ixracı 203,6 milyon ABŞ dolları olub. Bunun da 51,4 milyon ABŞ dollarını (10,3% artım) yeyinti məhsulları üzrə ixrac, 152,2 milyon ABŞ dollarını isə qeyri-yeyinti məhsulları üzrə ixrac təşkil edib.
2023-cü ilin avqust ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (79,6 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (31,4 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (20,4 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin avqust ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında şaftalı (17,4 milyon ABŞ dolları) birinci, ilkin formalı polipropilen (10,8 milyon ABŞ dolları) ikinci və polimerləşmə nəticəsində əmələ gələn ilkin formalı digər maddələr (9,6 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac icmalı”nda göstərilib ki, 2023-cü ilin sentyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilmiş qeyri-neft ixracının dəyəri 31,6 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac icmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında həyata keçirilmiş ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları üzrə hazırlanmış qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: Şirinov Elvin Valeh oğlu, “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Baku Steel Company” QSC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited” şirkətinin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Best Logistik” MMC, “STP Global Cable” MMC, “P-Aqro” MMC, “My Fruit” MMC, “Mega Fruit Az” MMC, “Almeyvə” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: ARDNŞ-nin Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) tərəfindən dünyanın 45 ölkəsinə 12,7 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78%-ni təşkil edib. 2023-cü ilin avqust ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 40 ölkəsinə 1,5 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 3,6 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 2,7 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,1 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ, 713,2 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 539,9 min ABŞ dolları ilə Nigeriya qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 1,4 milyard manat, yalnız avqust ayında isə 200,9 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The September issue of "Export Review" was announced
The September issue of "Export Review" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) was presented. According to the overview, Azerbaijan's total exports during January-August 2023 amounted to 24.4 billion US dollars, and exports in the non-oil sector increased by 14.6% compared to the corresponding period of 2022 and amounted to 2.2 billion US dollars. During January-August 2023, exports of food products amounted to 571.4 million US dollars.
During the first 8 months of the current year, electricity increased by 3.9 times, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages by 3.8 times, the export of ferrous metal products by 36.6%, the export of sugar by 17.9%, and the export of fruits and vegetables by 7.4%.
During January-August 2023, the statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products increased by 10.4% and amounted to 593.9 million US dollars. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil/gas exports, increased by 32.8% compared to the corresponding period of last year and amounted to 132.6 million US dollars.
In January-August 2023, electricity (315 million US dollars) topped the list of non-oil goods exported. In this list, tomatoes (tomatoes) (124.3 million US dollars) are in the second place, and cotton seeds (83.4 million US dollars) are in the third place.
During January-August 2023, 721.5 million US dollars to the Russian Federation, 586.6 million US dollars to Turkey, 219.1 million US dollars to Georgia, 86.4 million US dollars to the Swiss Confederation, and 72.4 million US dollars to Kazakhstan. worth of non-oil sector goods were exported.
In August 2023, the Russian Federation ( 79.6 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. In this list, Turkey (31.4 million US dollars) was second and Georgia (20.4 million US dollars) was third.
In the list of non-oil goods exported in August 2023, peaches (17.4 million US dollars) are the first, polypropylene in the primary form (10.8 million US dollars) is the second, and other substances in the primary form formed by polymerization (9, 6 million US dollars) was the third.
The "Export Review" indicated that the value of non-oil exports made through the "One Stop Shop" Export Support Center in September 2023 was 31.6 million US dollars.
The ranking of both non-state and state-owned exporting subjects was compiled by "Export Review" in the non-oil sector in January-August 2023.
The following companies are represented in the top ten in the rating of non-state exporting entities prepared for January-August 2023: Shirinov Elvin Valeh oglu, "MKT Ishtilashaat Kommersiya" LLC, "Baku Steel Company" CJSC, "Azerbaijan International Mining Company Limited" Representation in the Republic of Azerbaijan, "Best Logistik" LLC, "STP Global Cable" LLC, "P-Agro" LLC, "My Fruit" LLC, "Mega Fruit Az" LLC, "Almeyva" LLC.
The list of state companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenergy" OJSC. Then the following companies are represented in this list: Marketing and Economic Operations Department of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminum" LLC, "AzerGold" CJSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, “Azerbaijan Airlines” CJSC, " Azerbaijan Railways" CJSC, "Azeripak" LLC, Nakhchivan AR State Energy Service.
In January-August 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan ("Azercosmos") exported satellite telecommunication services worth 12.7 million US dollars to 45 countries of the world. Azerkosmos' income from service export made up 78% of its total income. In August 2023, "Azercosmos" exported services worth 1.5 million US dollars to 40 countries of the world.
The top five satellite telecommunication services exports in January-August 2023 are the United Kingdom with 3.6 million US dollars, Luxembourg with 2.7 million US dollars, the UAE with 1.1 million US dollars, 713.2 thousand US dollars with Germany and Nigeria with 539.9 thousand US dollars.
In January-August 2023, transactions worth 1.4 billion manats were carried out in the payment service network owned by banks with payment cards issued by other non-resident financial institutions, and in August alone, transactions worth 200.9 million manats were made.