“İqtisadi Azadlıq İndeksi 2021” hesabatına görə Azərbaycan 6 pillə irəliləyib
Dünyanın ən böyük beyin mərkəzlərindən bir olan İrs Fondu tərəfindən hazırlanan “İqtisadi Azadlıq İndeksi 2021” hesabatında Azərbaycan 6 pillə irəliləyərək 172 ölkə arasında 38-ci yerdə qərarlaşıb. Azərbaycan bu il dünya üzrə orta göstəricidən yuxarı və Avropa ölkələri səviyyəsində nəticə göstərib. İndeksin nəticələrinə əsasən ən yaxşı nəticə göstərən ölkələr Sinqapur, Yeni Zelandiya və Avstraliyadır.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Ayaz Müseyibov bildirir ki, Azərbaycan indeksin nəticələrinə əsasən Avropa regionunda 45 ölkə arasında 23-cü yerdə qərarlaşıb. Bundan əlavə, sözügedən hesabatın nəticələrinə əsasən Azərbaycan Polşa, İspaniya, Sloveniya, Fransa, İtaliya və bu kimi inkişaf etmiş ölkələri qabaqlayıb. İqtisadi azadlığın inkişafı ilə insan kapitalının inkişafı arasında sıx əlaqə mövcuddur və Azərbaycan İqtisadi Azadlıq İndeksi üzrə ən çox irəliləyən ölkələr sırasındadır. Bu yüksəlişə isə əsas etibarı ilə bank, əmlak, monetar, vergi, fiskal və digər istiqamətlərdə istiqamətlərdə qeydə alınan inkişaf trendləri ilə nail olunub.
Azərbaycan öz göstəricilərini 0,8 bənd artırmaqla 70.1 bal əldə etməyə nail olub ki, bu da ölkəyə “mülayim azad iqtisadiyyat ölkələri” qrupundan “əsasən azad iqtisadiyyat ölkələri” qrupuna keçməyə imkan verib. 2021-ci il hesabatında “Qanunun aliliyi” indikatoru üzrə əmlakın qeydiyyatı, kreditlərin əldə olunması, minoritarların hüquqlarının müdafiəsi, müqavilələrin icrası kimi sahələrdə inkişaf tendensiyaları qeydə alınıb. Hesabatda “Dövlətin ölçüsü” indikatorunun hər üç alt-indikatoru - “Vergi yükü”, “Dövlət xərcləri”, “Fiskal sağlamlıq” üzrə, “İdarəetmənin səmərəliliyi” indikatorunun isə “Monetar azadlıq” alt-indikatoru üzrə irəliləyişlər müşahidə olunub.
A.Müseyibov qeyd edir ki, indeksin metodologiyasına əsasən iqtisadi azadlıq siyasətini həyata keçirən ölkələr ticarət və sahibkarlığın inkişafı üçün əlverişli şərait yaradır və bu da öz növbəsində iqtisadi artıma və ictimai rifahın yüksəlməsinə töhfə verir. “İqtisadi Azadlıq İndeksi” “Qanunun aliliyi”, “İdarəetmənin səmərəliliyi”, “Dövlətin ölçüsü”, “Bazarın əlçatanlığı” kimi əsas indikatorlar və onların alt-indikatorları daxil olmaqla ümumilikdə 12 göstərici əsasında iqtisadi azadlığa təsir amillərini cəmləyərək vahid bal və reytinq ilə qiymətləndirir. Hər bir göstərici üzrə ölkələrə 0-100 arası bal verilir. Ölkə nə qədər çox bal alsa, deməli, iqtisadi azadlıq səviyyəsi də bir o qədər yüksəkdir. Beləliklə, "tamamilə sərbəst" iqtisadiyyat 100 bal ilə qiymətləndirilirsə, prinsip etibarilə fundamental azadlıqların olmaması, müvafiq olaraq 0 balla qiymətləndirilir. Yekun hesabatda təqdim olunan bütün dünya ölkələri reytinqlərinə uyğun olaraq 5 şərti qrupa bölünür:
- İqtisadiyyatı sərbəst olan ölkələr (80-100 bal);
- İqtisadiyyatı əsasən azad olan ölkələr (70-79.9 bala);
- İqtisadiyyatı orta dərəcədə azad olan ölkələr (60-69.9 bal);
- İqtisadiyyatı əsasən azad olmayan ölkələr (50-59.9 bal);
- İqtisadiyyatı azad olmayan ölkələr (0-49.9 baldan az).
İrs Fondunun açıqladığı “İqtisadi Azadlıq İndeksi” dünya ölkələrində baş verən dəyişikliklərin izlənilməsi məqsədilə strateji xəritə rolunu oynayan beynəlxalq hesabatlardan biridir. Bu indeksin nəticələri yalnız elmi araşdırma baxımından deyil, eyni zamanda xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrə investorların maraqlarını nəzərə almaqla, onlar üçün ölkənin iqtisadi azadlıq faktoruna təsir edən amillər üzrə baş verən dəyişikliklər baxımından da əhəmiyyətli məlumat mənbəyidir.

Azerbaijan Has Moved Up 6 Positions in the Economic Freedom Index
Azerbaijan has moved up 6 positions in the Economic Freedom Index 2021 prepared by one of the biggest world’s think tanks - Heritage Foundation, and ranked 38th among 172 countries. According to the Index, Azerbaijan’s overall score is above the world average at the level of the European countries. Singapore, New Zealand, and Austria have demonstrated the best results in the Index.
Head of the Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ayaz Museyibov states that by the Index results, Azerbaijan is 23rd among 45 countries in Europe. In addition, according to the report, Azerbaijan is ahead of Poland, Spain, Slovenia, France, Italy, and other developed countries. There is a close link between the development of economic freedom and the development of human capital, and Azerbaijan is among the most advanced countries in the Index of Economic Freedom. Such an increase was achieved mainly by development trends in banking, real estate, monetary, tax, fiscal, and other areas. With an increase of 0.8 points, Azerbaijan’s score is 70.1. The country has moved from a “moderately free” group to “mostly free”. In the report for 2021, the development tendencies in the Rule of Law indicator are observed in property registration, obtaining credit, protecting minorities' rights, and the enforcement of contracts. Azerbaijan has improved for every 3 sub-indicators of the Government Size indicator – Tax Burden, Government Spending, and Fiscal Health, and Monetary Freedom sub-indicator of the Regulatory Efficiency.
A. Museyibov mentions that according to the Index methodology, countries implementing a policy of economic freedom create favorable conditions for the development of trade and entrepreneurship, which in turn contributes to economic growth and public welfare. The score is calculated by summing up points for 12 indicators, including Rule of Law, Government Size, Regulatory Efficiency, and Open Markets and their sub-indicators. A country received 0-100 points for each indicator. The higher the score is the higher the level of the economic freedom of a country. Thus, the Free economy scores 100, while the lack of fundamental freedom scores 0. In the final report, the world countries are divided into 5 conditional groups for economic freedom status:
- Free (80-100 points);
- Mostly free (70-79.9 points);
- Moderately free (60-69.9 points);
- Mostly unfree (50-59.9 points);
- Repressed (0-lower than 49.9 points).
The Economic Freedom Index, published by the Heritage Foundation, is one of the international reports that serves as a strategic map to track changes in the world. The results of this index are an important source of information not only in terms of scientific research but also in terms of changes in the factors affecting the country's economic freedom, taking into account the interests of investors, especially in developing countries.