"Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın müvafiq məqsədinə daxil olan hədəflər çərçivəsində 2023-cü ilin yekun monitorinq və qiymətləndirməsinə dair “İnsan kapitalı və təhsil üzrə" İşçi qrupunun Elm və Təhsil Nazirliyində növbəti iclası keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən İşçi qrupun rəhbəri, elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə hesabat barədə ümumi məlumat verib.
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri, işçi qrupunun rəhbərinin müavini Günay Quliyeva XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil məqsədi üzrə hesabatı iclas iştirakçılarına təqdim edərək, hədəf indikatorları üzrə görülmüş işlər, çətinliklər və tövsiyələr, eyni zamanda gələcək planlar barədə ətraflı məlumat verib.
Hesabatın təqdimatından sonra İşçi qrupun üzvləri arasında müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər dinlənib, icra effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində tövsiyələr verilib və növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən "İnsan kapitalı və təhsil" İşçi qrupu Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılıb.

The next meeting of the "Human capital and education" working group on the final monitoring and evaluation of 2023 was held at the Ministry of Science and Education within the framework of the goals included in the relevant goal of the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026".
Kanan Karimzade, the Head of the working group and the Deputy Minister gave general information about the report.
Later, Gunay Guliyeva, Head of the Economic Analysis division of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Deputy Head of the Working group, presented the report on educational goals in accordance with the requirements of the 21st century to the participants of the meeting, gave detailed information about the work done on the target indicators, difficulties and recommendations, as well as future plans.
After the presentation of the report, discussions were held among the members of the working group, opinions and suggestions were heard, recommendations were made in order to further increase the effectiveness of the implementation, and the next steps were determined.
It should be noted that the "Human capital and education" working group led by the Ministry of Science and Education is responsible for ensuring the full, timely, and effective implementation of the measures provided for in the 2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan and coordinating the activities of the relevant state bodies. It was established by the relevant Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.