“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində cari ilin birinci yarım ilinin monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət” məqsədi üzrə ümumi hesabatının “Innovasiya” İşçi qrupunda müzakirəsi keçirilib.
Videoformatda keçirilmiş iclasda çıxış edən İşçi qrupun sədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Fərid Əhmədov Strategiya barədə məlumat verib və bu çərçivədə “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət” məqsədi üzrə nazirlik tərəfindən görülmüş işlər barədə danışıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov Strategiyanın icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsi prosesi və metodologiyası, həmçinin İşçi qrupların reqlamentləri barədə məlumat verib. O bildirib ki, Strategiya üzrə görülmüş tədbirlərin monitorinq və qiymətləndirilməsinin aparılmasında məqsəd nəticəəsaslı iş aparmaq və tədbirlərin icrasını təmin etməkdir.
İİTKM-in Strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri, İşçi qrupun sədr müavini Aqil Əsədov Strategiyada nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair 2023-cü ilin birinci yarımilliyi üzrə hazırlanmış tərəqqi hesabatlarını təqdim edib.
Sonra iclasda hesabat üzrə müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib və növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
“İnnovasiya” İşçi qrupunda Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Elm və Təhsil, Xarici İşlər, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ədliyyə, Müdafiə Sənayesi, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Energetika nazirlikləri, həmçinin Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” ASC, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və AMEA-nın müvafiq şöbə və bölmələrinin rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb.

A meeting of the "Innovation" Working Group was held
Discussion of the general report on the goal of "Creative and innovative society" on the monitoring and evaluation of the first half of the current year within the framework of the goals set for 2023 of the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" in the "Innovation" Working group was held.
Farid Ahmadov, chairman of the Working Group, Deputy Minister of Digital Development and Transport, speaking at the meeting held in video format, informed about the strategy and spoke about the work done by the ministry for the purpose of "Creative and innovative society".
Rashad Huseynov, deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, informed about the process and methodology of monitoring and evaluating the implementation of the Strategy, as well as the regulations of working groups. He said that the purpose of monitoring and evaluating the measures taken under the Strategy is to conduct result-based work and ensure the implementation of measures.
Agil Asadov, the head of the Strategic Planning Department of the CAERC, the deputy chairman of the Working Group, presented the progress reports prepared for the first half of 2023 on the monitoring and evaluation of the implementation of the measures provided for in the Strategy.
Then, the report was discussed at the meeting, proposals were made and next steps were determined.
In addition to the Ministry of Digital Development and Transport and CAERC, the "Innovation" Working Group includes the Ministries of Economy, Science and Education, Foreign Affairs, Finance, Labor and Social Protection of the Population, Justice, Defense Industry, Agriculture, Culture and Energy, as well as the Central Bank, State Customs Committee, State Committee for Work with Diaspora, State Agency for Service to Citizens and Social Innovation under the President, State Water Resources Agency, "Melioration and Water Management" OJSC, State Migration Service, State Border Service, Intellectual Property Agency and relevant department of ANAS and heads of departments are represented.
It should be noted that 8 working groups have been established in order to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the "2022-2026 socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan" and to coordinate the activities of the relevant state bodies.