İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri ADA Universitetində dəyirmi masada çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri İlyas Hüseynov ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun təşkil etdiyi “Mövcud müharibələr Azərbaycanın yeni enerji nizamında strateji rolunu necə formalaşdırır?” mövzusunda dəyirmi masa müzakirəsində çıxış edib.
Dəyirmi masada qeyd olunub ki, mövcud müharibələr qlobal enerji sistemində ciddi dəyişikliklər yaradaraq ənənəvi təchizat marşrutlarının etibarlılığını zəiflədib və alternativ enerji dəhlizlərinə tələbi artırıb. Bu proses xüsusilə enerji təhlükəsizliyi məsələsini ön plana çıxarıb, dövlətləri tək mənbədən və ya marşrutdan asılılığı azaltmağa vadar edib. Nəticədə enerji bazarlarında diversifikasiya, yeni nəqliyyat və tranzit imkanlarının inkişafı daha da aktuallaşıb.
İlyas Hüseynov bildirib ki, yeni yaranan enerji nizamı Azərbaycan üçün həm imkanlar, həm də çağırışlar yaradır. Artan tələbat və strateji əhəmiyyət ölkənin beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirsə də, regional sabitlik, infrastrukturun təhlükəsizliyi və uzunmüddətli enerji keçidi kimi məsələlər xüsusi diqqət tələb edir. Bu yeni reallıqda Azərbaycan coğrafi mövqeyi və inkişaf etmiş enerji infrastrukturu sayəsində Şərq ilə Qərb arasında mühüm strateji körpü rolunu oynayır. Xəzər regionunun resurslarını Avropa bazarları ilə birləşdirən əsas marşrutlardan biri kimi ölkənin əhəmiyyəti artmaqdadır. Eyni zamanda, Azərbaycan yalnız enerji ixracatçısı kimi deyil, həm də tranzit və logistika mərkəzi kimi öz mövqeyini gücləndirir.
Tədbirin əsas məqsədi münaqişələrin enerji bazarına təsirini, Azərbaycanın dəyişən strateji rolunu, eləcə də yaranan imkan və çağırışları ekspert müzakirəsi çərçivəsində təhlil etmək olub. Dəyirmi masada beyin mərkəzlərinin və əlaqəli dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.

Ilyas Huseynov, Head of the Turkic World Research Center (TWRC) at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), spoke at a round table discussion titled “How do current wars shape Azerbaijan’s strategic role in the new energy order?” organized by the Institute for Development and Diplomacy (IDD) of ADA University.
During the round table, it was noted that current wars have created significant shifts in the global energy system, weakening the reliability of traditional supply routes and increasing the demand for alternative energy corridors. This process has brought the issue of energy security to the forefront, compelling states to reduce their dependence on a single source or route. Consequently, diversification in energy markets and the development of new transport and transit opportunities have become increasingly relevant.
Ilyas Huseynov stated that the emerging energy order creates both opportunities and challenges for Azerbaijan. While increasing demand and strategic significance expand the country's international cooperation opportunities, issues such as regional stability, infrastructure security, and the long-term energy transition require special attention. In this new reality, Azerbaijan plays a vital strategic bridge role between East and West, thanks to its geographical position and developed energy infrastructure. As one of the main routes connecting the Caspian region's resources with European markets, the country's importance continues to grow. At the same time, Azerbaijan is strengthening its position not only as an energy exporter but also as a transit and logistics hub.
The primary objective of the event was to analyze the impact of conflicts on the energy market, Azerbaijan's changing strategic role, and the resulting opportunities and challenges within an expert discussion. The round table was attended by representatives of think tanks and relevant government agencies.