İİTKM-in şöbə müdiri beynəlxalq konfransda iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin şöbə müdiri, iqtisad elmləri doktoru Aqil Əsədov ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və müasir türk dünyası” mövzu-sunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
Azərbaycan Ağsaqqallar Şurası, Azərbaycan Kooperasiya Universiteti və Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızstan, Türkmənistan və s. ölkə-lərdən nümayəndələr də iştirak edib.
Beynəlxalq konfransda A.Əsədov “Heydər Əliyev və Azərbaycanın qlobal məkana çıxışı” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.

The head of department of CAERC participated in the international conference
Agil Asadov, Head of department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, participated in the international scientific-practical conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev on the topic "Heydar Aliyev and the modern Turkish world".
Turkey, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, etc. participated in the conference jointly organized by the Council of Elders of Azerbaijan, Azerbaijan Cooperation University and the Union of Azerbaijan Economists. representatives from the countries also participated.
At the international conference, A. Asadov made a presentation on "Heydar Aliyev and Azerbaijan's access to the global space".