Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində dinc əhaliyə və mülki infrastruktura dəymiş ziyan
Azərbaycan işğal olunmuş torpaqlarını azad etmə uğrunda həyata keçirdiyi Vətən müharibəsində hər gün yeni uğurlara imza ataraq düşmənə dövlətimizin, xalqımızın və ordumuzun gücünü sübut edir. Döyüş meydanında ağır məğlubiyyətlərlə üzləşən Ermənistan isə ordumuzun hər yeni uğuruna yalnız bir o qədər aciz, azğın və namərd şəkildə reaksiya verməyi bacarır. Ermənistan ordusu dəfələrlə döyüş meydanından uzaq olan, hərbi obyektlərin olmadığı və mülki vətəndaşların məskunlaşdığı Azərbaycan torpaqlarını hədəf alaraq raket və mərmilər vasitəsilə kütləvi itkilərə səbəb olan hadisələr törədib. 27 sentyabr 2020-ci il - 30 oktyabr 2020-ci il saat 08:00-a olan göstəricilərə əsasən 182-dən artıq məntəqə düşmən hədəfinə çevrilib və bu məntəqələrə 27 mindən artıq mərmi və 218 raket atılıb. Atılan raket sayının çoxluğuna görə Goranboy, Füzuli, Bərdə və Gəncə şəhərləri, mərmilərin sayına görə isə Tərtər və Ağdam rayonlarını xüsusi qeyd etmək olar. Lakin ən çox insan tələfatı Bərdədə-27, Gəncədə-26 və Tərtərdə-17 nəfər olub. Sentyabrın 27-dən oktyabrın 30-na Ermənistan tərəfindən atılan raket və mərmilər nəticəsində 91 mülki vətəndaş həyatını itirib, 396 nəfər xəsarət alıb, 2442 yaşayış evi, 92 çoxmərtəbəli yaşayış binası və 423 mülki obyekt dağıdılıb.
Zərbələr nəticəsində 13 kommunal infrastruktur obyektinə də ziyan dəyib. Onlardan 9-u su təchizatı, 3-ü elektrik təchizatı və 1-i istilik təchizatı obyekti olub.
Ziyan dəymiş dini obyektləri və abidələri də xüsusi qeyd etmək lazımdır. Belə ki, 17 dini obyekt zərər görüb- bura məscid, kilsə və qəbiristanlıqlar aiddir. Həmçinin, Gəncə, Tərtər və Ağdamda yerləşən 3 tarixi abidəyə də ziyan dəyib.
Mülki əhaliyə hücum etməklə Ermənistan həm də 1949-cu ildə qəbul edilmiş Cenevrə konvensiyalarını pozur. Bu konvensiyalar və əlavə edilmiş protokollar mülki əhaliyə köməklik göstərmək və ümumilikdə, humanitar hüquq ilə mühafizə edilən şəxslərə qarşı müvafiq rəftarı təmin etmək hüququnu müəyyən edir.
Düşmənin dinc əhalini hədəfə alması özü özlüyündə terror aktı olaraq qiymətləndirilərək bütün dünyanı heyrətə salıb. Üstəlik bu hadisələrin qadağan olunmuş silahlar vasitəsilə həyata keçirilməsi düşmənin azğınlığını iki qat artırır. Belə ki, ermənilərin Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinə atdığı raketlər insanların sıx məskunlaşdığı və mülki yaşayış məntəqələrinin olduğu ərazilərdə istifadəsi qadağan olunan kaset tipli raketlər olub. Bununla da, Ermənistan Kaset Silahları üzrə Konvensiyasının (CCM) tələblərini kobud surətdə pozur. Hansı ki, İsveçrə, Kaset Silahları üzrə Konvensiyasının prezidenti olaraq, bəyanat verib ki, Qarabağdakı qarşıdurmada kaset döyüş sursatlarının istifadəsi iddialarına dair məlumatlardan çox narahatdır. İsveçrə, hər hansı bir qarşıdurmada tərəfləri beynəlxalq humanitar qanuna tam hörmət etməyə və kasetli döyüş sursatından istifadə etməməyə çağırır. İsveçrə hökuməti Kaset Silahları üzrə Konvensiyasının qüvvəyə minməsindən 10 il keçməsinə baxmayaraq, hələ də bu sursatdan istifadə edilməsindən təəssüflənir.
“Human Rights Watch” və “Amnesty International” təşkilatları da Azərbaycanın mülki əhalisinə və infrastrukturuna Ermənistan tərəfindən qadağan olunmuş kasetli bombalardan istifadə etməklə hücumları öz hesabatlarında təsdiq etmişdir. Bundan sonra beynəlxalq konvensiyanın tələbinə uyğun olaraq kasetli bombanın Ermənistan tərəfindən istifadəsi, inkişafı, istehsalı, əldə edilməsi, yığılması, saxlanması da daxil olmaqla fəaliyyətlərə qarşı preventiv tədbirlər görülməlidir.
Yaşanan dəhşətli hadisələr bütün dünyanı sarsıtsa da xalqımız döyüş ruhunu, birliyini və iradəsini itirməyərək daha da əzmlə və mərdcəsinə Ali Baş Komandanı və ordumuzu mənəvi olaraq dəstəkləməyə davam edir. Həyatını itirmiş mülki həmvətənlərimizin qisasını isə rəşadətli ordumuz döyüş meydanında müvəffəqiyyətlə alır. Buna baxmayaraq, Ermənistan törətdiyi insanlığa qarşı cinayət və terror hadisələrinə görə beynəlxalq hüquq qarşısında da cavab verməli olacaq. Belə ki, beynəlxalq hüquqi normalarda beynəlxalq hüquq subyektinin digər eyni dərəcəli subyektə qarşıöhdəlikləri pozaraq vurduğu ziyan mütləq məsuliyyət olaraq qiymətləndirilir və bir neçə instansiyada cəzalandırılması nəzərdə tutulur. Bu məsələlər həm BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası və Ədalət Məhkəməsi, həmçinin, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi tərəfindən tənzimlənir. Sentyabrın 27-dən bu günə törədilmiş hadisələr BMT-nin Kompensasiya Komissiyasının təzminat verilməsini nəzərdə tutduğu 6 kateqoriyadan 5-i üzrə Ermənistanın məsuliyyətə cəlb olunmasını mümkün edir. Bu proseduralarda həyatını itirmiş insanların
Tarixən dünya təcrübəsində də hərbi və insanlığa qarşı cinayətlər, terror hadisələri nəticəsində zərər çəkən tərəflər əks tərəfdən reparasiya (vurulmuş zərərin müxtəlif vasitələrlə qarşılanması) və ya kompensasiya tələb etmişdir.
Bütün bu törədilmiş hadisələr xarici diplomatik korpus nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdə olan üzvləri və humanitar layihələri həyata keçirən şəxslər tərəfindən də çox yaxından izlənilir. Hətta həyatını itirən və xəsarət alanlar sırasında Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin könüllüləri də var. Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Avrasiya regionu üzrə direktoru Martin Şüepp açıqlamasında bildirir ki, Komitənin nümayəndələri də Azərbaycanda ölüm hallarına, yaralanmalara və dağıntılara səbəb olan yaşayış yerlərinin intensiv şəkildə mərmi atəşinə məruz qalmasına şahid olub.
Ermənistanın düşünülmədən həyata keçirdiyi terror aktları əhatə dairəsini genişləndirməklə ermənilərin nə dərəcədə anti-humanist hərbi siyasət həyata keçirdiyini bütün dünyaya tanıtdı. Bu da onu göstərir ki, Ermənistanın beynəlxalq hüquqi normalara görə məsuliyyətə cəlb olunması üçün beynəlxalq arenadan şahidlər də onların əleyhinə çıxış edəcək.

Damage inflicted on civilians and civilian infrastructure as a result of Armenian aggression against Azerbaijan
New successes achieved every day in the Patriotic War, waged for liberating the occupied territories of Azerbaijan, prove the strength of our state, people and army to the enemy. Faced with heavy defeats on the battlefield, Armenia can use only such a pitiful, shameless and coward way to react to each new success of our army. The Armenian army has repeatedly targeted the Azerbaijani lands, located far from the battlefield, inhabited by civilians, and having no military facilities. By firing their missiles and shells, the Armenian side performed actions that resulted in massive losses. According to the indicators, from September 27, 2020 to 08:00 on October 30, 2020, more than 27 thousand shells and 218 missiles were fired at more than 182 targeted settlements. By the number of missiles fired, the cities of Goranboy, Fuzuli, Barda and Ganja, and by the number of shells fired - the Tartar and Aghdam regions should be highlighted separately. However, most of all human losses were in Barda, where 27 people died. In Ganja the number of deaths was 26 and in Terter - 17. As a result of Armenia’s shelling by missiles and shells, from September 27 to October 30, 91 civilians were killed, 396 were injured, as well as 2,442 residential buildings, 92 multi-storey residential buildings, and 423 civilian objects were destroyed.
The strikes also inflicted damage on 13 communal infrastructure facilities: 9 water supply facilities, 3 electricity supply facilities, and 1 heat supply facility.
In addition, a special emphasize should be made regarding the damaged religious sites and monuments. Thus, 17 religious sites, including mosques, churches and cemeteries, were damaged. Also, the damages were inflicted on 3 historical monuments located in Ganja, Terter and Aghdam.
By attacking the civilian population, Armenia also violates the Geneva Conventions of 1949. These conventions and the protocols annexed to them establish the right to provide assistance to the civilian population and, in general, to ensure the proper treatment of those protected by humanitarian law.
Targeting the civilian population, which is assessed as a terrorist act, shocked the entire world. Moreover, the realization of these attacks with the use of prohibited weapons doubles the violent actions of the enemy. Thus, Armenians shelled Azerbaijani settlements by using cluster-type missiles, which are prohibited to be used in densely populated areas and civilian settlements. Thus, Armenia grossly violates the requirements of the Convention on Cluster Munitions (CCM). Switzerland, as president of the Convention on Cluster Munitions, has expressed concern about reports of the use of cluster weapons in the Karabakh conflict. With regard to any conflict, Switzerland calls on the parties to respect international humanitarian law and not to use cluster munitions. The Swiss Government regrets that these munitions are still in use, even though 10 years have passed since Convention on Cluster Munitions entered into force.
In their reports, Human Rights Watch and Amnesty International also confirmed Armenia's attacks on Azerbaijani civilians and infrastructure using banned cluster bombs. After that, in accordance with the requirements of the international convention, preventive measures must be taken against Armenia's activities for the use, development, production, acquisition, assembly, and storage of cluster bombs.
Despite that these terrifying events shocked the whole world, our people continue to morally support the Supreme Commander-in-Chief and our army with greater determination and courage, without losing their fighting spirit, unity and will. Our brave army takes revenge for the death of our peaceful compatriots on the battlefield. At the same time, for its criminal and terrorist actions against humanity Armenia will have to be held responsible in accordance with the international law. According to the norms of international law, damage inflicted, in violation of its obligations, by a subject of international law to another subject of the same level is assessed as legal responsibility and provides for punishment in several instances. The UN Security Council, the International Court of Justice, and the International Criminal Court regulates these issues. The events that have taken place since September 27 make it possible to prosecute Armenia under five of the six categories of the UN Compensation Commission. In these procedures, the party receiving compensation may be injured persons, close family relatives of deceased people, owners of facilities that have suffered damage. At the same time, the state may act for damage to state facilities, and the state and international organizations may act for damage caused to the environment.
Historically, in world practice, a party that suffered from war crimes and crimes against humanity as well as terrorist events demanded reparations (recovering the damage by various means) or compensation from the opposing party.
Representatives of the foreign diplomatic corps, members of international organizations in our country and persons implementing humanitarian projects are closely following all the events. Volunteers of the Red Crescent Society in Azerbaijan are also among the dead and injured. Martin Schuepp, Director of the International Committee of the Red Cross (ICRC) for the Eurasian Region, noted in his statement that the Committee representatives also witnessed intensive shelling of settlements in Azerbaijan, which resulted in deaths, injuries, and destructions.
By expanding the scale of terrorist acts committed thoughtlessly, Armenia has demonstrated to the whole world the extent of anti-humanistic military policy it is pursuing. This testifies that for holding Armenia responsible in accordance with international legal norms, they gained opponent witnesses from all over the world.