“Enterprise Azerbaijan”ın gənc startapçıları ölçüləbilən ekosistemlərin qurulmasını öyrəniblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə reallaşdırdığı “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsi çərçivəsində daha bir təlim təşkil olunub. Təlimi Cənubi Afrika Respublikasının Yohannesburq Universitetinin professoru Dr.Eldrid Yordan keçib.
“Ölçüləbilən ekosistemlərin qurulması və startap uğursuzluqlarından dərslər” ("Building Ecosystems that Scale and Lessons from Startup Failures") mövzusunda baş tutan təlimdə “Mxit”-dən (kommunikasiya applikasiyası) “GovChat”-a qədər olan təkamülün tədqiqatı təfərrüatı ilə izah olunub.
Eldrid Yordan “GovChat”ın xüsusiyyətləri və xüsusilə Cənubi Afrika kontekstində istifadəçi fəaliyyətinə təsiri barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, “GovChat” dövlət qurumlarının və xidmətlərinin reytinqinə əlçatanlığı artırır, vətəndaşların qurumlarla səmərəli əlaqə qurmasına şərait yaradır. Eldrid Yordan idarəetmədə hesabatlılığı və şəffaflığı artırmaq üçün texnologiyadan istifadənin vacibliyini vurğulayıb.
Praktiki nümunələr əsasında iştirakçılar genişlənə bilən ekosistemlərin qurulması və startap təşəbbüslərinə xas olan çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün strategiyalarla tanış olub. Bununla yanaşı, innovasiyaları təşviq etmək, cəmiyyətə təsir göstərmək, sahibkarlıq və texnologiyanın dinamik mənzərəsində həm uğur, həm də uğursuzluqlardan nəticə çıxarmağın yolları müzakirə olunub.

Young entrepreneurs of "Enterprise Azerbaijan" learned how to build measurable ecosystems
Within the framework of the project "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" implemented jointly by the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication in collaboration with the German Research Center for Artificial Intelligence and the Ozmen Entrepreneurship Center of the University of Nevada, USA, a training session was organized. The training was conducted by Dr. Eldrid Yordan, a professor at the University of Johannesburg, Republic of South Africa.
The training session on "Building Ecosystems that Scale and Lessons from Startup Failures" involved detailed research on the evolution from Mxit (a communication application) to GovChat.
Eldrid Yordan shared his insights on the features of GovChat and its impact on user engagement, particularly in the South African context. He highlighted that "GovChat" enhances accessibility to the rating of government institutions and services, enabling citizens to effectively communicate with institutions. Eldrid Yordan emphasized the importance of utilizing technology to increase accountability and transparency in governance.
Drawing on practical examples, participants were introduced to strategies for building scalable ecosystems and overcoming challenges inherent in startup initiatives. Additionally, discussions revolved around ways to foster innovation, impact society, and glean lessons from both successes and failures in the dynamic landscape of entrepreneurship and technology.