Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də işçi qrupa daxil olan konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə cavablandırılmış sorğu vərəqəsinin və qiymətləndirmə nəticələrinə dair arayışın müzakirəsi aparılıb.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri, Azәrbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasәt vә sәnaye mәsәlәlәri şöbәsinin sektor müdiri Vüsal Şıxәliyev Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatı, qiymətləndirmə zamanı tətbiq edilən metodologiya, hesabatın “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə sorğu vərəqəsinə dair məlumat verib.
“Biznesə daxilolma” işçi qrupunun rəhbəri, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva sorğu vərəqəsi üzrə yaranan məsələlər, ölkəmizdə biznesin qeydiyyatı sahəsində tətbiq olunan təcrübə və həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib.
İşçi qrupun üzvləri bu sahədə onlayn xidmətlərin mövcudluğu, qeydiyyat prosesində digər dövlət qurumları ilə inteqrasiya, yerli MMC-lərin, həmçinin xarici hüquqi və fiziki şəxslərin təsisçiliyi ilə bağlı məsələləri, “Biznesə daxilolma” sahəsində həyata keçirilən Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində görülən işlərin bu qiymətləndirmə prosesinə təsirlərini müzakirə ediblər. Ölkəmizin bu qiymətləndirmə prosesində obyektiv dəyərləndirilməsi üçün imkanlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı “Azercell Telekom” şirkətinin nümayəndəsi Sevinc Novruzova milli şirkətlər barədə ümumi data bazanın yaradılması, kontr-agentlərlə iş zamanı bu datadan istifadə edilməsi imkanlarına baxılması təklifi ilə çıxış edib.

Azranking.az: The meeting of the working group "Entering the business" was held
The next meeting of the "Entering into Business" working group led by the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Commission on Business Environment and International Ratings was held.
The event was attended by the State Tax Service under the Ministry of Economy, the Ministry of Justice, the Ministry of Foreign Affairs, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, as well as representatives of the consulting companies included in the working group.
At the meeting, a discussion was held on the answered questionnaire on the "Entering into Business" indicator of the new "Business Ready" report presented by the World Bank and the report on the evaluation results.
Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ratings, Sector Head of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev, the new "Business Ready" report presented by the World Bank, the methodology applied during the assessment, the inquiry on the "Entering into Business" indicator of the report gave information about the leaflet.
Samira Musayeva, head of the "Entering into Business" working group, deputy head of the State Tax Service under the Ministry of Economy, informed about the issues arising from the questionnaire, the experience applied in the field of business registration in our country, and the implemented reforms.
The members of the working group discussed the existence of online services in this area, integration with other state institutions in the registration process, issues related to the establishment of local LLCs, as well as foreign legal and natural persons, the effects of the works carried out in the framework of the implementation of the Road Map in the field of "Entering into Business" on this evaluation process. discussed. During this evaluation process, opinions were exchanged about the possibilities for objective evaluation of our country.
During the meeting, the representative of "Azercell Telekom" Sevinj Novruzova made a proposal to create a common database on national companies, to consider the possibilities of using this data when working with counter-agents.