“Avropa və Şimali Amerika bazarlarına qida məhsullarının ixracında müasir tələblər” mövzusunda vebinar keçirilib
Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi (USAID) “Özəl sektorun inkişafı” layihəsinin əməkdaşlığı çərçivəsində “Avropa və Şimali Amerika bazarlarına qida məhsullarının ixracında müasir tələblər” mövzusunda vebinar keçirilib.
Müzakirə zamanı İİTKM-in department rəhbəri Nicat Hacızadə yeni ixrac bazarları üçün beynəlxalq tələblər haqqında məlumatlılığın və maarifləndirmənin davamlı aparılmalı olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə istehlakçıların sağlam qidalanmasına yönəlik tədbirlər, habelə xarici ticarət zamanı keyfiyyət tələblərinin gözlənilməsi və əməl edilməsi ölkələr arasındakı qarşılıqlı inam və etibarı artırır ki, bu da yerli ixracatçıların qərb bazarlarında keyfiyyət üstünlüyə səbəb olacaqdır.
USAID Azərbaycanın standartlaşma və sertifikasiya üzrə mütəxəsisi Fuad Ağayev, beynəlxalq ticarət məsələləri üzrə mütəxəsis Elşən Baloğlanov Avropa və Şimali Amerika bazarlarında tətbiq edilən müasir standartlar haqqında iştirakçılara məlumat veriblər. Həmçinin Avropa və Şimali Amerika bazarlarında qida təhlükəsizliyi, bitki mühafizəsi və keyfiyyətə nəzarət sahəsində mövcud olan tələblər haqqında ətraflı məlumatlar verilib, tələb edilən qaydaların tətbiqinə dair müzakirələr aparılıb. Xüsusən, HACCP və Global G.A.P standartlarının üstünlükləri, Avropa və Şimali Amerika bazarlarında qida sahəsində risk əsaslı idarəetmənin təşkili və yeni tələblər, meyvə-tərəvəz sahəsində ekspertiza, laboratoriya nümunələri və s. haqqında məlumatlar dinləyicilərin diqqətinə çatdırılıb.
Layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd sahibkarlar arasında qida sahəsində istehsalın yüksək keyfiyyət indikatorlarına uyğunlaşdırılmanın təşviqi, qida təhlükəsizliyi anlayışının təbliğ edilməsi və onlara qida təhlükəsizliyi vərdişlərinin aşılanmasıdır.

Webinar Held on “Modern Requirements to Export Food Products to European and North American Markets”
Within the “Private Sector Development” Project, One-Stop-Shop Export Support Center and the United States Agency for International Development (USAID) organized a webinar titled “Modern Requirements to Export Food Products to European and North American Markets”.
During the discussion, Head of the CAERC’s Department Nijat Hajizadeh stressed the need for continuous awareness and enlightenment on international requirements for new export markets. According to his words, measures to ensure the healthy nutrition of consumers, as well as the expectation and compliance with quality requirements in foreign trade increase mutual trust and confidence between countries, which will lead to a quality advantage of local exporters in Western markets.
USAID Azerbaijan's Standardization and Certification Specialist Fuad Aghayev and International Trade Specialist Elshan Baloghlanov provided information on modern standards applied in the European and North American markets. They also provided detailed information on the requirements in the field of food safety, plant protection, and quality control in the European and North American markets, and discussed the application of the required rules. In particular, the advantages of HACCP and Global G.A.P standards, the organization of risk-based management in the field of food in European and North American markets and new requirements, expertise in the field of fruits and vegetables, laboratory samples, and other issues were brought to the attention of the participants.
The project aims to promote among entrepreneurs compliance with high-quality indicators of food production, to explain the concept of food safety, and to instill in them food safety habits.