Beynəxalq tədbirdə monitorinq və qiymətləndirmə üzrə Azərbaycan təcrübəsi təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və BMT İnkişaf Proqramı (UNDP) Qlobal Qiymətləndirmə həftəsi çərçivəsində “Dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsində monitorinq və qiymətləndirmənin rolu: Azərbaycan təcrübəsi” mövzusunda vebinar təşkil edib.
Qeyd edək ki, BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) və Qlobal Qiymətləndirmə Təşəbbüsünün dəstəyi ilə beynəlxalq ənənəvi “Glokal Qiymətləndirmə Həftəsi” tədbiri 31 may - 4 iyun tarixində keçiriləcək. Tədbirdə qlobal ictimaiyyət ölkələrinin və iqtisadiyyatların COVID-19 pandemiyasının nəticələrinin aradan qaldırılmasında monitorinq və qiymətləndirmənin rolu məsələsi əsas müzakirə mövzusu olub.
Azərbaycan da təşəbbüsə qoşulub və dövlət idarəetməsini təkmilləşdirmək üçün monitorinq və qiymətləndirmədə potensialın artırılması ilə bağlı ölkə təcrübəsini bölüşüb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı və UNDP-nin Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Fracassettinin həmsədrliyi ilə Azərbaycana həsr olunan iclasda 400-dən çox beynəlxalq mütəxəsislər, monitorinq və qiymətləndirmə sahəsindəki dövlət məmurları və media nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə Vüsal Qasımlı “Dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsində monitorinq və qiymətləndirmənin rolu: Azərbaycan təcrübəsi” adlı təqdimatla çıxış edib və iştirakçılara Azərbaycanın uğurlu iqtisadi və idarəetmə islahatları, Mərkəzin monitorinq və qiymətləndirmə institutu kimi fəaliyyətləri barədə məlumat verib. İnkişaf tərəfdaşlarının, UNDP, Dünya Bankının və digərlərinin Azərbaycanda çox qısa müddətdə qabaqcıl milli qiymətləndirmə sisteminin qurulmasında rolunu yüksək qiymətləndirib və xüsusilə M və Q metodologiyasının hazırlanması və Strateji Yol Xəritələrinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi çərçivəsindəki dəstəyinə görə UNDP mütəxəssislərinə təşəkkür edib. Vüsal Qasımlı Mərkəzin Strateji Fəaliyyət Planının hazırlanmasında UNDP tərəfindən göstərilən texniki dəstəyi yüksək qiymətləndirib və gələcəkdə BMT İnkişaf Proqramı ilə monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti Azərbaycanda monitorinq və qiymətləndirmə üzrə mövcud potensial, hüquqi bazanın yaradılması və institusional quruculuq, strateji yol xəritələrinin monitorinq və qiymətləndirmə hesabatlarının hazırlanması və nəşr edilməsi, dövlət proqramının monitorinq və qiymətləndirmə qaydalarının qəbul olunması barədə iştirakçıları məlumatlandirıb. Eyni zamanda ölkədə monitorinq və qiymətləndirmə üzrə potensialın quruculuğuna UNDP-nin verdiyi dəstək, digər strateji inkişaf sənədləri və dövlət proqramlarının hesabatlarının hazırlanmasına başlanılması və Azərbaycanda monitorinq və qiymətləndirmə industriyasının gələcək inkişaf perspektivləri və dövlət idarəetməsinin təkmilləşdirilməsinin faydaları barədə məlumat verib.
Müzakirələr zamanı yerli və beynəlxalq mütəxəsislərin tədqimatları dinlənilib və Azərbaycanın monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində ölkə təcrübəsinə dair beynəlxalq auditoruya nümayəndələri ilə müzakirələr aparılıb.

The Experience of Azerbaijan in Monitoring and Evaluation Was Presented at the International Event
Within the frame of the Global Evaluation Week, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the UN Development Program (UNDP) organized the online webinar entitled “The role of monitoring and evaluation in improving public administration: the experience of Azerbaijan”.
It should be noted that with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Global Evaluation Initiative, the traditional international event "Global Evaluation Week" will be held from May 31 to June 4. The main topic of the discussion at the event is the role of monitoring and evaluation in overcoming the consequences of the COVID-19 pandemic in the global community and economies.
Azerbaijan has also joined the initiative and shared the country's experience in building capacity in monitoring and evaluation to improve public administration. The meeting, co-chaired by Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Alessandro Fracassetti, UNDP Resident Representative for Azerbaijan, was attended by more than 400 international experts, government officials and media representatives engaged in the field of monitoring and evaluation.
Vusal Gasimli delivered a speech on “The role of monitoring and evaluation in improving public administration: the experience of Azerbaijan” and provided participants with the information on successful economic and management reforms of Azerbaijan, as well as the work of the Center as the monitoring and evaluation institute. He expressed appreciation for the role of development partners, UNDP, the World Bank, and others in building an advanced national assessment system in Azerbaijan in a very short time, and thanked UNDP experts for their support in developing the M and E methodologies and monitoring and evaluating Strategic Roadmaps. Also, Vusal Gasimli highly appreciated the technical support provided by UNDP in the preparation of the Center's Strategic Action Plan and stressed the importance of continuing cooperation with the UN Development Program in the field of monitoring and evaluation.
Resident Representative for Azerbaijan of the United Nations Development Program (UNDP) Alessandro Fracassetti informed the participants about the existing potential for monitoring and evaluation in Azerbaijan, the creation of a legal framework and institutional building, the preparation, and publication of monitoring and evaluation reports of strategic roadmaps, the adoption of rules of monitoring and evaluation of the state program. At the same time, he spoke about UNDP's support for building monitoring and evaluation capacity in the country, the launch of other strategic development documents and government program reports, and the prospects for future development of the monitoring and evaluation industry in Azerbaijan and the benefits of improving public administration.
During the discussions, local and international experts made presentations. Also, there were held discussions with representatives of the international audience on the country's experience in the field of monitoring and evaluation of Azerbaijan.