Vüsal Qasımlı ESRİ-nin rəhbər şəxsləri ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ABŞ-ın Ətraf Mühit Sistemləri Tədqiqat İnstitutunun (ESRİ - Environmental Systems Research Institute) beynəlxalq strategiyalar üzrə direktoru Sohail Elabd və qurumun qrup rəhbəri Əhməd Avadi ilə görüşüb.
V.Qasımlı İİTKM-in fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə qonaqlara məlumat verib. Görüşdə, həmçinin ESRİ-nin əsas fəaliyyət istiqaməti olan coğrafi informasiya sistemlərinin (CİS) sənayedə və iqtisadiyyatın digər sahələrində tətbiqi imkanları müzakirə edilib. İqtisadi təhlil, ssenari modelləşdirmə və uzunmüddətli proqnozlaşdırma üçün CİS-dən faydalanma yolları; iqtisadi tendensiyaları və regional fərqlilikləri daha dərindən başa düşmək üçün iqtisadi məlumatları məkan məlumatı ilə inteqrasiya etmək məqsədilə CİS-dən istifadənin üstünlükləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qurumlar arasında gələcək əməkdaşlıq məsələləri də diqqət mərkəzində olub.
Görüş zamanı İİTKM tərəfindən həyata keçirilən layihələrin önəmi xüsusi olaraq vurğulanıb. Qeyd edilib ki, hazırda türk dünyasının geoiqtisadi interaktiv xəritəsinin hazırlanması üzərində işlər davam etdirilir.
Görüşdə İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov, icraçı direktorun müşaviri Ayaz Müseyibov, Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin baş məsləhətçisi Coşqun Cəfərov, həmçinin ESRİ-nin Azərbaycandakı tərəfdaşı “Caucasus Geo Survey” şirkətinin təsisçisi və rəhbəri Rauf Amanov da iştirak edib.

Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with Sohail Elabd, director of international strategies of the Environmental Systems Research Institute (ESRI), and Ahmed Avadi, the group leader of the institution.
V. Gasimli informed the guests about the activities of CAERC and the projects implemented. The meeting also discussed the possibilities of applying geographic information systems (GIS), which is the main activity of ESRI, in industry and other areas of the economy. Ways to benefit from GIS for economic analysis, scenario modeling and long-term forecasting; discussed the advantages of using GIS to integrate economic data with spatial information to better understand economic trends and regional differences. Issues of future cooperation between institutions were also in focus.
During the meeting, the importance of the projects implemented by CAERC was specially emphasized. It was noted that work on the preparation of the geo-economic interactive map of the Turkic world is currently being continued.
The meeting was attended by Rashad Huseynov, the Deputy executive director of CAERC, Ayaz Museyibov, the advisor to the Executive director, Ayhan Satici, Head of the Turkic World Research Center (TWRC), Joshgun Jafarov, the chief advisor of the Monitoring and evaluation division, as well as Rauf Amanov, the founder of "Caucasus Geo Survey", ESRI's partner in Azerbaijan also participated in the meeting.