“Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunun iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində cari ilin birinci yarım ili üzrə monitorinq və qiymətləndirilməsinə dair “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi” məqsədi üzrə ümumi hesabatının “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunda müzakirəsi keçirilib.
Səhiyyə Nazirliyində keçirilmiş iclasda İşçi qrupun sədri, səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov Strategiyanın ölkənin sosial-iqtisadi inkişafındakı əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Nazir müavini Sənədin 2021-ci ilin fevral ayında qəbul edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in tərkib hissəsi olduğunu bildirərək, “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi” məqsədi istiqamətində görülən işlərin də bu çərçivədə həyata keçirildiyini qeyd edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov Strategiyanın icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsi prosesi barədə məlumat verib və İşçi qrupda müzakirələrin məhsuldar keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
İşçi qrupun sədr müavini, İİTKM-nin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini İlqar Babayev hazırlanmış tərəqqi hesabatını təqdim edib.
Daha sonra İşçi qrupun üzvləri hesabat üzrə müzakirələr aparıblar, təklif və iradlarını səsləndiriblər.
“Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunda Səhiyyə Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Maliyyə, Gənclər və İdman, Elm və Təhsil nazirlikləri, həmçinin Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və TƏBİB-in rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb.

"Healthy lifestyle" of the general report on the purpose of "Healthy lifestyle of citizens" on monitoring and evaluation for the first half of the current year within the framework of the goals set for 2023 of the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" was discussed in the working group.
Nadir Zeynalov, chairman of the working group, deputy minister of health, gave detailed information about the importance of the strategy in the socio-economic development of the country. The Deputy Minister stated that the Document is a part of "Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development" adopted in February 2021, and noted that the works carried out in the direction of the goal of "Citizens' healthy lifestyle" are carried out within this framework.
Rashad Huseynov, deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, informed about the process of monitoring and evaluating the implementation of the Strategy and emphasized the importance of productive discussions in the Working Group.
Ilgar Babayev, deputy chairman of the working group, deputy director of the Monitoring and Evaluation Department of the CAERC, presented the prepared progress report.
Then the members of the working group discussed the report, voiced their suggestions and comments.
In addition to the Ministry of Health and CAERC, the "Healthy Lifestyle" Working Group includes the Ministries of Economy, Finance, Youth and Sports, Science and Education, as well as the State Committee for Family, Women and Children's Problems, the Food Safety Agency, the State Agency for Compulsory Medical Insurance and the heads of TABIB are represented.
It should be noted that to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" and to coordinate the activities of relevant state bodies with the Decree of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan dated June 12, 2023, 8 working groups were created for this purpose.