“Creative Spark” layihəsinin yekun forumunda Enterprise Azerbaijan portalı ilə birgə görülən işlərdən danışılıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov və Enterprise Azerbaijan portalının rəhbəri Mətanət Musayeva Britaniya Şurasının (British Council Azərbaycan) Azərbaycan təmsilçiliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşdırılan “Creative Spark” (“Yaradıcı Qığılcım”) layihəsinin yekun forumunda iştirak ediblər. Qeyd edək ki, ali təhsil proqramlarına dəstək olaraq Azərbaycan da daxil olmaqla yeddi ölkədə beş illik təşəbbüslə həyata keçirilən “Creative Spark” layihəsinin şəbəkəsi 122 qurumla tərəfdaşlığa malikdir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) son bir neçə il ərzində Enterprise Azerbaijan portalı və İngiltərənin “Nyu Kasl” Universiteti (New Castle University) birlikdə “Creative Spark” layihəsi ilə əməkdaşlıq edib. Eyni zamanda “Big Idea Challenge”i dəstəkləyib. Enterprise Azerbaijan portalının rəhbəri Mətanət Musayeva yekun hesabatla çıxışı zamanı bildirib ki, əməkdaşlıq nəticəsində bu layihədə həm müəllimlər, həm də tələbələr üçün böyük imkanlar yaradılıb. “Creative Spark” layihəsində müəllimlər “Təlimçini yetişdirin” seminarlarında fəal iştirak ediblər. Onlar Nyu Kasl Universitetində olub, innovativ metodlarla sahibkarlıq təhsili fəaliyyəti ilə tanış olublar. İlk dəfə keçirilən “əks-təcrübə” təlimlərində yerli gənc biznes sahibi və müxtəlif universitetlərin tələbələri iştirak ediblər. Seçilən layihələr üçün “İdeya” və “Bootcamp” təşkil olunub.
Bundan başqa gənclərin startap və ideyaları üçün Portalda onlayn keçid yaradılıb. Ekspertlər təqdim olunan layihələri qiymətləndirərək potensialı olanlar arasında seçimlər ediblər. Portal Startap layihələrinə təqdimatların və videoçarxların hazırlanmasına və onların müsabiqənin beynəlxalq məlumat bazasına daxil edilməsinə dəstək göstərilib.
Qeyd edək ki, Britaniya Şurasının (British Council Azərbaycan) “Creative Spark” (“Yaradıcı Qığılcım”) layihəsində bu günə qədər seminar, təlim düşərgələri, müəssisə təlimləri, inkubasiya tədbirləri və ingilis dili kursları daxil olmaqla ümumi fəaliyyətlərə 760,000 tələbə cəlb olunub. Layihə 2018-2023-cü illər ərzində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən dəstəklənib.

The work done jointly with the Enterprise Azerbaijan portal was discussed at the final forum of the "Creative Spark" project
Rashad Huseynov, deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication , and Matanat Musayeva, head of the Enterprise Azerbaijan portal, participated in the final forum of the "Creative Spark" project organized by the Azerbaijan representation of the British Council Azerbaijan. It should be noted that the network of the "Creative Spark" project, implemented as a five-year initiative in seven countries, including Azerbaijan, has partnerships with 122 institutions in support of higher education programs.
Over the past few years, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has cooperated with the Enterprise Azerbaijan portal and "New Castle University" of England with the "Creative Spark" project. At the same time, it supported the "Big Idea Challenge". Matanat Musayeva, the head of the Enterprise Azerbaijan portal, said during her speech with the final report that as a result of cooperation, great opportunities were created for both teachers and students in this project. In the "Creative Spark" project, teachers actively participated in the "Train the Trainer" seminars. They visited New Castle University and got acquainted with innovative methods of entrepreneurship education. A local young business owner and students from various universities participated in the first-ever "reverse experience" training. "Idea" and "Bootcamp" were organized for selected projects.
In addition, an online link has been created on the Portal for startups and ideas of young people. Experts evaluated the presented projects and made choices among those with potential. Portal Startup projects were supported in the preparation of presentations and videos and their inclusion in the competition's international database.
It should be noted that 760,000 students have been involved in general activities including seminars, training camps, enterprise trainings, incubation events and English language courses in the Creative Spark project of the British Council Azerbaijan. The project was supported by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan during 2018-2023.