Vətən müharibəsi zəfərinin ikinci ildönümünə həsr olunan konfrans keçirilib
Yeni Azərbaycan Partiyasının təşkilatçılığı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) tərəfdaşlığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsi zəfərinin ikinci ildönümünə həsr olunan “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə post-konflikt quruculuğu modeli” adlı konfrans keçirilib. Konfransda bildirilib ki, Vətən müharibəsi zəfərinin ardınca Azərbaycanın hərb meydanında möhtəşəm qələbəsininin siyasi və diplomatik müstəvilərdə möhkəmləndirilməsi, şəhid ailələri və müharibə iştirakçılarının sosial müdafiəsinin təşkili, işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə yeni dövlət idarəetmə modelinin tətbiqi, ərazilərin minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsi, iqtisadi və sosial infrastrukturun yaradılması, sənaye parkları, aqroparklar, vergi-gömrük güzəştləri, kreditlərin və investisiyaların sığortalanması mexanizmi və digər dövlət təşviqlərindən istifadə etməklə iqtisadiyyatın canlandırılması, yaşayış məntəqələrinin planlı şəkildə bərpası, əhalinin böyük qayıdışının təşkil edilməsi və Ermənistanın işğal dövründə törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb edilməsi siyasəti paralel olaraq həyata keçirilib. Prezident İlham Əliyev post-konflikt quruculuğunu daxili imkanlar hesabına və daha yüksək səviyyədə təşkil etməklə yeni bir model ortaya qoyub.
Konfrası Yeni Azərbaycan Partiyası sədrinin müavini - Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov açıq elan edib. Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Post-konflikt qurulucuğu modeli", Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov “Yeni idarəçilik modeli”, Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının inkişafı”, Azərbaycan Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev “Post-müharibə dövründə sosial dəstək siyasəti”, Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov “Yaşıl enerji zonası”, "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rövşən Məmmədov “Post-müharibə dövründə informasiya siyasəti” mövzularında çıxışlar ediblər. Konfransın sonunda Baş nazirin müavini, Yeni Azərbaycan Partiyası sədrinin müavini Əli Əhmədov yekun nitq söyləyib.
Tədbir zamanı İİTKM-in Vətən müharibəsindən dərhal sonra işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə həsr olunan “Yeni Qarabağnamə: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında post-konflikt quruculuğu” kitabının təqdimatı həyata keçirilib və Zəfər gününə həsr olunan videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Konfransda dövlət və hökumət rəsmiləri, Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvləri, millət vəkilləri, ictimai xadimlər və mətbuat nümayəndələri iştirak ediblər.

A conference dedicated to the second anniversary of the victory of the Patriotic War was held
The conference "Post-conflict construction model under the leadership of President Ilham Aliyev" dedicated to the second anniversary of the victory of the 44-day Patriotic War was held under the organization of the New Azerbaijan Party, in partnership with the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). It was stated at the conference that following the victory of the Patriotic War, the strengthening of the great victory of Azerbaijan on the military field at the political and diplomatic levels, the organization of social protection for the families of martyrs and war participants, the introduction of a new state management model in the territories freed from occupation, the clearing of the territories from mines and unexploded ordnance, economic and social the creation of infrastructure, industrial parks, agricultural parks, tax and customs concessions, loan and investment insurance mechanism and other state incentives, revitalization of the economy, planned restoration of residential areas, organization of a large return of the population, and the policy of holding Armenia accountable for the crimes committed during the occupation are parallel was carried out as President Ilham Aliyev has created a new model by organizing post-conflict reconstruction at the expense of internal capabilities and at a higher level.
Tahir Budagov, deputy chairman of the New Azerbaijan Party - head of the Central Office, announced the conference. Then Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, "Post-conflict construction model", assistant to the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, special representative of the President of the Republic of Azerbaijan Emin Huseynov in the liberated territories included in the Karabakh economic region (except Shusha region) "New management model", Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov "Development of agriculture in territories liberated from occupation", Minister of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan Sahil Babayev "Social support policy in the post-war period", Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov " Green energy zone", Chairman of "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting" Closed Joint Stock Company Rovshan Mammadov gave speeches on "Information policy in the post-war period". At the end of the conference, Deputy Prime Minister, Deputy Chairman of the New Azerbaijan Party Ali Ahmadov made a final speech.
During the event, the presentation of the book "New Karabakh Letter: Post-conflict construction in the economic regions of Karabakh and Eastern Zangezur" dedicated to the restoration and construction works carried out in the territories liberated from occupation immediately after the Patriotic War of the IITKM was carried out, and videos dedicated to the Victory Day were shown.
State and government officials, members of the New Azerbaijan Party, MPs, public figures and press representatives took part in the conference.