Şuşa şəhərində jurnalistlər üçün keçirilən iki günlük təlim yekunlaşıb
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi (MEDİA) 22 iyul - Milli Mətbuat günü ərəfəsində biznes və iqtisadiyyat sahəsində ixtisaslaşan jurnalistlər üçün yay məktəbi formatında iki günlük təlim keçirib. “Şuşa ili” çərçivəsində keçirilən təlim tarixi-mədəni əhəmiyyətə və Azərbaycan xalqı üçün mənəvi dəyərə malik olan mədəniyyət paytaxtı – Şuşa şəhərində təşkil edilib.
Jurnalistlər üçün təşkil olunan yay məktəbində Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Vergi Xidməti və İİTKM-in əməkdaşları “Dövlətin büdcə - vergi siyasəti”, “Sosial siyasət”, “Maliyyə-bank sektoru”, “Elektron ticarət” və “İqtisadi artım” mövzularında təlimlər keçib.
Tədbirin ikinci gününün sonunda iştirakçı media nümayəndələrinə sertifikatlar, təlimçilərə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Təlim müddətində təlimçilər və jurnalistlər Cıdır düzündə olublar, Şuşa şəhərini gəzib və Şuşa qalası önündə xatirə fotosu çəkdiriblər.

The Center for Analysis of Ecomomic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan (CAERC) and the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan (MEDIA) held a two-day summer school training for journalists specializing in business and economics on the eve of July 22 – National Press Day of Azerbaijan. The training held within the framework of the “Year of Shusha” was organized in the city of Shusha, the capital of culture, which has historical and cultural significance and spiritual value for the people of Azerbaijan.
In the summer school organized for journalists, the representatives of the Ministry of Finance, the Central Bank, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Employment Agency, the State Customs Committee, the State Tax Service and CAERC of the Republic of Azerbaijan conducted trainings on budget-tax and social policy, financial - banking sector, e-commerce and economic growth.
At the end of second day of the event, the representatives of the participating media were awarded certificates and message of thanks to the trainers.
During the training, trainers and journalists visited the Jidir plain, toured the city of Shusha and took a commemorative photo in front of the Shusha fortress.