Gallup İnternational: Azərbaycan vətəndaşları dünyada iqtisadi ümid indeksinə görə ən yüksək nəticə göstərən ölkələrdən biridir
Nüfuzlu Gallup İnternational təşkilatının yaydığı məlumata əsasən Azərbaycanda iqtisadi optimizm göstəriciləri yüksəkdir. İqtisadi ümid indeksində Azərbaycanın mövqeyi 53 balla qiymətləndirilmişdir ki, bu da ötən ilin göstəricisindən 6 bal daha yuxarı göstəricidir. Eyni zamanda bu göstərici İndoneziya və Albaniyadan sonra ən yaxşı üçüncü göstəricidir. İqtisadi ümid indeksi ölkə vətəndaşlarının gələcək iqtisadi perspektivlərlə bağlı gözləntilərinə əsaslanır və vətəndaşlar arasında aparılmış sorğunun nəticələrini əsas götürür.
Son illərdə xüsusi ilə də inkişafda olan ölkələrdə iqtisadi ümid indekslərinin davamlı olaraq artdığı müşahidə olunmaqdadır. Ümumilikdə isə, pandemiyanın təsiri ilə iqtisadi ümid göstəriciləri qlobal miqyasda resessiv trendlərə məruz qalmışdır. Bununla yanaşı, qlobal olaraq vətəndaşların gələcəyə iqtisadi ümidləri yüksək qiymətləndirilmişdir. Baxmayaraq ki, bir sıra ölkələrdə müxtəlif dolayı səbəblər (müharibə, təbii fəlakət, siyasi böhranlar və s.) vətəndaşların gələcəyə iqtisadi ümid gözləntilərini xeyli azaltmışdır. Hazırda siyası böhranların davam etdiyi regionların iqtisadi ümid indekslərinin xeyli aşağı olması da diqqətəlayiqdir.
Qeyd edək ki, 1947-ci ildən fəaliyyət göstərən Gallup İnternational təşkilatı dünyada müxtəlif sosioloji sorğular və tədqiqatların aparılması üzrə ixtisaslaşmış nüfuzlu və geniş şəbəkəyə malik beynəlxalq təşkilatdır. Müvafiq sorğu isə 1947-ci ildən bəri aparılmaqdadır. Təşkilatın cari ilin oktyabr-dekabr aylarında apardığı sorğular ümumilikdə 44 ölkədə 41,560 insanı əhatə etmişdir. Qeyd edək ki, sorğunun nəticələrinə əsasən dünya üzrə respondentlərin 38 faizi 2022-ci ilin 2021-ci illə müqayisədə daha yaxşı, 28 faizi daha çətin, 27 faizi isə əsaslı dəyişikliklərin olmayacağına inanır. Beləliklə də, qlobal miqyasda iqtisadi ümid indeksi ötən illə müqayisədə azalmışdır.
İndeks insanların öz ölkələrinin iqtisadi gələcəyi barədə düşüncələrini ölçən mühüm indikator hesab olunur. Bu indeksin metodologiyası əhalinin ümumi rifahını deyil, daha çox, gələcəklə bağlı iqtisadi gözləntilərini əsas götürür. Lakin aydındır ki, gələcəyə bağlı gözləntilər məhz cari situativ vəziyyət əsasında formalaşır. Bu baxımdan, indeksin nəticələri sosioloji sorğulara əsaslandığı üçün ölkə vətəndaşlarının təkcə iqtisadi deyil, həm də cari siyasi, mənəvi və psixoloji vəziyyətinin də inikasiyası hesab oluna bilər. Azərbaycanın mövcud indeks üzrə post-müharibə dövründə yüksək nəticələr göstərməsi həm də Qarabağ regionundakı münaqişənin uzun illərdən sonra hərbi-siyasi yolla həllinin yaratdığı nəticələri də əks etdirir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, bundan əlavə, 2021-ci ildə İrs Fondu tərəfindən hazırlanan “İqtisadi Azadlıq İndeksi 2021” hesabatında 6 pillə irəliləyərək 172 ölkə arasında 38-ci yerdə qərarlaşmışdır. Ölkə bu il “Davamlı inkişaf hesabatı 2021” sənədində dünyanın 166 ölkəsi arasında “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi” üzrə 55-ci pillədə mövqe tutmuşdur. Eyni zamanda Azərbaycan cari ildə açıqlanmış digər reytinq hesabatlarında da rolunu qoruyub saxladı. Örnək olaraq, "Global Firepower" təşkilatının “Potensial Hərbi Güc 2021” reytinq siyahısında Azərbaycan bu il 63-cü mövqedə qərarlaşmağa nail oldu.

Gallup International: Azerbaijan are one of the countries with the world’s highest index of economic hope among its citizens
According to prestigious Gallup International, economic optimism index is high in Azerbaijan. Azerbaijan's position in the Index of Economic Hope is estimated at 53 points, which is 6 points higher than that of last year. At the same time, this figure is the third best after Indonesia and Albania. The Economic Hope Index is based on the expectations of the country's citizens for future economic perspectives and is based on the results of a survey among citizens.
In recent years, economic hope indices have been steadily rising, particularly in developing countries. In general, as a result of the pandemic, economic hope indices have been subject to recessive trends on the global scale. Globally, economic hopes of citizens for the future have been praised. However, in some countries, various indirect causes (war, natural disasters, political crises, etc.) have significantly reduced citizens' economic expectations for the future. It is also noteworthy that the economic hope indices of the regions where political crises continue are much lower.
Gallup International, which has been operating since 1947, is an influential international organization with an extensive network, specializing in conducting various sociological polls and research around the world. The relevant survey has been conducted since 1947. The organization's surveys conducted in October-December this year covered a total of 41,560 people in 44 countries. It is worth noting that, according to the results of the survey, 38 % of the world’s population now think that 2022 will be better than 2021, 28 % expect a worse year and 27 % believe 2022 will be the same as 2021. So, on a global scale, the index of economic hope has decreased compared to last year.
The index is an important indicator of people's perceptions of their country's economic future. The methodology of this index is not based on the general welfare of the population, but rather on economic expectations for the future. However, it is obvious that expectations for the future are formed on the basis of the current situation. As the results of the index are based on sociological polls, it can be considered a reflection of not only the economic, but also the current political, moral and psychological condition of the country's citizens. Azerbaijan's high results in the index during the post-war period also reflect the results of many years of military-political settlement of the conflict in the Karabakh region.
Apart from that, in 2021, Azerbaijan moved up 6 places and ranked 38th out of 172 countries in “Economic Freedom Index 2021” prepared by the Heritage Foundation. This year, the country is ranked 55th among 166 countries in the “Sustainable Development Goals Index” in the “Sustainable Development Report” 2021. Also, Azerbaijan has maintained its role in other rating reports released this year. For example, Azerbaijan ranked 63rd this year in the "Potential Military Power 2021" rankings of the “Global Firepower” organization.