İİTKM-də Sahibkarlar Klubu ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) innovativ layihələrinin təmsilçiləri və Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) Sahibkarlar Klubu nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə İİTKM-nin innovativ layihələri olan “Azexport.az”, “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı”, “Bir Pəncərə İxraca Dəstək Mərkəzi”, “EnterpriseAzerbaijan” portallarının rəhbərləri və Sahibkarlar Klubunun təmsilçiləri arasında mövcud vəziyyət və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan islahatların başlıca məqsədlərindən biri də ölkədə fəaliyyət göstərən sahibkarlar üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılmasıdır. Bu məqsədlə bir çox layihələr həyata keçirilir, yeni dövlət proqramları qəbul olunur. Bu istiqamətdə ABB ilə İİTKM arasında da uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsi var.
Tədbirdə çıxış edən nümayəndələr faktorinq, akkreditiv, ixrac krediti kimi müxtəlif maliyyə alətlərindən faydalanma imkanları, həmçinin, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin yeni ixrac bazarlarına çıxışının dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr barədə danışıqlar apararaq konkret təkliflər irəli sürüblər.

The representatives of innovative projects of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) had a meeting with the representatives of the Entrepreneurs Club of the International Bank of Azerbaijan (IBAR).
During the meeting, the heads of innovative projects of the CAERC – Azexport.az, Digital Trade Hub, One-Stop-Shop Export Support Center, and EnterpriseAzerbaijan portal, and representatives of the Entrepreneurs Club discussed the existing situation and potential cooperation.
It was mentioned that one of the key goals of the reforms implemented under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan Mr.Ilham Aliyev was the creation of a favorable environment for entrepreneurs carrying out activities in Azerbaijan. There are many projects and state programs in this area. Also, IBAR and CAERC have a successful experience of cooperation.
During the meetings, the representatives discussed the possibility of using various financial instruments such as factoring, letters of credit, export credits, as well as projects to support small and medium enterprises to access new export markets and put forward concrete proposals.