“İnsan kapitalı və təhsil” İşçi qrupunun 2025-ci ilin I yarımilinə dair iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın "XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil" məqsədinə müvafiq olaraq “İnsan kapitalı və təhsil” İşçi qrupunun növbəti iclası təşkil olunub.
İclasda Strategiyanın icrasının 2025-ci ilin birinci yarımili üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri müzakirə olunub.
İşçi qrupunun rəhbəri, elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə Strategiyada nəzərdə tutulan tədbirlər üzrə ötən dövrdə əldə olunmuş nəticələr barədə ətraflı məlumat verib, yarımillik hesabatla bağlı nəzərə alınmalı məqamları qeyd edib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn icraçı qurumlar tərəfindən həyata keçirilmiş işləri yüksək qiymətləndirərək hesabat ilinin sonunadək nəzərdə tutulan digər tədbirlərin icrasının təmin olunmasının və davamlı izlənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra Mərkəzin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin Səmərəliliyin qiymətləndirilməsi sektorunun müdiri Arzu Süleymanov görülmüş işlərə dair monitorinq hesabatını təqdim edib. O, hədəf indikatorları üzrə icra vəziyyəti, mövcud çətinliklər, təkliflər və gələcək planlar barədə iclas iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Hesabatın təqdimatından sonra İşçi qrupunun üzvləri tərəfindən rəy və təkliflər səsləndirilib və görülən işlərin effektivliyinin artırılması istiqamətində verilən tövsiyələrə uyğun olaraq növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.

The meeting of the "Human Capital and Education" Working Group for the first half of 2025 was held
In accordance with the goal of “Education Meeting the Demands of the 21st Century” outlined in the “Social-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026,” the next meeting of the “Human Capital and Education” Working Group was held.
During the meeting, the results of the monitoring and evaluation of the Strategy’s implementation for the first half of 2025 were discussed.
The head of the Working Group, Deputy Minister of Science and Education Kenan Kerimzade, provided a detailed report on the outcomes achieved during the reporting period in relation to the measures envisaged in the Strategy and highlighted key points to be considered in the semi-annual report.
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, commended the efforts made by the implementing agencies and emphasized the importance of ensuring the execution of other planned activities by the end of the reporting year, as well as the continuous monitoring of their progress.
Subsequently, Arzu Suleymanov, Head of the Efficiency Evaluation Sector of the Monitoring and Evaluation Department at the Center, presented the monitoring report on the completed work. He informed the participants about the implementation status of target indicators, existing challenges, proposals, and future plans.
Following the presentation of the report, Working Group members provided feedback and recommendations. Based on these, next steps were identified to enhance the effectiveness of the ongoing activities.