İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məşğulluğun artırılmasına dair Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı görüş keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024-2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın növbəti il üzrə hədəf göstəricilərinin dəqiqləşdirilməsinə dair müzakirələr baş tutub. Onlayn görüşdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Elnur Ələkbərov, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin Sahəvi proqramların monitorinqi sektorunun müdiri Elşən Yusifli, şöbənin digər əməkdaşları və Tədbirlər Planında qeyd edilmiş əsas icraçı qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan indikatorlar üzrə icraçı qurumlar tərəfindən həyata keçirilən koordinasiyalı fəaliyyət azad edilmiş ərazilərdə məşğulluq imkanlarının artırılması ilə yanaşı, dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsinə xidmət edir. Görüş zamanı Tədbirlər Planı çərçivəsində görülmüş işlərə dair 2025-ci il üzrə hesabatlılığın təmin edilməsi, o cümlədən növbəti mərhələdə qarşıda duran vəzifələrin icrasına dair indikativ planlaşdırma zamanı diqqət yetirilməli istiqamətlər vurğulanıb. Bununla yanaşı, qeyd olunan tədbirlərin tam və effektiv icrasının həyata keçirilməsi, eləcə də Tədbirlər Planı istiqamətində qiymətləndirmə imkanlarının artırılması ilə bağlı əhəmiyyət daşıyan məqamlar qeyd edilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024-2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 13 dekabr tarixli 942s nömrəli Sərəncamının 2-ci hissəsinə əsasən Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə tapşırılıb.

A meeting was held on the implementation of the Action Plan to increase employment in the liberated territories
Discussions were held to clarify the target indicators for the following year within the framework of the "Action Plan on Increasing Employment Opportunities in the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2024–2026". The online meeting was attended by Deputy Head of the Economic Analysis Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Elnur Alakbarov; Head of the Sector for Monitoring of Sectoral Programs under the Monitoring and Evaluation Department, Elshan Yusifli; other staff members of the Center; as well as representatives of the main implementing institutions identified in the Action Plan.
The coordinated actions carried out by the implementing institutions with respect to the indicators outlined in the Action Plan serve not only to expand employment opportunities in the liberated territories but also to contribute to ensuring sustainable resettlement. During the meeting, emphasis was placed on ensuring accountability for the implementation of activities in 2025 under the Action Plan, as well as on key directions to be considered in indicative planning for the next phase. Additionally, important aspects related to the full and effective implementation of the specified measures and the enhancement of evaluation mechanisms within the scope of the Action Plan were highlighted.
It should be noted that, in accordance with Part 2 of Decision No. 942s of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 13, 2023, titled "On the Approval of the Action Plan on Increasing Employment Opportunities in the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2024–2026", the responsibility for monitoring and evaluating the implementation of the measures outlined in the Action Plan has been assigned to the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.