Metallurgiya kompleksində sağlamlaşdırma və restrukturizasiya həyata keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasında aparılan iqtisadi islahatların sürətləndirilməsi, ölkənin metallurgiya kompleksinin sağlamlaşdırılması və restruktizasiyası, bu sahəyə investisiyaların cəlb edilməsi məqsədi ilə bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Ölkə rəhbərinin bu gün imzaladığı sərəncam da bu tədbirlərin davamıdır.
Sərəncamda “Azərbaycan Respublikasında dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin II Dövlət Proqramı”nın 2.2.19-cu yarımbəndinə uyğun olaraq, Azərbaycan Polad İstehsalı Kompleksinə daxil edilmiş “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin özəlləşdirməyə çıxardılması və Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin sərəncamına verilməsi nəzərdə tutulur.
“Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin balansında olan əmlakla birlikdə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin sərəncamına verilməsi ilə əlaqədar təhvil-təslim işlərinin bir ay müddətində başa çatdırılması və Sərəncamdan irəli gələn digər məsələlərin həll edilməsi isə Nazirlər Kabinetinə həvalə edilmişdir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzindən bildiriblər ki, “Daşkəsən Filizsaflaşdırma” ASC-nin dövlətə məxsus səhmlərinin investisiya müsabiqəsi vasitəsilə özəlləşdirilməsini ehtiva edən bu Sərəncam adıçəkilən qurumun mənfəətliyini təmin etmək və səmərəliliyinin artırılması məqsədini daşıyır. Bu məqsədlə, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi tərəfindən investisiya müsabiqəsinin dövlətin strateji maraqlarına uyğun şərtlərlə və daha səmərəli keçirilməsi üçün nüfuzlu məsləhətçi şirkətlərin cəlb edilməsi planlaşdırılır.
Müəssisənin dövlətə məxsus səhmlərinin effektiv şəkildə özəlləşdirilməsi zamanı yerli investorlarla yanaşı xarici investorların da iştirakına icazə verilməsi, bu sahəyə yönəldilmiş xarici investisiyaların cəlb edilməsini təmin etməklə qara metallurgiya sənayesinin inkişafına müsbət təsir göstərəcəkdir. Bu da öz növbəsində istehsal prosesində yeni texnologiyaların cəlb edilməsi və bilavasitə istehsal edilmiş məhsulların maya dəyərini aşağı salaraq rəqabət qabiliyyətini artıracaqdır. İstehsal prosesinin effektiv şəkildə təşkil edilməsi isə orta müddətli dövr ərzində ticarət dövriyyəsinin və bilavasitə büdcəyə daxilolmaların həcminin artmasına şərait yaradacaqdır.
Bundan əlavə, dövlət əmlakının özəlləşdirilərək idarəetmənin biznes qaydalarına uyğun olaraq daha effektiv şəkildə koordinasiya edilməsi, dövlət xərclərinin azaldılması sahəsində əhəmiyyətli töhfə verməklə yanaşı, region üzrə məşğulluğun artırılmasında da xüsusi rol oynayacağı gözlənilir.
Metallurgiya sənayesinin inkişafı həmçinin Azərbaycanda təchizatçı sektorların inkişafına, idxaldan asılılığın azaldılmasına, rəqabətqabiliyyətli və ixrac potensiallı məhsulların istehsalına böyük təkan vermiş olacaq. Bununla yanaşı bu Fərmanla metallurgiya sənayesində kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı da təmin edilmiş olacaq ki, bu da iqtisadi islahatların transmissiya effektini artıracaqdır.

Metallurgic complex will be rehabilitated and restructured
The Azerbaijani Government has implemented a series of measures to accelerate economic reforms, rehabilitate and restructure the metallurgic complex, and attract investments to this area.
Building on these reforms, the Presidential Decree intends to offer “Dashkasan Filizsaflashdirma” OJSC, which is part of Azerbaijan Steel Production Complex, for privatization and to transfer it to the State Committee on Property Issues of Azerbaijan Republic according to sub-clause 2.2.19 of the Second State Program for Privatization of State-Owned Property of Azerbaijan Republic.
The Cabinet of Ministers has been charged with the task of completing handover activities with regard to the transfer of “Dashkasan Filizsaflashdirma” OJSC and its assets to the State Committee on Property Issues of Azerbaijan Republic within a month, and addressing other issues arising from the Decree.
According to the Center for Economic Reforms Analysis and Communication, the Decree, which includes privatizing the state-owned shares of “Dashkasan Filizsaflashdirma” OJSC through investment tendering, is aimed at ensuring profitability and increasing efficiency of the company. With that in mind, reputable consulting companies will be engaged to ensure that the State Committee on Property Issues holds the investment tender more effectively and in the best strategic interests of the government.
Allowing foreign investors to be involved in the effective privatization of the state-owned shares of the company will have a positive impact on the growth of the non-ferrous metallurgic industry through attraction of foreign investments to this area. That will enhance competitiveness through introduction of latest technologies in the production process and reduction of costs of the directly produced goods. Effective organization of the production process will help increase trade turnover and direct budget revenues over the mid-term period.
Additionally, it is expected that privatization and effective coordination of the state-owned property based on business management rules will significantly contribute to reduced government expenditures, and have a special role in increasing regional employment.
Development of the metallurgic industry will also stimulate the growth of the supply sector and production of export-oriented products significantly, and reduce dependence on imports in Azerbaijan. The decree will ensure development of small and medium enterprises and consequently, increase the transmission effect of the economic reforms.