Maliyyə Nazirliyində “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Makro-fiskal dayanıqlıq” üzrə Alt İşçi qrupun ilk iclası keçirilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, i.e.d., professor Vüsal Qasımlı iclasda çıxış edib.
İclasda “2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması ilə bağlı ilkin istiqamətlər və növbəti addımlar müzakirə edilib, müvafiq qurumlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və fəaliyyətlərin koordinasiyalı şəkildə davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
“Makro-fiskal dayanıqlıq” üzrə Alt İşçi qrupu “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli 611 nömrəli Sərəncamının icrasının təmin edilməsi barədə Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli 356s nömrəli Sərəncamına əsasən “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılıb.

The first meeting of the Sub-Working Group on "Macro-fiscal Sustainability" was held
The first meeting of the Sub-Working Group on “Macro-Fiscal Sustainability,” established under the Ministry of Finance for the preparation of the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030,” has been held.
Professor Vusal Gasimli, Doctor of Economic Sciences, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) delivered a speech at the meeting.
The meeting discussed the initial directions for the preparation of the “Socio-Economic Development Strategy for 2027–2030” and the subsequent steps to be taken. An agreement was reached on strengthening inter-agency cooperation and continuing activities in a coordinated manner.
The Sub-Working Group on “Macro-Fiscal Sustainability” was established to contribute to the preparation of the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030,” in accordance with the Presidential Decree No. 611 dated May 30, 2025, “On the Preparation of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030 and the Second State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan,” and the Cabinet of Ministers’ Resolution No. 356s dated June 18, 2025, on ensuring the implementation of the Presidential Decree.