“Azexport” portalının Pakistan və Türkiyə şirkətləri ilə əməkdaşlığı müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport” portalı ilə Pakistan və Türkiyədən olan təşkilat nümayəndələri arasında görüş baş tutub. Görüşdə Pakistanda yerləşən Azərbaycan Ticarət Evinin rəhbəri Adeel S Butt, biznes hüququ üzrə beynəlxalq vəkil və iş adamı Muhammad Sohail Sajid və Türk Dünyası Vasitəçilik Assosiasiyasının (TDVA) Azərbaycan komissiyasının koordinatoru Aygün Əliyeva iştirak ediblər.
Görüşdə “Azexport” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov portalın Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlara çıxarılması istiqamətində təqdim etdiyi rəqəmsal həllərə dair geniş təqdimat edib. O, portalın rəqəmsal sərgi zalında pilot olaraq on Azərbaycan şirkəti üçün qurulan rəqəmsal stendlərin Türk dövlətlərindən olan 100 şirkət üçün də qurulması istiqamətində işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. A. Qədəşov “Azexport” portalının beynəlxalq platformalarla iş prinsipi barədə də iştirakçılara məlumat verib.
Pakistanda Azərbaycan Ticarət Evinin rəhbəri Adeel S Butt portal tərəfindən təqdim olunan rəqəmsal sərgi zalının innovativ və müasir həll yolu olduğunu bildirib. O, bu layihədə Türk dövlətləri ilə yanaşı Pakistanın da təmsil olunmasını, rəqəmsal stendlərlə bağlı imkanların Pakistan şirkətlərinə təqdimatı istiqamətində birgə fəaliyyətin planlaşdırılmasını təklif edib.
Görüşdə iştirak edən beynəlxalq vəkil və iş adamı Muhammad Sohail Sajid bildirib ki, “Azexport” portalının yerli sahibkarlara beynəlxalq platformalar vasitəsilə xarici bazarlara çıxışda göstərdiyi dəstək mexanizmi uğurlu və effektiv vasitədir: “Belə ki, Pakistan şirkətləri beynəlxalq sərgilərdə iştirak üçün ciddi yatırımlar, zaman və digər resurslar sərf edirlər. Beynəlxalq platformalarda vahid ad altında rəqəmsal formada təmsilçilik müasir və iqtisadi cəhətdən səmərəli seçim ola bilər”. O, “Azexport” təcrübəsinin Pakistanda təqdim olunması və tətbiqi üçün portal nümayəndələrini Pakistana səfərə dəvət edib.
Daha sonra TDVA-nın Azərbaycan Komissiyasının Koordinatoru Aygün Əliyeva çıxış edərək portalın fəaliyyətinin bizneslərin xarici bazara çıxışı üçün əhəmiyyətli dəstək olduğunu bildirib. Həmçinin cari ildə Bakı şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan beynəlxalq konfransın təşkilatı işlərində birgə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarının qeyd edib.

Cooperation of the Azexport portal with Pakistani and Turkish companies was discussed
A meeting was held between representatives of organizations from Pakistan and Türkiye and the "Azexport" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication. The meeting was attended by Adeel S. Butt, Head of the Azerbaijan Trade House in Pakistan; Muhammad Sohail Sajid, an international business lawyer and entrepreneur; and Aygun Aliyeva, Coordinator of the Azerbaijan Commission of the Turkic World Mediation Association.
During the meeting, Aykhan Qadashov, Head of the "Azexport" portal, delivered a comprehensive presentation on the digital solutions provided by the portal to facilitate the export of Azerbaijani products to foreign markets. He highlighted the ongoing efforts to expand the digital exhibition hall, where pilot digital stands have already been set up for ten Azerbaijani companies, to include 100 companies from Turkic States. Additionally, he briefed participants on the portal's operational principles in collaboration with international platforms.
Adeel S. Butt, Head of the Azerbaijan Trade House in Pakistan, described the digital exhibition hall provided by the portal as an innovative and modern solution. He proposed that Pakistan should also be represented in this initiative alongside Turkic States and suggested joint efforts to introduce digital stand opportunities to Pakistani companies.
Muhammad Sohail Sajid, an international lawyer and entrepreneur, emphasized that the support mechanisms provided by the "Azexport" portal for local entrepreneurs to access foreign markets through international platforms are effective and successful. He stated, "Pakistani companies invest significant resources, including time and financial capital, to participate in international exhibitions. Representing them digitally under a unified brand on international platforms could be a modern and economically viable alternative." He also invited representatives of the "Azexport" portal to visit Pakistan to present and implement this experience.
Subsequently, Aygun Aliyeva, Coordinator of TWMA's Azerbaijan Commission, highlighted the portal’s significant role in supporting businesses in entering foreign markets. She also expressed interest in collaborating on the organizational aspects of an international conference planned to be held in Baku later this year.