İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı FINTEX SAMMİT BAKI 2024-də açılış nitqi ilə çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının “BANK VƏ MALİYYƏ EKOSİSTEMİNDƏ YENİ TRENDLƏR: İNNOVATİV HƏLLƏR, FINTEX VƏ TƏHLÜKƏSİZLİK” mövzusunda FINTEX SAMMİT BAKI 2024-dəki çıxışından əsas tezislər:
“Mckinsey”-nin proqnozuna əsasən, növbəti bir neçə il ərzində Fintexlərin inkişafını təşviq edəcək əsas texnologiyalar aşağıdakılar olacaqdır:
- Süni İntellekt (AI), blokçeyn, bulud hesablaması, əşyaların interneti (IoT), açıq mənbəli proqram təminatı, serversiz arxitektura və s.
- 2024-cü ildə qlobal fintex sahəsində olan əsas trendlər süni intellektin tətbiqinin əhəmiyyətinin artması, mobil ödənişlərə tələbin artmasının davam etməsi, korporativ həllərin fintex şirkətlərinin diqqət mərkəzində qalması, kriptovalyutalar və aktivlərin tokenləşdirilməsi əhəmiyyətini saxlaması və s. müəyyən olunub.
2032-ci ilədək dünya fintex-inin inkişafında kəskin artım gözlənilir
- Qlobal fintex bazarının həcmi 2023-cü il ilə müqayisədə 2032-ci ildə 3.9 dəfə artaraq 1152.1 milyard ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır.
- Qlobal fintex sektorunun gəlirinin 2028-ci ildə 141.18 milyard ABŞ dollarını keçəcəyi proqnozlaşdırılır.
- Rəqəmsal ödənişlər üzrə qlobal bazarın dəyərinin 2024-cü ilin sonuna qədər 11.53 trilyon ABŞ dollarına çatacağı, 9.52% illik artım tempi ilə 2028-ci ildə 16.59 trilyon ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır.
- Robo-məsləhətçilər bazarında idarə olunan aktivlərin həcminin 2.3 trilyon ABŞ dollarını keçəcəyi gözlənilir.
- 2022-ci il ilə müqayisədə qlobal transsərhəd ödənişlər bazarının həcminin 2032-ci ildə 2 dəfə artacağı və 356.5 trilyon ABŞ dollarına çatacağı gözlənilir.
- Asiya-Sakit Okeanı regionunun (APAC) 2030-cu ildə ABŞ-ı keçəcəyi və dünyanın aparıcı Fintex bazarına çevriləcəyi gözlənilir.
Azərbaycanda fintex sahəsinin inkişafı üzrə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilir
- Azərbaycanda fintex sahəsinin inkişafı üçün əsas olan "Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" Qanun qəbul olunub
- Ölkədə dövlət, biznes və vətəndaşlar üçün rahat və əlçatan ödəniş xidmətlərinin təmin edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən "2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının 2021-2023-cü illər üçün Rəqəmsal Ödəniş Strategiyası” hazırlanmış və uğurla icra edilib
- 2024-cü ilin mayından Mərkəzi Bank real şəraitdə yeni fintex məhsul və xidmətlərini sınaqdan keçirməyə imkan verəcək xüsusi tənzimləyici sandbox təqdim edib
- müasir ödəniş həllərini ehtiva edən Ani Ödənişlər Sistemi və blokçeyn əsaslı Rəqəmsal İdentifikasiya Sistemi yaradılıb
- hazırda Mərkəzi Bank Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası ilə birlikdə 2024-2028-ci illər üçün fintex strategiyası hazırlayır
- Son 5 ildə ölkə bankları maliyyə texnologiyalarının tətbiqinə 300 mln. manat vəsait xərcləyib
- Azərbaycanda fintex sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərdən 5-i digər ölkələrin (Türkiyə, Qazaxıstan, Pakistan və Özbəkistan) bazarlarına daxil olub.

Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC made an opening speech at FINTEX SUMMIT BAKU 2024
Key points from the speech of Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication on "NEW TRENDS IN THE BANKING AND FINANCIAL ECOSYSTEM: INNOVATIVE SOLUTIONS, FINTEX AND SECURITY" at the FINTEX SUMMIT BAKU 2024:
According to Mckinsey's forecast, the main technologies that will promote the development of Fintechs in the next few years will be the following:
- Artificial Intelligence (AI), blockchain, cloud computing, Internet of Things (IoT), open source software, serverless architecture, etc.
- The main trends in the global fintech field in 2024 are the increasing importance of the application of artificial intelligence, the continued increase in the demand for mobile payments, the focus of corporate solutions on fintech companies, the importance of cryptocurrencies and asset tokenization, etc. has been determined.
A sharp increase in the development of world fintech is expected until 2032
- The size of the global fintech market is predicted to grow 3.9 times in 2032 compared to 2023 and reach 1152.1 billion USD.
- The revenue of the global fintech sector is predicted to exceed USD 141.18 billion in 2028.
- The value of the global digital payments market is projected to reach US$11.53 trillion by the end of 2024, and reach US$16.59 trillion in 2028 at a CAGR of 9.52%.
- Assets under management in the robo-advisor market are expected to exceed $2.3 trillion.
- Compared to 2022, the size of the global cross-border payments market is expected to double in 2032 and reach $356.5 trillion.
- The Asia-Pacific region (APAC) is expected to overtake the US in 2030 to become the world's leading Fintech market.
A number of important measures for the development of the fintech field are being implemented in Azerbaijan
- Azerbaijan has adopted the Law "On Payment Services and Payment Systems", which is the basis for the development of the fintech sector.
- In order to provide convenient and accessible payment services for the state, businesses and citizens in the country, the Central Bank has issued "State Program for the Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020", "Digital Payment Strategy of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan for 2021-2023 ” was prepared and successfully implemented.
- From May 2024, the Central Bank introduced a special regulatory sandbox that will allow testing new fintech products and services under real conditions.
- An Instant Payments System and a blockchain-based Digital Identification System containing modern payment solutions have been created.
- Currently, the Central Bank is developing a fintech strategy for 2024-2028 together with the International Finance Corporation.
- In the last 5 years, the country's banks spent 300 mln. on the application of financial technologies.
- 5 of the companies operating in the field of fintech in Azerbaijan have entered the markets of other countries (Turkiye, Kazakhstan, Pakistan and Uzbekistan).