İİTKM informasiya sistemlərini tam şəkildə “Hökumət buludu”na köçürüb
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və bulud xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu il 3 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir.
Daha öncə informasiya sistemlərini “Hökumət buludu”na qismən köçürmüş İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) artıq miqrasiya prosesini tam olaraq yekunlaşdırıb. Mərkəz “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) virtual server xidmətini əldə edib. İİTKM informasiya sistemlərini Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Eyni zamanda, İİTKM məlumatların təhlükəsiz saxlanması məqsədilə Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) bulud xidmətindən də yararlanıb. “AzInTelecom” bu xidmət daxilində təqdim edilən funksionallıqları daha çevik və sadə formada idarə etmələri üçün İİTKM mütəxəssislərini “Veeam” platforması ilə təmin edib.
Qeyd edək ki, dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Bundan əlavə, “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyən Bakı və Yevlaxda yerləşən iki Data Mərkəzinə malikdir.

CAERC has fully transferred its information systems to the "Government Cloud"
The implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev No. 718 dated June 3, 2019 on the creation of the Government Cloud (G-cloud) and the provision of “cloud” services continues.
The migration of information systems and resources of state institutions to the Baku and Yevlax Data Centers, owned by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, is being carried out, either fully or partially.
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, which had previously partially transferred its information systems to the "Government Cloud," has now completed the migration process entirely. As part of this migration, the center has availed itself of the Virtual Server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) provided by "AzInTelecom" LLC. IITKM ensured the high availability of its critical systems by locating its information systems in the Baku Data Center.
Simultaneously, CAERC utilized the BaaS (Backup-as-a-Service) cloud service for safe data storage. "AzInTelecom" has provided CAERC specialists with the "Veeam" platform to manage the functionalities offered within this service in a more flexible and simplified manner.
It is worth noting that with the migration of government institutions to the "Government Cloud," current IT costs are reduced, and the productivity of information systems is increased. Consequently, further enhancements in the security of information systems, as well as the establishment of stable and reliable IT infrastructure, are achieved. Moreover, high-quality service provision is ensured through prompt coordination and 24/7 monitoring services.
"AzInTelecom" LLC holds the distinction of being the first institution in Azerbaijan and the South Caucasus region to obtain the "TIER III" International compliance certificate. Additionally, it operates two Data Centers located in Baku and Yevlakh, both of which meet the requirements of "ISO 20000," "ISO 22301," and "ISO 27001" certificates.