İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı Beynəlxalq Türk Akademiyasının vitse-prezidenti Erhan Türbədarı qəbul edib. V.Qasımlı görüşdə Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri və İİTKM-in nəzdində yeni yaradılmış Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzi haqqında ətraflı məlumat verib. Həmçinin İİTKM-in Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Katibliyi ilə birlikdə hazırladığı “Türk iqtisadi icmalı”nın ildə dörd dəfə səkkiz dildə nəşr edildiyini bildirib. Hazırda İİTKM Türk Dövlətləri Təşkilatı üzvlərini təmsil edən beyin mərkəzləri ilə birlikdə “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı” kitabını tamamlamaq üzrədir.
Görüş zamanı Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşəbbüsü ilə yaradılan və İİTKM-in də təmsil olunduğu İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzlərinin Şəbəkəsi (ERCNET) üzrə fəaliyyət istiqamətləri və gələcək əməkdaşlıqlar barədə də danışılıb. O cümlədən, 2023-cü ildə keçiriləcək TDT-nin Zirvə görüşündə təqdim edilməsi üçün hazırlanan “Türk dünyası üzrə rəqəmsal ticarət və investisiyalar” mövzusunda illik hesabat haqqında müzakirələr aparılıb. V.Qasımlı türk dünyasında cərəyan edən müsbət tendensiyaların belə layihələrlə dəstəklənməsinin önəmini vurğulayıb. Beynəlxalq Türk Akademiyasının vitse-prezidenti Erhan Türbedar İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının illik hesabatın hazırlanmasında göstərdikləri dəstəyə və İİTKM-lə olan əməkdaşlığa görə minnətdarlığını ifadə edib.
Müzakirələrin davamlı aparılması haqqında razılığın əldə edildiyi görüşdə Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri v.m.i.e Ayhan Satıcı və İİTKM-in operatoru olduğu Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri İsmət Vaqifzadə də iştirak ediblər.
Görüşün sonunda İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qonağa Mərkəz tərəfindən hazırlanmış “Yeni Qarabağnamə” kitabını təqdim edib.

Professor Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, received Erhan Turbadar, vice-president of the International Turkic Academy. At the meeting, V. Gasimli gave detailed information about the Center's activities and the newly established Turkic World Research Center under the CAERC. He also said that the "Turkish Economic Review" prepared by CAERC together with the Secretariat of the Organization of Turkic States (TDT) is published four times a year in eight languages. Currently, CAERC is about to complete the book "Economy of Turkish States" together with think tanks representing the members of the Organization of Turkic States.
During the meeting, the directions of activities and future cooperation in the Network of Economic Policy Research Centers (ERCNET), which was created by the initiative of the International Turkish Academy and represented by CAERC, were also discussed. In particular, discussions were held on the annual report on "Digital trade and investments in the Turkish world" prepared to be presented at the TDT Summit in 2023. V. Gasimli emphasized the importance of supporting positive trends in the Turkish world with such projects. Vice-President of the International Turkish Academy, Erhan Türbedar, expressed his gratitude to the Turkic World Research Center and the Digital Trade Hub operating under the IITKM for their support in the preparation of the annual report and for the cooperation with the CAERC.
Ayhan Satici, head of the Turkic World Research Center v.m.i.e. and Ismet Vagifzade the head of the Digital Trade Hub operated by CERC, also participated in the meeting where an agreement was reached on the continuation of discussions.
At the end of the meeting, Vusal Gasimli, executive director of CAERC presented the book "New Karabakhnama" prepared by the Center to the guest.