“Startup School 2” layihəsi ilə bağlı infosessiya davam edir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsi ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərini davam etdirir. Bu qəbildən olan növbəti infosessiya Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında keçirilib. Tədbirdə Akademiyanın professor, müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva layihə haqqında görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Portalın layihə meneceri Nəzrin Əkbərova komanda üzvlərinin seçilməsi, layihənin hazırlanması və portal üzərindən qeydiyyatının aparılması prosedurlarını izah edib. “Enterprise Azerbaijan” portalının xarici təcrübəçisi Peter Balogh isə startaplarla bağlı öz təcrübələrini tələbələrlə bölüşüb.
Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının Tələbə Elmi Cəmiyyətinin bu tipli startap layihələrində aktiv iştirakının təmin edilməsi və tələbələrin ideyalarının biznesə çevrilməsinə dəstək olmaqdır.

The infosession about the "Startup School 2" project continues
The "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, is actively promoting awareness of the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project. A recent information session for this project took place at the Azerbaijan State Marine Academy, attended by professors, teachers, and students of the Academy.
During the event, Matanat Musayeva, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, provided comprehensive information about the project to the participants. Nazrin Akbarova, the project manager of the portal, explained the procedures for selecting team members, project preparation, and registration through the portal. Peter Balogh, a foreign intern at the "Enterprise Azerbaijan" portal, shared his startup experience with the students.
The primary objective of the event is to actively involve the Student Scientific Society of the Azerbaijan State Maritime Academy in such startup projects and support the translation of students' ideas into viable businesses.
It's important to note that the "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by CAERC, is collaborating on the "StartUp School 2 - AI for Green Solidarity" project with the University of Nevada, USA, and the Artificial Intelligence Research Center of Germany. The acceptance of documents for the project commenced on February 1, 2024, and will continue until March 17.