“Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupu 2023-cü ilin yekun hesabatını müzakirə edib
"Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 2023-cü il üçün nəzərdə tutulmuş hədəfləri çərçivəsində 2023-cü ilin yekun monitorinq və qiymətləndirməsinə dair ümumi hesabatın “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunda müzakirəsi keçirilib.
Səhiyyə Nazirliyində keçirilmiş iclasda İşçi qrupun sədri, səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov Strategiyanın əhəmiyyəti barədə danışıb və qeyd edib ki, bu sənədin hesabatlılığı tam təmin edildiyi üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər çərçivəsində real addımlar atılır.
İşçi qrupun sədr müavini, İİTKM-nin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini Səbinə Cumazadə hesabatı təqdim edib, hesabatda qeyd olunan irəliləyişləri, çağırışları və tövsiyələri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İşçi qrupun üzvləri hesabat üzrə müzakirələr aparıblar, təklif və iradlarını səsləndiriblər. İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Rəşad Hüseynov hesabatın müzakirəsi zamanı aidiyyəti qurumlardan müvafiq rəy və təkliflərin verilməsinin vacibliyini və bunun ümumi işin səmərəliliyi baxımından önəmini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupu da bu çərçivədə “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi” məqsədinin yerinə yetirilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.

The comprehensive report on the conclusive monitoring and evaluation of 2023 within the ambit of the 2023 objectives outlined in the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" was deliberated upon in the "Healthy Lifestyle" working group.
Convened at the Ministry of Health, the Chairman of the Working Group, Deputy Minister of Health Nadir Zeynalov, underscored the significance of the Strategy during the meeting. He emphasized that the document's accountability is fully ensured, leading to concrete actions being undertaken within the framework of the planned measures.
Sabina Jumazade, the Deputy Head of the working group and Deputy Head of the monitoring and evaluation division of the Center for Alaysis of Economic Reforms and Communication, presented the report. She highlighted the progress, challenges, and recommendations mentioned in the report.
Subsequently, working group members engaged in discussions on the report, offering their suggestions and remarks. While discussing the report, Deputy Executive Director of CAERC, Rashad Huseynov, stressed the importance of receiving relevant opinions and proposals from the respective institutions, emphasizing their significance for the overall work efficiency.
Apart from the Ministry of Health and CAERC, the "Healthy Lifestyle" working group includes representatives from the Ministries of Economy, Finance, Youth and Sports, Science and Education. Additionally, the State Committee for Family, Women and Children's Problems, the Food Safety Agency, the State Agency for Compulsory Medical Insurance, and MEDICINE are also represented.
It is noteworthy that, in accordance with the Decree of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan dated June 12, 2023, eight working groups were established to ensure the complete, timely, and effective implementation of measures outlined in the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026" and to coordinate the activities of relevant state bodies. The "Healthy Lifestyle" Working Group specifically oversees the realization of the goal of "Healthy lifestyle of citizens" and coordinates the activities of relevant state bodies.